Ubezpieczenie firm z branży transportowej

wtorek, 2.8.2022 13:40

Polisy i ubezpieczenia to rozwiązania, dzięki którym możemy zabezpieczyć swoje przedmioty, rodzinę czy nawet firmę. Dzisiaj przyjrzymy się lepiej temu ostatniemu przypadkowi – ubezpieczenie w biznesie może się okazać niezwykle cennym narzędziem, a w niektórych branżach jest nawet wymagane prawnie. Jak to wygląda w przypadku branży transportowej? Czy ubezpieczenie przewoźnika jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OCP – co to jest?

W branży transportowej funkcjonuje taka polisa, jak ubezpieczenie OCP. Ten skrót oznacza nic innego, jak ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika. Może ono chronić dowolną firmę transportową i jej pracowników przed skutkami rozmaitych wypadków komunikacyjnych, uszkodzeń towaru czy chociażby kradzieży. Oczywiście ubezpieczenie OCP to coś zupełnie innego niż polisa OC pojazdu, w którą obowiązkowo musi zostać wyposażony każdy pojazd firmowy.

Czy OCP jest obowiązkowym ubezpieczeniem?

Wspominaliśmy wcześniej o niektórych branżach, w których ubezpieczenie firmy jest obowiązkowe do prowadzenia działalności tego typu. Czy OCP także musi zakupić koniecznie każdy, kto świadczy usługi transportowe czy przewozowe? W tym wypadku nie ma takiego prawnego wymogu, warto jednak pamiętać o jednej rzeczy.

Klienci będą bardziej chętni do powierzenia swoich przesyłek takiemu przedsiębiorstwu, które zobowiąże się je jak najlepiej chronić. W związku z tym ubezpieczenie OCP może być nieocenionym plusem każdej firmy transportowej. Dzięki niemu potencjalni użytkownicy naszych usług przewozowych skorzystają z niej chętniej, bo będą mieli pewność, że w razie jakichś nieprzewidzianych okoliczności mamy odpowiednią polisę, która pokryje koszty.

Tak więc, pomimo faktu, że ubezpieczenie OCP nie jest prawnym wymogiem w naszym kraju i na terenie praktycznie całej Unii Europejskiej, zdecydowanie nie warto oszczędzać na jego zakupie. Tego typu polisa to jedna z pierwszych rzeczy, o jakie może zapytać spedycja, która ma w planach podjęcie współpracy z danym przewoźnikiem i warto być na to przygotowanym.

Jakie korzyści może przynieść posiadanie ubezpieczenia OCP?

Wiemy już, że pierwszą korzyścią wynikającą z posiadania ubezpieczenia OCP jest większe zaufanie klientów i potencjalna szansa na obsługę bardziej zyskownych zleceń. Jakie inne korzyści może dać nam zakup tego produktu ubezpieczeniowego?

Głównym zadaniem ubezpieczenia OCP jest ochrona przewoźnika przed roszczeniami powstałymi na skutek uszkodzeń towaru. Jak nietrudno się domyślić, do zniszczeń różnych przedmiotów bardzo często dochodzi w branży transportowej, warto więc zabezpieczyć się na taką okoliczność podobną polisą.

Jakie powinny być jej dokładne warunki i zakres ochrony? W tym wypadku trudno będzie udzielić prostej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od określonych potrzeb i preferencji każdego przedsiębiorstwa. Przykładowo te, które obsługują większe przewozy towarów o sporej wartości, mogą zdecydować się na sumę zabezpieczającą polisy w większej kwocie, żeby odszkodowanie lepiej pokryło ewentualne straty.

Kiedy potrzebne jest nam ubezpieczenie OCP, podjęcie decyzji może być dosyć trudne. Z tego powodu warto zwrócić się z tym do specjalistów, takich jak Prime Broker. Ze względu na to, że to firma zrzeszająca brokerów ubezpieczeniowych, nie agentów, każdy będzie mógł liczyć na taką ofertę, która jak najlepiej odpowie na jego potrzeby.