Ulga termomodernizacja - zwrot podatku na ocieplenie

piątek, 11.10.2019 08:51 3508

Od tego roku wchodzi w życie ulga termomodernizacyjna. Można odliczyć w zeznaniu PIT koszty przedsięwzięć, które prowadzą do zmniejszenie zapotrzebowania budynku i jego lokatorów na energię.

Dość szeroki katalog

Katalog urządzeń, materiałów budowlanych i robót, które wchodzą w skład ulgi termomodernizacyjnej jest dość szeroki. Chodzi między innymi zamontowanie węzła cieplnego wraz z programatorem temperatury, kondensacyjnego kotła gazowego, olejowego lub na paliwo stałe spełniające wymagania ekoprojektu wraz z całym osprzętem i zbiornika na gaz lub olej. Do tej ulgi upoważnia również przyłączenie się do sieci ciepłowniczej lub gazowej oraz zamontowanie paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pompy ciepła.

Do odliczeń związanych z tą ulgą zaliczają się również wszelkie roboty związane z montażem tych urządzeń lub demontażem poprzednich. Obejmuje ona również materiały i koszt prac związanych z wykonaniem docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych lub fundamentów. Zalicza się nich także cenę audytu energetycznego budynku (choć nie jest on konieczny) i dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;

Dotyczy też bliźniaków i szeregowców

Z ulgi tej mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych płacący podatki w różnej formie: według skali podatkowej, podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Według autorów tego nowego przepisu, ulga termoizolacyjna może być stosowana, gdy dotyczy zarówno budynku mieszkalnego wolno stojącego, jak również tak zwanych bliźniaków, czy tych znajdujących w zabudowie szeregowej lub grupowej. Są jednak pewne wymogi dotyczące ich budowy i przeznaczenia. Budynek taki musi tworzyć pod względem konstrukcyjnym samodzielną całość. Znajdować się w nim mogą najwyżej dwa mieszkania lub jeden lokal mieszkalny, a drugi użytkowy, ale o powierzchni nie większej niż 30 procent całego budynku. Ulga termomodernizacyjna należy się również wówczas, gdy instalacja fotowoltaiczna czy kolektory słoneczne służą budynkowi mieszkalnemu, a z powodów technicznych nie mogą być na nim zainstalowane i znajdują się na garażu lub budynku gospodarczym.

Trzeba skończyć w ciągu trzech lat

Dobra wiadomością jest to, że podatnicy, którzy rozpoczęli już prace termomodernizacyjne swojego domu mogą odliczyć - w składanej w przyszłym roku deklaracji - te wydatki, które ponieśli od 1 stycznia 2019 roku. Złą jest natomiast to, że ulga termomodernizacyjna przysługuje tylko wtedy, gdy roboty z nią związane zostaną zakończone w ciągu trzech lat od czasu, gdy wystawiona została pierwsza faktura. Te trzy lata liczone są do końca roku podatkowego, w którym był pierwszy wydatek. Jeśli się tego wymogu nie wypełni, trzeba ją zwracać.

Kwota odliczenia wynikająca z ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53 000 złotych na jednego podatnika. Bez względu na to, w ilu budynkach, których jest właścicielem takie roboty zostały przeprowadzone. Jeśli jednak dwóch współwłaścicieli lub wspólnie opodatkowanych małżonków przeprowadzi termomodernizacje w tym samym obiekcie, to każdy może odliczyć całość poniesionych wydatków.

Trzeba też pamiętać o tym, że odliczenie to dotyczy tylko budynków, których budowa została formalnie zakończona. Wydatki na termomodernizację potwierdzić trzeba fakturami VAT. Do tej ulgi nie można wliczać żadnych zwróconych już pieniędzy na przy przez fundusze ochrony środowiska lub w inny sposób. Odliczeń dokonuje się w zeznaniach PIT. Gdy ich wysokość jest mniejsza od dochodu podatnika, resztę przenosi się na kolejne lata. Ale nie dłużej niż 6 lat.

 

 

 _____________________________________________________________________________