komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 25 stycznia 2020

Pawła, Miłosza

Wrocław dołącza do obchodów 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka

środa, 20.11.2019 13:35 , komentarze: 0 , odsłony: 178
kategorie artykułu:

W 1989 r. światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie i przyjęli Konwencję o prawach dziecka. Wrocław podobnie jak wiele innych miast, zarówno w Polsce jak i na całym świecie, dołącza do inicjatywy UNICEF Polska i organizuje obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu we współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami pozarządowymi: Fundacją Go’n’Act, Fundacją Dom Pokoju, Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego,  Miejską Biblioteką Publiczną, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym, ZOO Wrocław sp. z o. o. , Wrocławskim Teatrem Lalek, Stadionem Wrocław,  Kinem Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym,  Strefą Kultury i in.

W ramach obchodów, we Wrocławiu odbędzie się seminarium dla psychologów i pedagogów pt.: „Stacja Mediacja. Jak dbać o prawa dziecka obcojęzycznego”, liczne warsztaty i spotkania tematyczne we wrocławskich szkołach i przedszkolach, emitowany będzie materiał filmowy, przygotowany przez Unicef z okazji rocznicy, w Systemie Informacji Pasażerskiej MPK, Zoo, Teatrze Lalek, Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym, Imparcie i Infopunkcie Barbara. Ponadto specjalnie z tej okazji został stworzony profil na Facebooku https://www.facebook.com/DzieciomDziecinstwo/.

Zostanie również przygotowana kieszonkowa dziecięca wersja Konwencji o prawach dziecka i kalendarz działaczy na rzecz praw dzieci.

W dniu 20 listopada we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego odbędą się konsultacje prawne dla rodzin obcokrajowców w zakresie m.in. legalizacji prawa pobytu dzieci. Natomiast wieczorem tego dnia w łączności z wieloma miastami w Polsce i na świecie, dla których prawa dziecka są niezwykle ważne, zostanie podświetlona na niebiesko membrana wrocławskiego Stadionu oraz kamienica Pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum Pana Tadeusza. 

- Dzieci to bardzo ważni mieszkańcy Wrocławia. Ich prawa powinien znać i szanować każdy dorosły człowiek, a także reagować, gdy jest świadkiem ich łamania. Odbiorcami wrocławskich działań w ramach obchodów są też przede wszystkim same dzieci. Jak mówi 42. artykuł Konwencji, każde dziecko ma prawo znać swoje prawa. Nasze wrocławskie działania są więc bezpośrednią realizacją tego postanowienia - mówi Jacek Sutryk, prezydent miasta Wrocławia. 

Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.

Bardzo cieszymy się, że tak wiele miast na całym świecie, w tym w Polsce, zdecydowało się dołączyć do obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Zapisy zawarte w Konwencji są podstawą działalności UNICEF, który robi wszystko, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

W ciągu 30 lat obowiązywania Konwencji życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze. O połowę zmniejszył się odsetek niedożywionych dzieci. Przypadki zahamowania wzrostu wśród dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszyły się o 41%. Niestety, wciąż miliony dzieci na całym świecie potrzebują pomocy. Ponad 262 mln chłopców i dziewcząt nie chodzi do szkoły. Nadal dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych. 

Obchody 30-lecia Konwencji są okazją, aby przypomnieć o naszym zobowiązaniu do przestrzegania praw dzieci. To także sposobność trwałego zaangażowania, aby słuchać, wspierać i działać z dziećmi i młodzieżą oraz budować przyszłość z tymi, którzy będą ją kontynuować.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 20 godz temu
czwartek, 23.1.2020 10:46
czwartek, 23.1.2020 09:10
czwartek, 23.1.2020 09:01
środa, 22.1.2020 10:05
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele