Wrocławianie walczą w międzynarodowym konkursie

wtorek, 25.9.2018 14:00 352 0

Polski sektor energetyczny nie nadąża za globalnymi zmianami?

Węgiel od dziesiątków lat stanowi główne źródło energii w Polsce. W samym 2017 roku aż 78,4% całej wyprodukowanej w kraju energii pochodziło z węgla kamiennego i brunatnego [1].  Jesteśmy też niezmiennie w czołówce największych emitentów gazów cieplarnianych wśród krajów UE-28 [1]. 

       Fot. pixabay

Tymczasem istnieją dowody na to, że energetyka oparta na węglu zagraża ludziom i środowisku naturalnemu. Spalanie węgla w skali globalnej jest jedną z głównych przyczyn emisji CO2 do atmosfery. Pogłębia to efekt cieplarniany, w linii prostej prowadząc do poważnych zmian klimatycznych. Działalność kopalni przyczynia się także do degradacji cennych obszarów przyrodniczych i negatywnie wpływa na jakość powietrza (a polskie powietrze należy do najgorszych na kontynencie [2]).

Przejście do gospodarki niskowęglowej wydaje się więc konieczne. Proces transformacji nie jest jednak ani szybki, ani łatwy, a kraje, które poczyniły już zaawansowane kroki w jej kierunku (np. Hawaje czy Niemcy), doświadczają wielu wyzwań związanych z niestałym, fluktuacyjnym charakterem produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Transformacja wymaga także znacznych inwestycji w przebudowę sieci energetycznych, a także systemowego podejścia do aspektów społecznych, kulturowych czy środowiskowych.

Mamy szansę włączyć się w dialog o transformacji dzięki… grze

Wiele osób obawia się zmian, brakuje też jasnej i spójnej polityki krajowej, która byłaby w stanie odpowiedzieć na potrzeby wielu, zdywersyfikowanych grup interesariuszy. Jak rozpocząć dyskusję na temat, który dla przeciętnego Polaka wydaje się być kwestią abstrakcyjną, oderwaną od codziennego życia? Z propozycją wyszła wrocławska organizacja pozarządowa, Centrum Rozwiązań Systemowych, która stworzyła grę planszową Transformacja Energetyczna (Energy Transition Game). 

- Chcieliśmy stworzyć grę, która w przystępny sposób pomoże ludziom zrozumieć zasadność, ale także wyzwania, transformacji energetycznej - mówi jeden z projektantów gry. - Energy Transition Game to coś więcej niż planszówka. Każdy gracz wciela się w rolę konkretnego decydenta sektora energetycznego. Mamy tu więc i producentów energii, i start-upy, czy przedstawicieli rządowych. Każdy widzi problem ze swojej perspektywy i stara się przeciągnąć innych na swoją stronę. Bez podjęcia próby dialogu, bez wspólnej wizji, nie będą w stanie ruszyć z miejsca, a tym samym uciec przed poważnymi konsekwencjami, jakie czekają nas naprawdę, jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych.

Wesprzyj Transformację Energetyczną!  

Gra cieszy się powodzeniem w Polsce i za granicą; grali w nią m.in. przedstawiciele sektora energetycznego na warsztatach Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy, pracownicy Ministerstwa Środowiska w Estonii i Niemczech, studenci i wykładowcy z Wuppertal Institute, uczestnicy projektu Climate-KIC, czy Systems Innovation Lab. Teraz przed wrocławską ekipą stanęła kolejna rozwojowa szansa. Energy Transition Game (Transformacja Energetyczna) zakwalifikowała się do prestiżowego konkursu Climate Best Solutions, organizowanego przez Euro-Mediterranean Center on Climate Change we współpracy z Festival for the Earth. Piąta odsłona konkursu skupia się na promocji innowacyjnych narzędzi i metod edukacyjnych, promujących dialog dot. kryzysu klimatycznego.

- Jeśli uda nam się wygrać, będzie to nie tylko nasz prywatny sukces, ale sukces Wrocławia i Polski. Pokażemy światu, że kryzys klimatyczny nie jest nam obojętny i potrafimy zmobilizować zasoby i siły, by wspólnie wejść na drogę transformacji. - twierdzi zespół projektowy.

Aby wesprzeć polską inicjatywę, wystarczy zarejestrować konto na stronie konkursu i oddać głos na Energy Transition Game. Głosowanie zaczyna się 24 września 2018 i kończy 15 października 2018 o godzinie 17:00. Każdy głos się liczy! 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)