komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 11 grudnia 2018

Damazego, Waldemara

Wrocław międzynarodową stolicą matematyki

piątek, 14.9.2018 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 207
kategorie artykułu:

Ponad 700 naukowców z całego świata weźmie udział w konferencji matematycznej UMI-SIMAI-PTM, która w poniedziałek, 17 września, rozpocznie się na Politechnice Wrocławskiej. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 9.30 w Centrum Kongresowym PWr.

       Fot. Pixabay 

Wszystkich dziennikarzy zapraszamy na briefing prasowy w poniedziałek o godz. 10.30 w bud. D-20, sala 113 (I piętro). W spotkaniu udział wezmą prof. Wacław Marzantowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego, prof. Grzegorz Karch, dyrektor Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz tegoroczni laureaci nagród Polskiego Towarzystwa Matematycznego: prof. Krzysztof Bogdan i prof. Rafał Weron z PWr.

Spotkanie jest organizowane przez trzy stowarzyszenia – Włoskie Towarzystwo Matematyczne (UMI), Włoskie Towarzystwo Matematyki Stosowanej i Przemysłowej (SIMAI) oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM), we współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Wrocławskim. Obrady toczyć się będą na kampusach obydwu uczelni.

Będzie to największa konferencja matematyczna spośród tych, które kiedykolwiek odbyły się we Wrocławiu. Jej celem jest rozwijanie matematyki, a program przewiduje m.in. przedstawienie najnowszych trendów i osiągnięć w tej dziedzinie – mówi prof. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Konferencja odgrywa także ważną rolę środowiskową zbliżając matematykę polską i włoską, które tradycyjnie mają wysokie rangi na świecie. 

W trakcie konferencji zaplanowano zarówno wykłady plenarne, jak i 44 specjalistyczne sesje tematyczne, które poświęcone będą różnorodnym działom matematyki. Jeden z wykładów plenarnych poświęcony zostanie także historii matematyki i będzie ukłonem w kierunku nauk humanistycznych.

Wydarzenie będzie także okazją do wręczenia nagród przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Matematyczne:

  • Nagrody im. Hugona Steinhausa, której laureatem został prof. Rafał Weron z Wydziału informatyki i Zarządzania PWr. Naszego naukowca uhonorowano za całokształt dorobku ze szczególnym uwzględnieniem modelowania i prognozowania cen na hurtowym rynku energetycznym.

 

  • Nagrody im. Stefana Banacha, którą otrzymał prof. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki. Został on wyróżniony za przełomowe wyniki w teorii potencjału procesów skokowych i operatorów nielokalnych.

Warto podkreślić, że naukowcy Politechniki Wrocławskiej otrzymywali już nagrodę im. Stefana Banacha: prof. Tomasz Byczkowski w 1989 r. i prof. Tomasz Downarowicz w 2009 r., ale to pierwszy taki przypadek, że obie główne nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego trafiają do naukowców z naszej uczelni.

Konferencja UMI-SIMAI-PTM potrwa do czwartku, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Ambasada Włoch w Polsce, Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski, Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego i Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 6 godz temu
dzisiaj, 8 godz temu
niedziela, 9.12.2018 11:03
niedziela, 9.12.2018 10:40
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Teagle
Sklep AZE
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wypo?yczalnia osuszaczy
Kserokopiarki
New-House
biura do wynaj?cia
cz??ci Samsung
Praca na GoWork
Praca na GoWork
monitoring GPS