komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

piątek, 26 kwietnia 2019

Marzeny, Klaudiusza

Włodarze dolnośląskich gmin i powiatów podpisali wspólną deklarację!

poniedziałek, 15.4.2019 07:20 , komentarze: 0 , odsłony: 266
kategorie artykułu:

Transport aglomeracyjny, walka ze smogiem, wykorzystanie Odry czy wyzwania związane z mieszkalnictwem i suburbanizacją – to wybrane obszary, którymi wspólnie chce się zająć 50 gospodarzy dolnośląskich miast. Inicjatorem współpracy w ramach Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego jest Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, m.in. Milicza, Trzebnicy, Strzelina, Oleśnicy czy Oławy, spotkali się w stolicy Dolnego Śląska, by podpisać deklarację powołującą do życia nową organizację. 

- Jako samorządowcy wiemy doskonale, że współpraca służy wszystkim. Współpraca ponadpartyjna, współpraca wychodząca poza granice naszych gmin i wreszcie współpraca wychodząca poza obszar dzisiejszych wyzwań – mówił podczas Zjazdu Wrocławskiego, prezydent Wrocławia. 

W ramach Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego koordynowane będą  działania realizowane w różnych formułach i stowarzyszeniach przez dolnośląskie samorządy. - Chcemy rozwijać współpracę na rzecz jak najlepszego wykorzystania potencjału naszych małych wspólnot. Chcemy także, nie pierwszy raz, wyręczyć władze państwowe, które mają pewien problem z dostrzeżeniem roli metropolii. Zróbmy to „po samorządowemu”, poprzez współpracę – dodał Jacek Sutryk.
Przykładem obszaru, nad którym samorządowcy będą pracować, jest transport aglomeracyjny. Niektóre z gmin, np. Wrocław, Kobierzyce czy  Siechnice, mają własną komunikację; część linii autobusowych kursujących na terenie aglomeracji to prywatne połączenia, korzystające z infrastruktury przystankowej poszczególnych gmin. Współpraca w tym zakresie przynieść może znaczne podniesienie jakości usług transportowych świadczonych na terenie województwa. Innym wyzwaniem w tym obszarze jest koordynowanie powstawania parkingów w systemie Park and Ride – tak, by ograniczać liczbę samochodów wjeżdżających do Wrocławia z gmin ościennych. W kolejnych latach może powstać 40 takich obiektów. 

-  W takiej liczbie i w takiej masie nie mieliśmy jeszcze okazji do spotkań. Wrocław nie był wcześniej szczególnie otwarty na swoich sąsiadów. Ta zmiana jest niezwykle ważna, a Wrocław jako lider samorządowy naturalnie do takiej roli predestynowany. Bo kiedy w 2016 roku organizowaliśmy wspólne spotkania, nazwane później kongresami samorządowymi, mówiliśmy, że mamy do czynienia z recentralizacją państwa. Ze zmianą na gorsze funkcji samorządowych. Tymczasem w kolejnych latach polski samorząd napotkał następne rafy i problemy – podkreślał Piotr Lech, burmistrz Milicza. 


- Cieszę się, że inicjatywa wyszła stąd, bo gdyby nie wyszła stąd, to by miała niewielkie szanse powodzenia. Jeśli nie obronimy samorządów w odpowiednim kształcie, to nasze środki staną się dalece niewystarczające. Zatem pierwszym zadaniem winna być skuteczna obrona przynajmniej obecnego stanu. Należy jak najszybciej stworzyć status i zinstytucjonalizować naszą współpracę. Ustalić sposoby funkcjonowania i środki, stworzyć biuro – dodawał Jan Bronś, burmistrz Oleśnicy. 

Podnoszenie jakości powietrza na terenie aglomeracji wrocławskiej to inny przykład działań, wokół których będą się koncentrować prace w ramach Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego. Jak wynika z badań, napływy powietrza pomiędzy gminami są istotnym czynnikiem rzutującym na zanieczyszczenie powietrza. Stąd tak ważna jest wspólna walka z tzw. smogiem. 


„Świadomi wyzwań stojących przed samorządami Dolnego Śląska, dla usprawnienia wspólnej pracy i najefektywniejszego wykorzystania potencjałów naszych małych wspólnot, powołujemy do życia stowarzyszenie Wrocławski Obszar Metropolitalny. Chcemy przez naszą współpracę wyjść naprzeciw wyzwaniom przyszłości i pokazać, że wspólne samorządowe idee nie mają barw partyjnych, stawiając na pierwszym miejscu dobro mieszkańców i poprawianie jakości ich życia.”

Pod deklaracją o takiej treści swoje podpisy złożyło dziś 50 prezydentów, wójtów i burmistrzów dolnośląskich gmin i powiatów, powołując do życia Wrocławski Obszar Metropolitalny. 

- Taka frekwencja tylko wzmacnia nas wszystkich i przekonuje, że temat, który podejmujemy, temat rozwoju naszej aglomeracji jest niezwykle ważny dla nas wszystkich – powiedział przy podpisywaniu deklaracji Prezydent Wrocławia. Z kolei Marek Dyduch, doradca Jacka Sutryka d.s aglomeracyjnych, zwracał uwagę, że bez porozumienia żadne przedsięwzięcie nie jest możliwe do zrealizowania. – A już za dwa lata nowe rozdanie środków unijnych – zaznaczał. 


- Komunikacja, kanalizacja, plany przestrzenne. Wszystkich nas to dotyczy. Myślę, że 23 tysiące mieszkańców Kątów Wrocławskich powie tej inicjatywie – tak. Potrzebujemy Wrocławia! – nie ukrywał Łukasz Zbroszczyk, burmistrz Kątów Wrocławskich. 

Kolejne spotkania w ramach WrOM odbywać się mają w poszczególnych gminach, które przystąpiły do stowarzyszenia. Najbliższe zaplanowano na czerwiec. Już ze statutem Organizacji. 

 

Wasze komentarze


wczoraj, 10 godz temu
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele