Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy: Nowocześnie o ratowaniu życia [Foto]

czwartek, 30.3.2023 14:41 272 0

Ponad 80 osób - instruktorów, nauczycieli przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa, ratowników pierwszej pomocy, wzięło udział w  szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy.  Oprócz klasycznych wykładów i debat przeprowadzone zostały praktyczne warsztaty z różnych dziedzin ratownictwa specjalistycznego oraz zaprezentowano otwartą strefę nowych technologii.

- Zasadą działania Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy jest podawanie specjalistycznej wiedzy dalej. My uczymy specjalistów, którzy potem uczą wrocławskie dzieci i młodzież w szkołach – mówiła Karolina Olejnik, koordynatorka Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy

W programie konferencji znalazły się m.in. warsztaty prezentujące nowoczesny sprzęt szkoleniowy do zajęć pierwszej pomocy, zajęcia tematyczne: pożary, urazy, pierwsza pomoc taktyczna, krwotoki i VR. W strefie nowych technologii dostępne były stoiska z okularami wirtualnej rzeczywistości, ze scenariuszami sytuacji nagłych, które można przeżywać w kontrolowanych warunkach.

- W tym wypadku nie potrzebujemy prawdziwego trenera. Mamy wirtualnego, który  krok po kroku prowadzi osobę, która ma gogle na oczach przez cały proces resuscytacji . Uczymy się właściwego nacisku i tempa uciśnięć- wyjaśniał Grzegorz Kobuszewski, ratownik medyczny 4 Help VR.

Wszystkie wydarzenia Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy  są bezpłatne dla uczestników. WAPP dysponuje najnowszym,  interaktywnym sprzętem szkoleniowym, a  jego działania  poddawane ciągłej kontroli  specjalistów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy zachęca także mieszkańców do udziału w bezpłatnych szkoleniach. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, a zapisać się można na stronie www.wcrs.pl/wapp

- Najważniejszą barierą, która  powstrzymuje nas przed działaniem, jest strach. Szkolenia pomagają ten strach zniwelować.  Najpierw pojawia się odruch a dopiero potem przychodzi strach – czy ja na pewno wiem co zrobić? Tymczasem ja już to zrobiłem! W ratowaniu ludzkiego życia najważniejsze są pierwsze sekundy – przypomina Jarosław Sowizdraniuk z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konsultant WAPP.

Konferencja odbywała się w ramach projektu Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy prowadzonego przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Współorganizatorem akcji jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Miejskie Centrum Sportu, a partnerami Centrum Ratownictwa oraz Laerdal oraz 4 Help VR.

mat. prasowe UM

Dodaj komentarz

Komentarze (0)