komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

niedziela, 17 lutego 2019

Aleksego, Zbigniewa

Wrocław przyjazny psom asystującym

piątek, 14.9.2018 13:00 , komentarze: 1 , odsłony: 225
kategorie artykułu:

Pies-przewodnik i osoba z niepełnosprawnością to nierozłączna para. Niestety, w wielu miejscach nie ma tej świadomości. Dlatego we Wrocławiu dążymy do tego, aby każde drzwi były otwarte dla osób z psami-asystentami. 

W świetle polskiego prawa psy asystujące w towarzystwie człowieka mogą wejść do niemal każdego miejsca użyteczności publicznej. Jedynie obiekty sakralne są niedostępne dla psów. Wiele instytucji nie przestrzega jednak tego nakazu, wywieszając na drzwiach logo z przekreśloną sylwetką psa. Często spowodowane jest to nieznajomością przepisów. Zdarza się, że człowiek poruszający się w towarzystwie psa asystującego spotyka się z odmową wejścia, połączoną z propozycją pozostawienia psa na zewnątrz. Urząd Miejski Wrocławia rozpoczął akcję uświadamiającą i zachęcającą mieszkańców do traktowania psów przewodników jako nieodłącznych partnerów osób z niepełnosprawnością. 

Chcemy pokazać, że pies asystujący to nie jest tylko pies-przewodnik osoby niewidomej. To także towarzysz człowieka poruszającego się na wózku, człowieka z epilepsją, z cukrzycą, z problemami kardiologicznymi.- mówiła Barbara Borzymowska z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. 
Taki pies musi być przy człowieku przez cały czas, ponieważ jego zadaniem jest zauważenie i przekazanie informacji o zbliżającym się ataku epileptycznym, podniesieniu poziomu cukru czy zaburzeniu kardiologicznemu. - dodała. 


Nordic, który był bohaterem dzisiejszego briefingu jest psem asystującym. Jego zadaniem jest wykrywanie zbliżających się problemów kardiologicznych, które dzięki niemu mogą być powstrzymane w porę. Przez najbliższe 3 miesiące Barbara Borzymowska z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju będzie z nim wchodzić wszędzie tam, gdzie psy-asystenci budzą zdziwienie lub są wypraszane. Ewentualne problemy przyczynią się do edukowania społeczeństwa. 

Wrocław jest miastem otwartym dla każdego, także dla psów asystujących. Zachęcamy wszystkie podmioty niepubliczne, właścicieli pubów, sklepów, banków, aby prowadzone przez nich miejsca były przyjazne psom-asystentom. - mówił Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych. - W Urzędzie Miejskim mamy 9 takich czworonogów, ale mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej. Chcemy też zaopatrzyć Domy Pomocy Społecznej w te zwierzęta. Mieszka tam wiele starszych, schorowanych osób, dla których psy byłyby bardzo pomocne. - dodał.   

Pies asystujący musi posiadać specjalny certyfikat i oznaczenie, które będzie wskazywało, że jest psem asystującym. Trzeba też pamiętać, że zadaniem psa-asystenta jest pełna koncentracja na właścicielu, dlatego osoby postronne nie powinny rozpraszać go żadnymi próbami kontaktu takimi jak głaskanie czy wydawanie komend. 

 

Wasze komentarze


piątek, 15.2.2019 15:59
czwartek, 14.2.2019 11:00
środa, 13.2.2019 10:01
środa, 13.2.2019 09:00
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele