Wciąż trzeci- najwyższy poziom zagrożenia deszczem we Wrocławiu

piątek, 13.9.2024 16:02 1365 3

Przed nami kolejne dni intensywnych opadów deszczu. Informacje od synoptyków IMGW mówią o ogłoszeniu na najbliższe dni najwyższego 3 stopnia zagrożenia wystąpienia nawalnych opadów deszczu. Również ogólnopolskie mapy prognoz pokazują, że Dolny Śląsk musi zmierzyć się z najwyższymi opadami w Polsce. Miasto przygotowuje się do przyjęcia opadów.

Przedstawiamy aktualizacjęg dotyczącą działań podjętych przez jednostki miejskie:

Centrum Zarządzania Kryzysowego

Od czwartku obowiązuje trzeci najwyższy stopień zagrożenia wysokimi opadami deszczu.
W związku z obowiązującym ostrzeżeniem meteorologicznym dyżurna synoptyk IMGW poinformowała o przewidywanej, następującej sytuacji meteo dla Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego:
Piątek 13.09. – opady deszczu rzędu 20-30 l/m2
Noc z piątku na sobotę (13/14.09) – opady do 20 l/m2
Sobota (14.09) – 50% szansy na brak opadów lub opady do 30 l/m2
Noc z soboty/niedzielę (14/15.09) – opady intensywne 30 l/m2
Niedziela (15.09) – opady intensywne 30 l/m2
Noc z niedzieli/poniedziałek (15/16.09) – opady intensywne 30 l/m2
Poniedziałek (16.09) – opady nie większe niż 20 l/m2
Potencjalna prognozowana łączna suma opadów do wtorku to od 160 l/m2 do 200 l/m2.
Dla Wrocławia do poniedziałku 16.09.2024 r. wiatr prognozowany jest poniżej progu ostrzeżenia, czyli porywy będą nie większe niż 65 km/h.

·        Biuro Prognoz Meteorologicznych będzie informować o wszelkich zmianach.
·        CZK stale informuje mieszkańców, że należy zabezpieczyć rzeczy swobodnie pozostawione na podwórzach i balkonach, także zabezpieczyć, przenieść mienie lub przestawić samochody z miejsc, w których przeszłości dochodziło do lokalnych podtopień. Należy też obserwować prognozy pogody i stosować się do wydawanych ostrzeżeń, które mogą pojawić się w mediach, sms’ach (alert RCB), czy aplikacjach typu Blisko, czy RSO.
·        W piątkowym miejskim sztabie kryzysowym odbyło się robocze spotkanie ze służbami i instytucjami dotyczące przygotowania się do nadchodzącej sytuacji meteorologicznej m.in. PSP, Straż Miejska, MPWiK, ZDiUM.
·        Kolejny Sztab został zwołany przez wojewodę na sobotę 10:00
·        CZK jest w kontakcie z służbami w zakresie koordynacji i działania w czasie ewentualnego wystąpienia zagrożenia.
·        Ustalone są kontakty i procedury działania. Zdiagnozowane miejsca ewentualnego zalania/utrudnień w ruchu oraz sposoby postępowania w takich sytuacjach.
·        na terenie miasta odnotowano ok. pięćdziesięciu zgłoszeń, głównie niedrożnych studzienek kanalizacyjnych. Wszystkie są przekazywane do zarządców.
·        Problemy z cieknącym dachem zgłosiła jedna z klinik ASK, kilkanaście budynków należących do zasobu ZZK oraz przelany kolektor w jednej ze szkół na Krzykach. Tam straż odpompowuje wodę.  
TBS
·        w przypadku przepełnionych studzienek (dla wszystkich osiedli) interwencje są prowadzone na bieżąco.
·        poprosiliśmy najemców miejsc parkingowych w garażach podziemnych TBS Wrocław (Brochów: Mościckiego/Birmańska/Wietnamska; Nowe Żerniki) o monitorowanie sytuacji pogodowej i przeparkowanie auta poza garaż, jeśli garaże będą zalewane.
Osiedle Leśnica IX
·        pracownicy TBS Wrocław od dziś do niedzieli będą dyżurowali na osiedlu, zwracając szczególną uwagę na to, czy deszczówka nie spływa na osiedle z sąsiednich terenów.
·        będzie na bieżąco sprawdzany stan napełnienia podziemnego zbiornika retencyjnego;
·        w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej MPWiK odpompuje wodę, jeśli pojemność zbiornika retencyjnego zacznie się wyczerpywać.
·        w gotowości są dwie pompy udostępnione przez MPWiK do odpompowania wody z instalacji deszczowej. Zostały przetestowane.  
·        na ten moment nie zachodzi potrzeba ich uruchomienia (stan na godz. 13:00) - sytuacja jest monitorowana.

Osiedle TBS Wrocław na Stabłowicach
·        w ostatnich tygodniach wykonano czyszczenie kanalizacji deszczowej. W czwartek na miejscu sprawdzano drożność studzienek. Służby TBS Wrocław nadzorują przepustowość kanalizacji i zlecą odpompowanie wody, jeśli np. studzienka się zapełni.

Pozostałe nieruchomości TBS Wrocław
Gdyby doszło do przepełnienia studzienek kanalizacyjnych, zalania budynku (np. piwnic albo mieszkań), należy alarmować na bieżąco:
·        w godzinach pracy TBS Wrocław (pon.-pt. 7:30-15:30): pod numerem alarmowym 502 996 204;
·        po godzinach pracy TBS Wrocław: do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu pod całodobowym numerem telefonu (+48) 71 770 22 22.

ZDiUM

·        Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu zarządza częścią wpustów do kanalizacji deszczowej (ok. 30 tys.),
·        w dniu wczorajszym przyjęto około 100 zgłoszeń o wpustach z terenu całego miasta.
·        dalszym ciągu prowadzimy prace związane z zachowaniem drożności wpustów na ulicach Wrocławia.
·        PRIORYTETEM SĄ DROGI STANOWIĄCE GŁÓWNY UKŁAD KOMUNIKACYJNY. W NASTĘPNEJ KOLEJNOŚCI WPUSTY NA OSIEDLOWYCH ULICACH.
·        w czwartek takie prace były realizowane m.in na ulicy Strachocińskiej, Koreańskiej, Kuronia, Komuny Paryskiej, Długosza, Brzechwy, Trzebnickiej, Reymonta, Zakładowej, Mińskiej.
·        szczególną uwagę zwrócono na newralgiczne miejsca
ü        obniżenia dróg pod wiaduktami (wiadukty w ul. Borowskiej, Pułaskiego, Legnickiej, Reymonta, Trzebnicka, Hallera)
ü        przejścia podziemne.
·        w ostatnich dniach dodatkowo wyczyszczono 1000 wpustów na terenie miasta. W czasie opadów firma odpowiedzialna za czyszczenie wpustów jest w gotowości, aby w razie potrzeby natychmiast udrożnić wpusty w awaryjnych lokalizacjach.
·        ZDiUM zmobilizował także firmę odpowiedzialną za oznakowanie, aby mogła w razie potrzeby, na polecenie służb, ustawić dodatkowe znaki zabezpieczające miejsca potencjalnie niebezpieczne dla kierowców.
·        dyspozytorzy ZDiUM są dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgloszenia@zdium.wroc.pl. Są w stałym kontakcie z Centrum Zarządzania Kryzysowego.
·        przypomina się, że za drożność wpustów do kanalizacji deszczowej odpowiadają zarządcy danej drogi. W przypadku osiedli są to zazwyczaj spółdzielnie lub wspólnoty, do których należy kierować zgłoszenia.
·        PIĄTEK - DO GODZINY 10:00 mamy 48 zgłoszeń od mieszkańców. Liczba rośnie.
·        DZIŚ : Takie prace prowadzimy m.in - Kochanowskiego, Sienkiewicza, Karkonoska, Krzycka, Hallera, Na Legnickiej pod wiaduktem, Borowska,

ZZK

·        na bieżąco monitoruje stan studzienek, w ciągu roku czyszczone są regularnie w ramach konserwacji,
·        przy opadach okazało się, że niektóre są niedrożne - wykonawcy je udrożnili,
·        zrobiono przegląd stanu technicznego u naszych wykonawców w zakresie dostępności do pomp, worków,
·        żaden dach w zasobie nie jest obecnie remontowany, te, które były w trakcie napraw – zostały zabezpieczone,
·        Najemcy ZZK w przypadku wystąpienia awarii (czyli np. zalania, przeciekającego dachu) powinni dzwonić do swojego Biura Obsługi Klienta (6 lokalizacji w zależności od osiedla). W przypadku podtopień, zalań najemcy powinni dzwonić do CZK i na numery alarmowe.
·        W budynkach komunalnych na osiedlach, na których mogą wystąpić podtopienia, zawisły komunikaty o numerach alarmowych oraz informacja o zabezpieczeniu swojego mienia (dotyczy m.in. piwnic), podobny komunikat będzie na stronie i w mediach społecznościowych,
·        Po godzinach pracy biur, najemcy mogą dzwonić na numery alarmowe:

  •         BOK NR 1
    ul. św. Antoniego 19, rejon A, B,
    tel. 71 769-68-22
    telefon alarmowy: 693 912 746
    e-mail: bok1@zzk.wroc.pl
  •         BOK NR 2
    ul. Otwarta 3-5, rejon H, I
    tel. 71 328-99-11
    telefon alarmowy: 693 912 745
    e-mail: bok2@zzk.wroc.pl
  •          BOK NR 3
    ul. Karola Miarki 7, rejon F,G
    tel. 71 772-42-50
    telefon alarmowy: 693 912 754
    e-mail: bok3@zzk.wroc.pl
  •         BOK NR 5
    ul. Brzeska 8-10, rejon Ł
    tel. 71 342-64-50
    telefon alarmowy: 693 912 748
    e-mail: bok5@zzk.wroc.pl
  •         BOK NR 7
    ul. Papiernicza 9-11 , rejon R
    tel. 71 771-91-30
    telefon alarmowy: 605 034 380
    e-mail: bok7@zzk.wroc.pl
  •         BOK NR 9
    ul. Hallera 149,  rejon O, P, S, T, U
    tel. 71 798 69 70 wew. 100, 116
    telefon alarmowy: 601 506 270
    e-mail: bok9@zzk.wroc.pl


Wrocławskie Mieszkania

·        Spółka jako zarządca regularnie czyści w ramach prac konserwacyjnych studzienki kanalizacyjne
·        Spółka jako zarządca regularnie wykonuje przeglądy i naprawy dachów
·        bieżące przyjmowanie zgłoszeń w sprawie zalań i podtopień na n-ry telefonów alarmowych
·        interwencje firm konserwacyjnych w przypadku zalań piwnic, zacieków dachów
·        zarejestrowaliśmy na 10 adresach zgłoszenia dot. czyszczenie studzienek , 2 zostały zrealizowane
·        Od wczoraj przyjęliśmy łącznie 19 zgłoszeń (zapchane studzienki, przeciekające dachy, niedrożne rury spustowe, rynny itp.), 4 zostały zrealizowane
·        zabezpieczono 800 worków z piaskiem dla wybranych lokalizacji -dystrybucja jest realizowana przez firmy konserwacyjne. Jednocześnie informujemy, że spółka nie udostępnia worków z piaskiem na potrzeby wspólnot ani osób prywatnych. Worki będą kierowane do zabezpieczenia miejsc zagrożonych bezpośrednim podtopieniem (budynki użyteczności publicznej lub będące w trakcie inwestycji)
·        Na niektórych zniszczonych wnętrzach problem z niedziałającymi studzienkami wynika z uszkodzeń systemów kanalizacji deszczowej i woda nie ma ze studzienki, dokąd dalej odpływać, ale wszystkie monitorujemy.

MPWiK

·        Zbiorniki retencyjne przy ul. Długiej magazynują wody opadowe, dzięki czemu prawidłowa praca Wrocławskiej Oczyszczalnia Ścieków nie jest zagrożona.
·        Kolektor „Odra” przed Wrocławską Oczyszczalnią Ścieków obecnie jest napełniony do wysokości 5,17 m, czyli na poziomie niespełna 80% jego retencji, czyli pojemności. Co ważne, poziom jego napełnienia w stosunku do nocy zaczął spadać.
·        skompletowano dodatkowe ekipy pogotowia kanalizacyjnego. Przygotowano plan działania, załoga została podzielona na zespoły, które w razie potrzeby, będą pracowały zmianowo bez przerwy do poniedziałku.
·        WROCŁAWSKA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW – działa na optymalnym poziomie, wszystkie jej elementy są w pełni sprawne, zespoły przygotowane do działania.
·        przygotowano i sprawdzono wszystkie agregaty prądotwórcze, które będą wykorzystywane podczas ewentualnych zaników prądu. Dodatkowe agregaty znajdują się m.in. w Porcie Południe i Północ. Oczyszczalnia Ścieków też jest gotowa na krótkotrwałe zaniki prądu.
·        wykonano przeglądy zasuw, klap, przepustów i krat na sieci kanalizacyjnej. Sprawdzono jej drożność, tam, gdzie to potrzebne, przeprowadzono hydrodynamiczne czyszczenia sieci kanalizacji ogólnospławnej, sanitarnej i deszczowej.
·        sprawdzono sprzęt, który mógłby pomóc w walce z podtopieniami, czyli m.in. o pompy. Sprzęt MPWiK może być wykorzystywany także do pomocy innym jednostkom np. TBS przy Dolnobrzeskiej, gdzie w razie przepełnienia zbiornika retencyjnego – interwencyjnie udostępnimy pompę o mocy 100 l/s, która na bieżąco będzie odpompowywać wodę.
·        przeanalizowane są miejsca we Wrocławiu, najbardziej narażone na podtopienia. We współpracy ze ZDIUM przygotowano specjalne zastawki.
·        wszystkie zgłoszenia mieszkańców w okresie opadów będą rejestrowane przez Dyspozytornię MPWiK – bez względu na to, czy w danym momencie będą dysponowane wyjazdy służb pogotowia.
·        Wrocław posiada najbardziej złożony układ hydrologiczny w Polsce! To 48 zlewni, rzek i cieków. Zgodnie z przyjętą przez samorząd Strategią Gospodarowania Wodami Opadowymi kolejne obszary miasta są przystosowywane do tego, aby deszczówka, zamiast spływać bezpośrednio do sieci kanalizacyjnej, była retencjonowana na miejscu.
·        Od północy pogotowie kanalizacyjne interweniowało 21 razy. Nie było poważnych zgłoszeń.
·        Sprawdzaliśmy drożność kanalizacji, pomagaliśmy innym jednostkom, w tym ZDiUMowi przy udrożnianiu wpustów deszczowych.
·        Dzięki regularnemu czyszczeniu kanalizacji, sieć jest w 100% sprawna i drożna.

MPK

·        każda z zajezdni dostała polecenie by upewnić się, że we wszystkich wozach są nowe, działające wycieraczki i odpowiednio działająca wentylacja kabiny kierowcy lub motorniczego.
·        Spółka jest w stałym kontakcie z innymi jednostkami w sprawie odpływów pod wiaduktami,
·        podobnie w sprawie odpływów drogi w ul. Kozanowskiej i innych newralgicznych miejscach,
·        nie zakłada zmian w kursowaniu naszych pojazdów,
·        nie wprowadza wyłączeń linii czy tras na zapas,
·        Zespół Nadzoru Ruchu jest w pełnej gotowości do działania, by na bieżąco korygować schematy. Weryfikuje także zgłoszenia, które otrzymuje od zaniepokojonych pasażerów.
·        W miejscach, w których będzie zbierała się woda, gdzie motorniczowie i kierowcy będą zgłaszali problemy z pokonywaniem kałuż, tam będą wysyłane radiowozy nadzoru ruchu, by oceniać sytuację w ruchu, a gdy będzie to potrzebne, inicjowane były zmiany w kursach (np. puszczanie tramwajów objazdami, wyłączanie z użytku odcinków ulic itd.)
·        Zwiększono liczbę brygad zaplanowanych do czyszczenia infrastruktury torowej. Wraz z wodą, w szynach zbiera się również piach, przepływa on dalej do mechanizmów i zapycha zwrotnice.
·        Spółka na bieżąco informuje o tym, co dzieje się na mieście, jakie zmiany wprowadzane są w kursowaniu, gdzie prowadzimy objazdy itd.
·        Wydłużono godzin pracy naszej infolinii, by również osoby, które są wykluczone cyfrowo, mogły w łatwy sposób pozyskiwać aktualności dot. naszego kursowania.
·        Kierowcy i Motorniczowie zostali zobowiązani do meldowania zatkanych wpustów kanalizacji deszczowej. Nadzór Ruchu obecnie patroluje szlaki komunikacyjne również pod kątem nieprawidłowości związany ze spływaniem wody.

ZZM
·        na bieżąco dba o stan podległej sobie infrastruktury
·        poza stawami na terenie parków i Fosą Miejską u nas jest także jaz Małgorzata - przepływ wody z Oławy do Odry zapewniony i zapora sprawna, żeby na wypadek wezbrania Odry zamknąć go i powstrzymać "cofkę" do rzeki Oławy.
·        Bulwar Dunikowskiego - wzorem lat ubiegłych pozostajemy w gotowości i w razie potrzeby zamknięte zostanie dostęp do schodów nad wodą
·        warto uświadamiać także fakt, że niektóre tereny zieleni są zalewane systemowo, tzn. ochrona przeciwpowodziowa polega na tym, że nadmiar wody jest kierowany tam, gdzie nie ma ludzi i ich dobytku
- takich miejsc jest wiele,  lepszym przykładem jest park Wschodni, ale to także jest możliwe w parkach Klecińskim nad Ślężą, w Grabiszyńskim - boisko, przy Fryzjerskiej - tereny nad Widawą, Brochowski - wody z Brochówki, Leśnicki - Bystrzyca, itd.  

Placówki oświatowe na terenie Wrocławia

·        dyrektorzy na bieżąco monitorują sytuację w placówkach,
·        wszelkie sytuacje związane z wystąpieniem ewentualnych podtopień czy zalań placówki będą zgłaszane do CZK i Departamentu Edukacji.

Jednostki OSP
Jednostki ochotnicze są w pełnej gotowości. Sprawdzono sprawność i zweryfikowano dostępność sprzętu (m.in. pompy do pompowania wody oraz agregaty prądotwórcze).

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

sobota, 14.09.2024 15:43
Dlaczego nikt nie ostrzega, że niezależnie od deszczu w ...
sobota, 14.09.2024 17:56
Ha, bo to, top sicret...chyba.
sobota, 14.09.2024 02:13
I w czym oni wam pomogą?