W Concordia Design stanęła drukarka fake newsów. Trwa projekt „ARTIFAKE” – artyści przeciwko propagandzie

piątek, 22.10.2021 12:00 919 0

Do 15 listopada w Concordia Design we Wrocławiu działa inteligentna drukarka weryfikująca internetowe wiadomości. Artystyczno-naukowy projekt  Alicji Patanowskiej i Marcina Sawińskiego pt. „Fake News. Archiwum” to trzecia instalacja w ramach międzynarodowej inicjatywy „ARTIFAKE” zwracającej uwagę m.in. na rosnący problem medialnej dezinformacji.  Wstęp wolny. 

Archiwum fake newsów

Na Wyspie Słodowej w budynku Concordia Design powstała instalacja drukująca w czasie rzeczywistym fałszywe treści. Ruchoma rzeźba to w istocie pozbawiona obudowy drukarka przemysłowa o wysokości ok. 1 metra.  Za pomocą specjalnego systemu komputer przeszukuje internet, przeformatowując fake newsy do drukowanego szablonu. Każdy przechodzień między 15 października a 15 listopada ma okazję sprawdzić, czy przypadkiem nie czytał niedawno nieprawdziwej informacji, która została zdemaskowana przez zaprogramowanego weryfikatora faktów

„Fake News. Archiwum” stworzone przez Alicję Patanowską (odpowiedzialną za projekt) i Marcina Sawińskiego (zajmującego się technologią) ma również wymiar edukacyjny: instalacji towarzyszy instrukcja – zasady pomagające rozpoznać propagandowy wydźwięk sieciowych materiałów. – Łącząc oddziałujący na wyobraźnię język sztuki z warsztatem naukowym i technologicznym, praca stara się wskazać możliwy punkt startu do odbudowy wzajemnego zaufania społecznego i świadomości na temat mechanizmów medialnej nieprawdy – mówi kurator projektu Michał Bieniek z fundacji Art Transparent. – Ukazanie wnętrza drukarki jest jak najbardziej celowe – nieuchwytna sieć urealnia się tu w „żywych” reakcjach maszyny, a cyfrowa ulotność przekłada się na materialność zapisu na papierze – dodaje. 

Wrocław przeciwko propagandzie

Międzynarodowy projekt „ARTIFAKE – sztuka przeciwko propagandzie” organizowany jest przez Internews z Ukrainy, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Reporterów Audiowizualnych z Armenii i wrocławską fundacją Art Transparent działającą na rzecz sztuki współczesnej. Misją inicjatywy jest promowanie krytycznej postawy względem manipulacji, która dzięki nowym technologiom jest szczególnie niebezpieczna w krajach objętych konfliktem zbrojnym. Polscy artyści i artystki mierzą się z okolicznościami post-prawdy, prezentując instalacje w przestrzeni miejskiej, by zwrócić uwagę na zjawisko fałszywych informacji w szerszym społecznie kontekście. 

W ramach projektu „ARTIFAKE” na Wyspie Tamka powstała instalacja dźwiękowa Pawła Kulczyńskiego wysyłająca kontrowersyjne komunikaty z głośników tubowych imitujących system informacji publicznej. Liliana Zeic przeprowadziła działania performatywne przed Halą Stulecia. Iglica symbolicznie zamieniła się w przystrojony w kolorowe wstęgi słup majowy, a codzienne artystyczne rytuały odbywały się w intencji osób poszkodowanych w wyniku rozpowszechniania na ich temat fałszywych informacji.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)