To już ostatni dzwonek na 15 000 złotych. Odkładając decyzję na 2022 r. mieszkańcy Wrocławia stracą 3000 zł!

środa, 1.12.2021 12:01 283 0

To już ostatni moment za złożenie wniosku i skorzystanie z najwyższej dotacji do 15 tys. zł. na wymianę kopciucha. Liczy się data złożenia wniosku przez mieszkańca, nawet jeśli faktyczna wymiana pieca rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Do Wydziału Środowiska i Rolnictwa wpłynęło już ponad 2500 wniosków: ok. 1730 od właścicieli mieszkań i ok. 850 od najemców komunalnych. Od września do połowy listopada br. mieszkańcy złożyli ponad 750 wniosków do programu KAWKA Plus. To rekordowy rok w walce o czyste powietrze w stolicy Dolnego Śląska.

– Obecnie przyjmujemy średnio ok. 70-80 wniosków tygodniowo i jest to rzeczywiście rekordowa liczba od początku realizowania programu. Widać, że mieszkańcy chcą zdążyć przed końcem roku, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie w wysokości nawet 15 tys. zł – wyjaśnia Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW – Zachęcamy pozostałe osoby, które mają w swoich nieruchomościach czynne ogrzewanie na paliwa stałe, do zainteresowania się tym tematem jeszcze w grudniu. Przypominamy, że w tym roku wystarczy złożyć kompletny wniosek, a wymianę pieca rozpocząć w 2022 r. – dodaje.

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony. Kluczową kwestią jest poprawne wypełnienie formularza i dołączenie niezbędnych załączników. Tylko kompletne wnioski, złożone do końca roku dają gwarancję wypłaty najwyższej dotacji.  
– Najczęstsze braki to nieuregulowany stan prawny nieruchomości – brakuje pełnomocnictw i innych niezbędnych dokumentów, np. z Wydziału Architektury i Budownictwa, wymaganych przy realizacji instalacji ogrzewania gazowego – wylicza Ewa Skwirtniańska, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia

Oprócz realizowania indywidualnych wniosków, Urząd Miejski Wrocławia podłącza również rekordową liczbę budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej. Do końca roku będzie to aż 118 kamienic (ok. 1000 mieszkań), dzięki czemu z Wrocławia zniknie kolejnych 1400 kopciuchów. Do końca 2021 z mapy miasta ma zniknąć 3,5 -4 000 pieców. W sumie wrocławianie, z wykorzystaniem miejskich pieniędzy, wymienili już ponad 10 000 kopciuchów.

Liczba pieców
W 2019 r. - piece w 18 000. lokali.
W 2020 roku zlikwidowano kopciuchy w prawie 2 000 lokali - pozostało 16 000
Do końca 2021 roku z Wrocławia ma zniknąć kolejnych 3,5- 4 000 pieców. (ok. 1400 zostanie zlikwidowanych po przyłączeniu ponad setki komunalnych budynków do sieci ciepłowniczej, ok. 2,5- 3000 pieców zniknie, dzięki programowi KAWKA plus)

Wrocław ma najlepszy w Polsce system wsparcia  wymiany nieekologicznego źródła ogrzewania.
•do 15 000 zł na likwidację kopciucha i instalację nowego źródła ogrzewania. W 2022 roku dotacja do 12 000  zł.
•Lokalny Program Osłononowy, czyli dopłaty do rachunków za ogrzewanie, do 4 000 zł rocznie.
•Zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca przyszłego roku, potem ulga 50% w opłatach czynszowych przez kolejne 3 lata.

ZASADY:
Składając wniosek do programu KAWAKA plus trzeba  pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
• nie można likwidować pieca przed podpisaniem umowy o dofinansowanie;
• przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, mieszkańca odwiedzają kontrolerzy, którzy sprawdzą, czy w mieszkaniu (domu) jest sprawny piec na paliwo stałe.
• jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie (dom) i stara się o dofinansowanie w imieniu jego współwłaściciela lub właściciela, musi mieć jego pełnomocnictwo;
• inwestycja musi być zgodna ze wszystkimi wymogami prawa budowlanego.

CZEGO NIE OBEJMUJE KAWKA:
• opracowanie dokumentacji np. projekt budowlano wykonawczy montażu instalacji, opinia kominiarska;
• budowy sieci ciepłowniczych, energetycznych lub gazowych poza obrębem nieruchomości;
• zakupu urządzeń grzewczych nie stanowiących trwałego wyposażenia nieruchomości;
• prac remontowych niezwiązanych bezpośrednio ze zmianą systemu ogrzewania adaptacje pomieszczeń pod niskoemisyjne urządzenie grzewcze.

W sumie wrocławianie z pomocą miejskich dofinansowań wymienili już ponad 10 tys. kopciuchów. Wniosek można złożyć osobiście, przez ePUAP lub pocztą
Dzięki ostatnim zmianom w przepisach więcej mieszkańców może ubiegać się o dofinansowanie z KAWKI Plus, m.in. osoby prowadzące w lokalu jednoosobową działalność gospodarczą czy posiadające w mieszkaniu inną sprawną instalację niskoemisyjną.
Doradcy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 (infolinia – tel. 71 799 6 799, email: zmienpiec@um.wroc.pl). Najemcy komunalni mogą skorzystać również z pomocy osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań. Wrocławianie otrzymają tam wsparcie zarówno w pozyskaniu niezbędnych informacji, jak i przy skompletowaniu czy wypełnieniu dokumentów.
Wrocławianie mogą skorzystać również z bazy ponad 80 firm instalatorskich, przeszkolonych przez miasto, które mogą w ramach pełnomocnictwa – wymienić piec i rozliczyć wniosek bez udziału mieszkańca.  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)