Wrocław bez smogu w 5 lat?

piątek, 19.10.2018 16:00 1341 0

Wrocławscy Zieloni mają plan, jak pokonać smog w 5 lat. Głównym zadaniem przyszłego Prezydenta Wrocławia i nowej Rady Miejskiej  jest walka o czyste powietrze. Smog pokonać trzeba tu i teraz. Najważniejszy postulat Zielonych w tej kampanii to walka ze smogiem. We Wrocławiu około tysiąca osób rocznie umiera z powodu smogu, na całym Dolnym Śląsku - 3 tysiące.

Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni i kandydatka na prezydenta Wrocławia nakreśliła program Zielonych dot. smogu: Przez wiele lat sprawa walki ze smogiem była traktowana przez władze Wrocławia jako wymysł nas, ekologów, a nie realny i najważniejszy problem miasta. Na 2018 roku miasto zabezpieczyło w budżecie tylko 5 milionów na ochronę powietrza, głównie na wymianę pieców. My od lat działamy w Dolnośląskim Alarmie Smogowym i wiemy, że nie tylko wymiana pieców w ramach programu Kawka jest potrzebna.

Potrzebne są 4 kroki:

Po pierwsze, inwentaryzacja. Konieczna jest współpraca z cechami kominiarzy, którzy zinwenatryzują, ile mamy w mieście pieców na paliwo stałe. Urząd miejski podaje różne dane, od 25 do 40 tysięcy. Ciężko bez dokładnej inwentaryzacji przewidzieć, ile środków finansowych należy przeznaczyć na walkę ze smogiem.

Kolejną kwestią jest audyt energetyczny, czy sprawdzenie, jakie źródło ciepła najlepiej sprawdzi się w danym mieszkaniu czy domu. Najlepiej podłączać lokale do sieci ciepłowniczej, po renegocjacji umowy z Fortum. Gdy takiej możliwości nie ma, to czasami lepiej od gazu może sprawdzić się ogrzewanie elektryczne lub odnawialne źródła energii: połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki.

Trzeci krok, to wymiana źródeł ciepła, zgodnie z audytem. I czwarty, o którym często inni zapominają, to termorenowacja, czyli ocieplenie, budynków. By zużywać mniej zasobów i by rachunki nie były wysokie. 

Paweł Pomian, przewodniczący Partii Zieloni we Wrocławiu, zaznaczył, że musimy czerpać z doświadczeń innych miast, które już dawno temu rozpoczęły walkę ze smogiem: Kraków przeznacza znacznie więcej środków na walkę ze smogiem - 50 mln rocznie. Doświadczenie z Małopolski uczy także, że nie wystarczy tylko wymiana kopciucha na gaz, konieczne jest ocieplenie budynków oraz wsparcie dla osób, dla których wyższe rachunki będą problemem. Inaczej po roku używania gazu, ludzie wracają do palenia kopciuchami. Pamiętajmy, że Wrocław ma podobnie zanieczyszczone powietrze co Kraków: w okresie grzewczym corocznie na dwóch stacjach pomiarowych WIOŚ notujemy przez 60- 70 dni (dwa miesiące) przekroczenie norm pyłów zawieszonych. Normy rakotwórczego benzo(a)pirenu są przekroczone średniorocznie ok. 4 razy, czyli w sezonie grzewczym normy są przekroczone nawet 8-10 razy. Smog to palący problem, którym należy się zająć w pierwszej kolejności!

O wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie oraz obawach rodziców w dniach, w których przekroczone są dopuszczalne normy, opowiedziała Aleksandra Szczygieł, kandydatka Zielonych do Rady Miejskiej, która prowadzi przedszkole na Maślicach: Wszyscy ponosimy skutki zdrowotne oddychania zanieczyszczonym powietrzem, w największej mierze osoby starsze, najmłodsi oraz kobiety w ciąży, czyli osoby z kształtującym się systemem odpornościowym lub z już osłabionym systemem (starsi, osoby chorujące na różne schorzenia). To oni są w dużej mierze ofiarami smogu. W smogowe dni rodzice często dzwonią do mnie, by ostrzec przed smogiem i poprosić, by dzieci nie wychodziły na dwór. Obawiają się o zdrowie swoich dzieci.

Zieloni przedstawili konkretne wyliczenia, ile będzie kosztowała walka ze smogiem w 5 lat, przygotowane w oparciu o założenie, że we Wrocławiu jest 30 tys. palenisk do wymiany oraz że miasto pokryje 30% kosztów związanych z audytem energetycznym, wymianą źródła ciepła oraz ociepleniem budynków. 70% środków finansowych Zieloni planują pozyskać z rządowego programu „Czyste Powietrze” na ocieplenia oraz środków unijnych w nowej perspektywie finansowej 2021-2027 m.in. na wsparcie energetyki odnawialnej. W 2019 roku planują zarezerwować w miejskim budżecie 67 mln zł na wymianę kotłów i ocieplenie 4 tys. lokali, w 2020 - 84 mln, w 2021 - 101, a w latach 2022 i 2023 - po 126 mln.

- Konieczna jest zmiana priorytetów w ustawianiu wydatków w budżecie, sięgnięcie po wsparcie rządowe oraz unijne, by w 5 lat pokonać smog i oddychać czystym powietrzem. Nie ma obecnie bardziej palącego problemu we Wrocławiu. Jako Zieloni jesteśmy gwarancją, że smog zostanie z miasta przepędzony! - zapewniłam Małgorzata Tracz.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)