Trądzik różowaty – kiedy do dermatologa?

poniedziałek, 21.6.2021 18:48 442

Skóra bez cienia niedoskonałości – to bez wątpienia marzenie wielu kobiet. Niestety w rzeczywistości nie każda z nas może poszczycić się idealną cerą. Pierwsze zmarszczki, przebarwienia czy niedoskonałości skóry, które mogą pojawić się niezależnie od wieku, to problemy, z którymi każdego dnia zmaga się wiele z nas. Szczególnie częstym problemem jest trądzik różowaty, który występuje przede wszystkim u dojrzałych kobiet. Dowiedz się, kiedy z jego objawami należy zwrócić się do dermatologa i w jaki sposób go leczyć.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba skóry o przewlekłym i zapalnym charakterze. Jej całkowite wyleczenie jest niezwykle trudne, dlatego jedynie bardzo wczesne rozpoznanie objawów, udanie się do dermatologa i rozpoczęcie terapii pozwala na zmniejszenie nasilenia objawów. 

Trądzik różowaty niestety często bywa mylony z inną popularną dermatozą skóry, jaką jest trądzik pospolity, znany także jako trądzik młodzieńczy. Wiele osób, błędnie interpretując objawy rosacea, rozpoczyna kurację preparatami stosowanymi w trądziku pospolitym, co niestety bardzo podrażnia skórę i powoduje nasilenie symptomów.

Przyczyny trądziku różowatego

Trądzik różowaty to jedna z chorób, której główne przyczyny nie zostały w pełni poznane. Naukowcy twierdzą, że znaczący wpływ na jego wystąpienie mają uwarunkowania genetyczne. Okazuje się, że chorowanie na trądzik różowaty u jednego z rodziców znacznie zwiększa prawdopodobieństwo jego wystąpienia u dziecka. Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, a w szczególności choroby tarczycy. Objawy mogą nasilać się u osób przyjmujących antykoncepcję hormonalną, a także u kobiet z objawami menopauzy. Kolejną przyczyną są zaburzenia naczynioruchowe – trądzik różowaty często rozwija się na skórze, która ma tendencje do teleangiektazji.

Trądzik różowaty mogą również zaostrzać:

  • stres i silne emocje;
  • alkohol (w szczególności czerwone wino), a także spożywanie mocnej kawy i herbaty;
  • spożywanie pikantnych potraw;
  • czekolada;
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • nagłe zmiany temperatury i silny wiatr;
  • silnie złuszczające zabiegi kosmetyczne;
  • stosowanie leków miejscowych na bazie alkoholu, retinolu czy glikokortykosteroidów;
  • częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jak prawidłowo rozpoznać trądzik różowaty?

Pierwsze objawy trądziku różowatego są bardzo niejednoznaczne, stąd bardzo często choroba ta bywa diagnozowana dopiero wtedy, gdy przechodzi do zaawansowanej postaci, co znacznie utrudnia leczenie. Choć trądzik różowaty dotyczy przede wszystkim kobiet około 40. roku życia, pierwsze symptomy zwiastujące dermatozę mogą wystąpić już wieku 30, a nawet 25 lat. Do objawów trądziku różowatego zaliczamy:

  • napadowe czerwienienie skóry na twarzy (np. pod wpływem emocji, stresu, kawy, alkoholu, pikantnych potraw);
  • teleangiektazje – powstają poprzez częste rozszerzanie się i kurczenie naczyń krwionośnych.

Jeśli w tym czasie nie zostanie podjęte leczenie, na twarzy pojawia się obrzęk, stan zapalny, wysypka i podrażnienie skóry. Nieleczony trądzik różowaty przechodzi w postać grudkowo-krostkową (przypomina trądzik pospolity), a następnie przerostową (powierzchnia skóry staje się pogrubiona i posiada nieregularną powierzchnię).