komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 1 października 2020

Danuty, Remigiusza

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu! Co zyskujemy?

sobota, 21.9.2019 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 555
kategorie artykułu:

W poniedziałek we Wrocławiu rozpoczęły się obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jakie atrakcje zaplanowane na Placu Kościuszki na najbliższe kilka dni? Co znalazło się w programie odbywającego się w niedzielę Dnia bez Samochodu? Jakie zmiany w ruchu czekają nas 22 września i którymi liniami komunikacji zbiorowej będziemy mogli jeździć za darmo?


Trwający od 16 do 22 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to zainicjowana przez Komisję Europejską kampania na rzecz zachęcenia mieszkańców do wyboru ekologicznych środków transportu oraz promująca ideę zrównoważonego rozwoju miasta. Jednym z najbardziej rozpoznawalnym wydarzeń całej akcji jest Dzień bez Samochodu przypadający na jego finał, w niedzielę 22 września. Program ETZT pełen jest rozmaitych aktywności, które zachęcić mają wrocławian, by - komunikacją miejską, na rowerze, hulajnogą, na deskorolce czy pieszo - odwiedzili Plac Kościuszki, wokół którego w tym roku skupione są wydarzenia.

Za nami: skierowany do działających wokół Placu Kościuszki przedsiębiorców Biznes Mixer oraz dyskusja wokół książki „Jak rowery mogą uratować świat” zorganizowana przez Empik Renoma. Kolejne przygotowane na Europejski Tydzień Zrównoważonego transportu wydarzenie już dziś - w galerii SiC! BWA Wrocław wziąć będzie można udział w oprowadzaniu autorskim Janiny Myronovej po wystawie „Porysowane” (19.09, godz. 18:00). Weekend otworzą trzy spacery tematyczne: w piątek ruszymy przez wieki odkrywając architektoniczne dzieje placu Kościuszki (20.09, godz. 18:00), a w sobotę spacerować będziemy śladami najciekawszych fotograficznie lokalizacji w okolicy (21.09, godz. 9:30) oraz miejsc kultury i sztuki (21.09, godz. 18:00). W Dzień bez Samochodu (22.09) atrakcji nie zabraknie od rana do wieczora: czeka nas m.in. przejazd rowerowy zorganizowany przez Masę Krytyczną (godz. 10:00), wspólne czytanie książki „Jak rowery mogą uratować świat?" , w którym udział wezmą znani wrocławianie (godz. 15:00) czy trwające przez cały dzień gra miejska “Poznaj plac Kościuszki” i wyzwanie przejścia 10 000 kroków dziennie

Dzień bez Samochodu: zmiany w ruchu i darmowa komunikacja miejskaW związku z finałem obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 22 września w godzinach 6:00-22:00 zostanie zamknięta dla ruchu kołowego ulica Świdnicka na odcinku od ulicy Podwale do ulicy Piłsudskiego. Na plac Kościuszki będzie można dostać się jednak na wiele innych sposób - w tym komunikacją miejską. Komunikacja tramwajowa kursująca przez ulicę Świdnicką poruszać się będzie bez jakichkolwiek zmian, autobusy przejeżdżające zazwyczaj przez plac Kościuszki będą w tym dniu jeździć według zmienionych rozkładów. W Dzień bez Samochodu w pojazdach komunikacji miejskiej nie kasujemy biletów - przejazdy MPK będą darmowe. Bez konieczności kupowania biletu będzie można się poruszać wszystkimi liniami komunikacji miejskiej na terenie miasta oraz wybranymi liniami podmiejskich.

Organizatorem wrocławskiej odsłony ETZT jest Urząd Miejski Wrocławia, koordynatorem działań - Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie współorganizowane jest przez: Regionalne Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji oraz Klub Sympatyków Transportu Miejskiego

Fot. Marta Sobola, Jerzy Wypych 

 

Wasze komentarze

wtorek, 29.9.2020 14:48
wtorek, 29.9.2020 09:51
poniedziałek, 28.9.2020 17:49
poniedziałek, 28.9.2020 13:13
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki