Tak brzmi "Wrocław bez barier" - niezwykły flashmob na wrocławskim Rynku

czwartek, 16.9.2021 14:07 261 0

Kolorowo, radośnie i integracyjnie. Z akompaniamentem Respect Wrocław Choir i orkiestry pod dyrekcją Mariusza Dziubka. Tak było we wrocławskim Rynku w piątek 10 września. W środę, 15 września, dokładnie o godzinie 17.08. opublikowane zostało wideo dokumentujące to zorganizowane po raz pierwszy we Wrocławiu muzyczne wydarzenie. Data publikacji nie była przypadkowa, a uczestników wydarzenia połączyło wspólne hasło: „Wrocław bez Barier – Potrafię Pomóc”.

FLASH MOB „WROCŁAW BEZ BARIER – POTRAFIĘ POMÓC”

Posługując hasłem „Wrocław bez Barier – Potrafię Pomóc” organizatorzy wydarzenia: Fundacja „Potrafię Pomóc”, Urząd Miejski Wrocławia i biuro „Wrocław bez Barier” zapraszali do przyjścia w piątek na wrocławski Rynek. Szczegóły owiane jednak były tajemnicą. W Rynku czekał niespodzianka. Na początku przed widzami, do których dotarło zaproszenie oraz przed przypadkowymi spacerowiczami, pojawił się niewidomy skrzypek. Przez parę minut grał samotnie. Zabrzmiały pierwsze takty piosenki „Freedom” George’a Michaela. Po chwili dołączyli do niego dwaj kolejni muzycy, wystukując rytm na bębnach. Później pojedynczo, z różnych części Rynku, nadchodzili następni muzycy, tworząc coraz większą orkiestrę i budząc coraz większe zdumienie i entuzjazm publiczności. Do orkiestry dołączył chór i tańczący wolontariusze. W ciągu zaledwie paru minut Rynek zamienił się w miejsce, gdzie śpiewało, grało i tańczyło kilkaset osób! Przebieg wydarzenia zarejestrowało kilka kamer, a wideo opublikowane zostało w mediach społecznościowych 15 września, dokładnie o godzinie 17.08. 


ROCZNICA ŚMIERCI CZŁOWIEKA BEZ BARIER

15 września 2020 roku, dokładnie o godzinie 17.08, odszedł Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński: społecznik, Rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnością, dyrektor biura „Wrocław bez Barier”, człowiek który w dobrej sprawie łączył środowisko wrocławskich organizacji pozarządowych, przekonując, że #RazemMożnaWięcej. Mimo że zmagał się z chorobą rzadką – zanikiem mięśni typu „Duchenne'a” – potrafił pomagać, zmieniać rzeczywistość, żył barwnie, inspirował i budził nadzieję.
Wspomnienie o człowieku bez barier zabrzmiało w piątek we wrocławskim Rynku. Po flash mobie wspominała go rodzina, przyjaciele, współpracownicy, wśród nich wiele osób z niepełnosprawnościami… Ludzie, z którymi wspólnie budował Wrocław bez barier. Było barwnie i radośnie, bo taki właśnie był Bartek. A wideo dokumentujące wydarzenie pojawiło się w sieci dokładnie w rocznicę jego śmierci.

WOLONTARIUSZE BEZ BARIER

Ale był jeszcze jeden powód piątkowego spotkania – podsumowanie rowerowej wyprawy wolontariuszy Fundacji „Potrafię Pomóc”, którzy podróżowali pod hasłem „Wrocław bez barier”. Na Rynku obecny był Sebastian Pstrokoński-Komar, połowa, a właściwie – jedna trzecia rowerowej ekipy, która pod koniec lipca wyruszyła w podróż dookoła Bałtyku. Ola Mikulski, Sebastian i wrocławski krasnal Życzliwek przemierzyli prawie 4000 km. Jechali z Niemiec, przez Szwecję, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę aż do Wrocławia, gdzie dotarli pod koniec sierpnia. Po drodze, w czasie spotkań z przedstawicielami organizacji pozarządowych, lokalnych władz samorządowych, instytucji kultury, organizacji studenckich, ambasad, opowiadali o idei Wrocławia bez barier. Przebieg wyprawy można było śledzić w grupie Krasnale
Potrafią Pomóc: https://www.facebook.com/groups/krasnalepotrafiepomoc .

Wolontariusze zapraszali również do aktywnego włączenia się w budowę Wrocławia bez barier i wsparcia cegiełką zrzutki na rzecz jednego z nielicznych gabinetów stomatologicznych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: https://zrzutka.pl/t9rvsr.
Gabinet powstanie w prowadzonym przez Fundację „Potrafię Pomóc” we Wrocławiu Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego.


Wydarzenie „Wrocław bez Barier – Potrafię Pomóc” zorganizowała Fundacja „Potrafię Pomóc” we współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia i biurem „Wrocław bez Barier”. Partnerzy wydarzenia to: Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), TBS Wrocław Spółka z o.o., Stadion Wrocław, MPK Wrocław, Wrocławski Park Technologiczny, Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA, Aquapark Wrocław.
Niespodziankę dla wrocławian i turystów udało się zorganizować także dzięki wolontariuszom, osobom, które włączyły się w organizację wydarzenia. To m.in. Andrey Tikhonov, skrzypek, który rozpoczął flash mob. Ambasador Fundacji „Potrafię Pomóc”, osoba niewidoma. Uczniowie, studenci, osoby związane z Fundacją „Potrafię Pomóc” czy ekipa Romana Szmidta „Radość Tworzenia” (bańki mydlane).
Orkiestrą, która zagrała w Rynku, dyrygował Mariusz Dziubek (szef Narodowej Orkiestry Dętej), chórem Wrocław Respect Choir pokierował Maciej Wojciechowski, wydarzenie poprowadził Paweł Gołębski. O Bartku Skrzyńskim opowiadała jego siostra – Magdalena Kokot, a także Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc” i Dominik Golema z biura „Wrocław bez Barier”.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)