komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 21 lipca 2019

Daniela, Diany

We Wrocławiu żyje się dobrze - tak ocenia nas "Polityka"

piątek, 14.11.2014 11:37 , komentarze: 0 , odsłony: 3461
kategorie artykułu:

Wrocław na trzecim miejscu wśród 66 miast Polski. "Polityka" opublikowała ranking jakości miejskiego życia w polskich miastach. - Wybierając kryteria naszego rankingu, za wzór przyjęliśmy zestawienie pod nazwą "Better Life Index" przygotowywane przez OECD, organizację zrzeszającą najlepiej rozwinięte państwa świata. Wyróżnia ona dziesięć kategorii ilustrujących różne aspekty jakości życia. Są nimi: warunki mieszkaniowe, dochody, praca, wspólnota, edukacja, środowisko, społeczeństwo obywatelskie, zdrowie, zadowolenie z życia i bezpieczeństwo. Do tych kategorii dodaliśmy jeszcze jedną, którą nazwaliśmy jakością samorządu. Dla każdej kategorii wybraliśmy od dwóch do czterech różnych kryteriów. Przykładowo dla pracy były nimi stopa bezrobocia i wskaźnik aktywności zawodowej, a dla edukacji – wydatki na oświatę w przeliczeniu na mieszkańca, średni wynik egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego i matematyki oraz odsetek dzieci w wieku 3–4 lat chodzących do przedszkoli – czytamy w "Polityce".

W każdej kategorii przyznawano punkty od 100 (najwyższa nota) do 0. Potem wyliczano z nich średnią arytmetyczną.

Z Dolnego Śląska na 22 miejscu znalazła się Jelenia Góra, a na 26 Legnica. Niechlubne ostatnie miejsce rankingu przypadło Wałbrzychowi.

Wrocław zajął również pierwsze miejsce w architektonicznym i urbanistycznym rankingu miast. Stolica Dolnego Śląska wyprzedziła Gdańsk, Warszawę i Kraków, które uplasowały się odpowiednio na 2, 3 i 4 miejscu.

 

Wasze komentarze

czwartek, 11.7.2019 12:00
czwartek, 27.6.2019 09:34
środa, 26.6.2019 15:00
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki