Uczniowie szkół średnich z woj. dolnośląskiego będą edukować i rejestrować potencjalnych Dawców szpiku

czwartek, 15.11.2018 12:40 573 0

W 2017 roku przy wsparciu Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty Fundacja DKMS zainicjowała  edukacyjny projekt #KOMÓRKOMANIA na terenie województwa dolnośląskiego. W I. edycji udział wzięły 53 szkoły i na dołączenie do grona potencjalnych Dawców komórek macierzystych i szpiku zdecydowało się 1363 osoby, spośród których aż 6 osób oddało już swoje komórki macierzyste bądź szpik dając szanse na życie pacjentom walczącym z nowotworami krwi.  W tym miesiącu ruszają kolejne akcje rejestracji w szkołach średnich!

Dolnośląskie dołącza do 2. edycji projektu

W trakcie tegorocznej edycji projektu udział zgłosiło 49 szkół z województwa dolnośląskiego. Jedną z nich jest Liceum Ogólnokształcące nr VII im. K.K. Baczyńskiego z Wrocławia, które po raz drugi angażuje się w projekt. W inicjatywę włączyli się wszyscy uczniowie szkoły oraz grono pedagogiczne.
 

Uczniowie klas pierwszych i drugich (niepełnoletni): przygotowują plakaty, pieką  ciasta, czuwają nad techniczną stroną wydarzenia, a także  przygotowują salę do rejestracji oraz rejestrują potencjalnych dawców. Uczniowie klas trzecich - w większości już pełnoletni, uczestniczą w prelekcjach dot. idei dawstwa szpiku oraz biorą udział w rejestracji. W dniu „Dawstwa Szpiku” odbywają się trzy prelekcje. W każdej biorą udział 3 klasy. W tym roku szkolnym w ramach akcji #KOMÓRKOMANIA w dniu 19.11 oprócz prelekcji, młodzież będzie mogła się spotkać Dawcą, którego zaprosiłam za pośrednictwem Fundacji DKMS oraz z Panią prof. dr hab. Alicją Chybicką – opowiada Agata Kozal, nauczyciel z Liceum Ogólnokształcącego nr VII im. K.K. Baczyńskiego we Wrocławiu.

Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, nauka człowieczeństwa.

W ramach projektu prowadzone są działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości na temat dawstwa szpiku, ale mają również ogromne znaczenie wychowawcze, uczą postawy prospołecznej i wrażliwości na potrzeby innych.

- Akcja ta ma uczyć młodzież dostrzegać, że czasami bardzo blisko jest ktoś taki sam jak my, kto ma takie same potrzeby, ale niewielkie możliwości, aby je zrealizować. Podjęte działania wzbudzają poczucie własnej wartości, uwrażliwiają na potrzeby innych, integrują środowisko, uczą empatii, większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej! Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, nauka człowieczeństwa. To też nauka udzielania pomocy i proszenia o nią. Choroba, bieda, ograniczenia –nie są wstydliwymi sprawami. To część życia i trzeba pamiętać, że w każdej chwili mogą one dotknąć każdego. Pomagając bezinteresownie, sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny – informuje Pani Agata.

Akcja #KOMÓRKOMANIA faktycznie pomaga

W ramach projektu #KOMÓRKOMANIA na terenie całej Polski  zarejestrowało się dotychczas 35 000 Dawców szpiku i komórek macierzystych. Spośród tych osób nich aż 75 osób oddało swoje komórki macierzyste bądź szpik i podarowało chorym szansę na nowe życie.  W szkołach średnich z województwa dolnośląskiego do grona potencjalnych Dawców świadomie dołączyły 1363 uczniów, a 6 osób zostało faktycznymi Dawcami. Jedną z osób, która zaangażowała się w przygotowanie akcji w swojej szkole i w trakcie akcji zarejestrowała się jako potencjalna Dawczyni szpiku jest Aleksandra Klementowska. Po około 7 miesiącach od rejestracji podarowała komuś szansę na życie oddając komórki macierzyste z krwi obwodowej. 

- To jest jedno z tych uczuć, które ciężko ubrać w słowa. Nie da się ukryć, że po pierwszym telefonie od Fundacji DKMS pojawia się wielkie niedowierzanie, że to się dzieje naprawdę. Ale zarejestrowałam się po to właśnie by pomóc, więc nie było żadnej choćby najmniejszej myśli o rezygnacji. Odczuwałam też wielkie poczucie odpowiedzialności za tę osobę, ale i pewnego rodzaju więź. Nie zna się swojego biorcy osobiście, nie ma się pojęcia jak on wygląda, ale mimo to pojawia się ta ogromna chęć pomocy i wiara w polepszenie jego zdrowia. Jedyne o czym myślałam w tamtym okresie to było "po prostu zrób wszystko co możesz, by mu pomóc” – opowiada Aleksandra.

Kilka kroków, aby zorganizować akcję w szkole

Nauczyciele i uczniowie, którzy chcieliby zorganizować akcję rejestracji w swojej szkole mogą zgłosić swój udział w projekcie wysyłając maila na dolnoslaskie@dkms.pl. W przeciągu 2-3 dni roboczych Koordynator z Fundacji DKMS skontaktuje się  i wesprze inicjatora na każdym etapie organizacji akcji. Udostępniamy wszystkie niezbędne materiały do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych w szkole oraz materiały do przeprowadzenia akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku.  Po zakończonym projekcie następuje podsumowanie projektu na uroczystej Gali organizowanej przez Kuratorium Oświaty i Fundację DKMS, gdzie zapraszani są przedstawiciele szkół i na ich ręce wręczane są Certyfikaty Szkoły z Życiem.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)