komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 17 listopada 2018

Salomei, Grzegorza

Więcej władzy w ręce wrocławian dzięki obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej

środa, 12.9.2018 18:00 , komentarze: 0 , odsłony: 234
kategorie artykułu:

W czwartek Rada Miejska Wrocławia zdecyduje, czy projekt dający prawo inicjatywy uchwałodawczej grupie 300 mieszkańców wejdzie w życie od listopada. – Wprowadzamy szereg ułatwień dla mieszkańców, by jak najwięcej inicjatyw kończyło się sukcesem, np. znosimy obowiązek podawania numeru PESEL przy popieraniu projektu uchwały – zwraca uwagę Piotr Uhle, przewodniczący Nowoczesnej w Radzie Miejskiej.

Dla mieszkańców Wrocławia to bardzo dobra wiadomość. Wrocław jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadza nowe zasady inicjatyw obywatelskich. Nie dość, że wystarczy 300 podpisów zebranych w ciągu miesiąca i nie będzie wymagane podawanie numerów PESEL mieszkańców. - Ustalamy prostą ścieżkę dla mieszkańców do wpływu na najważniejsze decyzje w mieście. Uchwała jest napisana prostym językiem i zawiera instrukcje niezbędne do dobrego przygotowania Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej – argumentowała radna Magdalena Razik-Trziszka.

Radna zwróciła też uwagę na pomocniczą rolę gminy wobec inicjatorów. Sprawdzanie projektu i podpisów ma być szybka, a w przypadku negatywnej weryfikacji części podpisów wyznaczony będzie dodatkowy czas na dozbieranie i uzupełnienie braków. Analogicznie - w przypadku stwierdzenia braków formalnych inicjatorzy otrzymają dodatkowy czas na uzupełnienie Inicjatywy

Dorota Galant, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia zwróciła uwagę na ustrojową rolę uchwały. Jej zdaniem możliwość uzasadniania uchwały przez mieszkańców to absolutna nowość: - Po oddaniu inicjatywy uchwałodawczej radom osiedli czas na wzmocnienie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Chcemy dać inicjatorom możliwość uzasadniania projektu uchwały i odpowiadania na pytania i argumenty, które padną, zarówno na komisjach jak i na sesji Rady Miejskiej – argumentowała radna.

To kolejny klocek niezbędny do realnego zbliżenia instytucji miejskich do mieszkańców. Musimy wierzyć wrocławianom. Chcemy zmieniać i zmieniamy miasto na lepsze. Bez udziału mieszkańców się to po prostu nie uda – podsumował Piotr Uhle.

 

Wasze komentarze


czwartek, 15.11.2018 12:29
czwartek, 15.11.2018 11:32
czwartek, 15.11.2018 10:07
poniedziałek, 12.11.2018 17:00
poniedziałek, 12.11.2018 15:35
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
części Samsung
Wypożyczalnia osuszaczy
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kserokopiarki
monitoring GPS
Sklep AZE
biura do wynajęcia
Teagle
Praca na GoWork
Praca na GoWork
New-House