Wrocławska edukacja w czasie pandemii – podsumowanie miejskich działań

czwartek, 22.10.2020 09:53 600 0

Prawie 28 tys. miejsc dla najmłodszych, nowe przedszkola, liczne remonty i rozbudowy placówek, a także kilkadziesiąt mln złotych przeznaczonych na organizację zajęć online oraz zapewnienie bezpieczeństwa nauczycielom i uczniom w czasie pandemii. To tylko niektóre działania miasta na rzecz edukacji w roku szkolnym 2019/2020.

Nauczanie w czasie pandemii

Elementem, który zdominował miniony rok szkolny była panująca do dziś pandemia COVID-19. Na mocy obowiązujących rozporządzeń od 12 marca 2020 r. zawieszono prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w przedszkolach, szkołach i wielu innych placówkach oświatowych. Było tak do końca roku szkolnego 2019/2020. 

– Gdy placówki były zamknięte, ogromnym wyzwaniem dla nas wszystkich była organizacja nauczania zdalnego oraz przeprowadzenie stacjonarnych egzaminów oraz zdalnej klasyfikacji i rekrutacji do szkół czy przedszkoli. Wszystko się udało – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. – Tym bardziej, że spotkaliśmy się z ogromnym zrozumieniem zaistniałej sytuacji ze strony nauczycieli, uczniów i ich rodziców. To było dla nas duże wsparcie – podkreśla.

Miejsca w przedszkolach

Od kilku lat Departament Edukacji UM Wrocławia sukcesywnie zwiększa liczbę miejsc w przedszkolach publicznych. Odbywa się to zarówno przez budowanie i zakładanie nowych przedszkoli, zwiększanie miejsc w już istniejących, jak i zacieśnianie współpracy z innymi podmiotami prowadzącymi przedszkola publiczne. Tak też było w minionym roku szkolnym.

  • 525 – nowe miejsca dla dzieci w wielu od 3 do 6 lat w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Miasto Wrocław,
  • 27 996 – ogólna liczba miejsc we wszystkich formach wychowania przedszkolnego (dane na wrzesień 2019 r.).

Placówki, w których przybyły nowe miejsca:

  • Przedszkole nr 17 przy ul. Okulickiego,
  • Przedszkole nr 73 (w Zespole Szkolno-Przedszkolnym 23),
  • Przedszkole nr 35 przy ul. Pułaskiego,
  • Przedszkole „Wrocławskie skauty” przy ul. Samborskiej 14,
  • Przedszkole „Akademia Przedszkolaka” przy ul. Tarnogajskiej,
  • Przedszkole nr 26, zlokalizowane na terenie Stadionu Wrocław (nowa inwestycja).

Nie zaprzestano inwestycji

W roku szkolnym 2019/2020 były prowadzone 3 duże inwestycje oświatowe na kwotę niemal 46 mln złotych. Między innymi rozpoczęto rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 99 przy ul. Głubczyckiej, rozbudowę SP 21 przy ul. Osobowickiej i budowę przedszkola w ZSP 14 przy ul. Dębickiej.

Zrealizowano również 56 modernizacji placówek na łączną kwotę ok. 66,7 mln złotych.

- Wykonano m.in. remonty i „małe projekty” inwestycyjne w kilkudziesięciu szkołach i innych placówkach oświatowych. Prace obejmowały głównie renowacje dachów, sanitariatów i bloków sportowych. Łączna wartość tych „małych projektów” to ponad 6,2 mln zł. – wylicza Jarosław Delewski. – Tylko na dostosowanie szkół do wymagań przeciwpożarowych, PPIS i PIP przeznaczono kwotę ponad 7,6 mln złotych – dodaje.

Wrocławskie placówki prowadziły również prace remontowe we własnym zakresie m.in. dotyczyły one wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, cyklinowania podłóg, remontów sanitariatów, malowania pomieszczeń, naprawy schodów, czy zakup urządzeń zabawowych do sal i na place zabaw.

Przeznaczono na to łącznie ok. 3,1 mln złotych z miejskiego budżetu.


Wybrane inicjatywy i programy edukacyjne: 

„Witaj w Polsce! Witaj we Wrocławiu”

To innowacyjne działania edukacyjne, w ramach których zorganizowane zostały klasy przygotowawcze dla uczniów obcojęzycznych rozpoczynających dopiero naukę w Polsce. Łącznie w 6 szkołach podstawowych powstało 21 oddziałów, do których chodziło 227 uczniów obcojęzycznych, w tym 208 z Ukrainy. 

Równolegle w roku szkolnym 2019/2020 w Liceum Ogólnokształcącym nr XV utworzono 7 oddziałów przygotowawczych dla 113 uczniów pochodzenia m.in. ukraińskiego, białoruskiego, rosyjskiego, niemieckiego, włoskiego, australijskiego, indyjskiego, mołdawskiego, tajlandzkiego, kolumbijskiego. 

Nauka pływania

W 77 wrocławskich szkołach podstawowych kontynuowano program nauki pływania. W roku szkolnym 2019/2020 funkcjonowało łącznie ponad 130 klas sportowych. 

PROMOVERE TALENTA

Celem programu jest wspieranie uzdolnień uczniów wrocławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach PROMOVERE TALENTA w minionym roku szkolnym wypłacono stypendia 323 stypendystom w kwocie 669 tys. złotych.

Działania integrujące

W ramach działań integrujących w 181 oddziałach integracyjnych opieką i kształceniem objętych było 639 uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dodatkowo w 108 placówkach obowiązek szkolny realizowało 531 uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych (głównie z autyzmen i zespołem Aspergera z zaburzonym zachowaniem, słabosłyszących i słabowidzących oraz z niepełnosprawnością intelektualną).


Działania wrocławskiej edukacji w okresie zagrożenia COVID-19:

Nauka online

Wspólnie z Centrum Usług Informatycznych we wrocławskich szkołach wdrożono usługę Office365 umożliwiającą między innymi prowadzenie nauczania zdalnego poprzez aplikację MS Teams. Założono konta dla ok. 60 tys. uczniów i nauczycieli.

W szkołach podstawowych i przedszkolach w zdalnych lekcjach brało udział prawie 47 tys. uczniów, co stanowi 87 % wszystkich uczniów i przedszkolaków. Lekcje prowadziło 6 578 nauczycieli (79 %), z tego: z miejsca zamieszkania – 6 328 (96%), ze szkoły/przedszkola – 250 (4%) nauczycieli.

W szkołach ponadpodstawowych i specjalnych w zajęciach lekcyjnych prowadzonych na odległość uczestniczyło 23 467 (ok. 75 %) uczniów, kształcenie na odległość prowadziło 3 016 nauczycieli, z tego 2 829 (93,8%) z miejsca zamieszkania/pobytu, 187 (6,2%) ze szkoły/placówki.

– Aby umożliwić nauczanie zdalnie wydano nauczycielom oraz uczniom ok. 250 sztuk sprzętu, tj.: laptopy i tablety – mówi Jarosław Delewski. – Dodatkowo dla dyrektorów przedszkoli i szkół została opracowana ścisła procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia dziecka lub pracownika placówki, a także lista kontrolna  z czynnościami, jakie należy wykonać – dodaje.

Powolne odmrażanie

We Wrocławiu, jako pierwszym z dużych miast w Polsce, wznowiono działalność placówek przedszkolnych. Zostały one uruchomione 11 maja 2020 r. Mając na uwadze umożliwienie rodzicom powrotu do pracy w okresie wakacyjnym, skrócono też okres przerwy w funkcjonowaniu przedszkoli do dwóch tygodni.

Przed uruchomieniem zajęć stacjonarnych w przedszkolach i szkołach podstawowych rozpoczęto dystrybucję środków ochrony otrzymanych z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz od Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Były to głównie płyny do dezynfekcji oraz maseczki.

Rekrutacja online

W bieżącym roku szkolnym pierwszy raz całość procesu rekrutacji oparto wyłącznie na systemie elektronicznym. Wdrożono rozwiązanie umożliwiające rodzicom załączanie plików dotyczących rekrutacji (wniosek, oświadczenia/zaświadczenia). 

Z tej możliwości skorzystało blisko 75% (5 063) wszystkich kandydatów. Pozostali skorzystali z możliwości przesłania wniosków wraz z załącznikami na elektroniczne skrzynki pocztowe sekretariatów wybranych placówek (22% - 1 482), a jedynie 3% (202) złożyło wnioski do placówek w formie papierowej. 

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)