Sztuka bez banicji - wernisaż „Art. Out. Nadodrze”

czwartek, 12.4.2018 11:00 1253 0

Od 21 kwietnia w CRZ Krzywy Komin będzie można oglądać wyjątkowe prace twórców zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz artystów nieprofesjonalnych zrzeszonych wokół organizacji działających na terenie Nadodrza. Wernisaż wystawy rozpocznie się o 17:00 i stanowić będzie finałowy punkt 5. Urodzin Krzywego Komina.

„Art. Out. Nadodrze” to wynik współpracy artystów outsiderów, dla których sztuka jest sposobem opowiedzenia swojej historii, ekspresji uczuć i rozwoju. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace o różnorodnej tematyce i niepowtarzalnych formach. Podziwiać będzie można niezwykłe stoły-ogrody, symboliczne mandale na plastrach drewna, oryginalną ceramikę czy osobliwe malarstwo.

Zbiory pochodzą z trzech źródeł. Miserart – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia to przestrzeń twórczej współpracy osób bezdomnych i zapraszanych do pracowni artystów. Jej wynikiem są między innymi prezentowane na wystawie stoły-ogrody. Materiały wykorzystane do ich stworzenia pochodzą z recyklingu – wykorzystano drzwi, futryny ram okiennych oraz elementy dachu restaurowanych kamienic. Twórcy działający przy Młodzieżowym Ośrodku Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień dla Młodzieży MONAR zaprezentują prace „Mandala Power”. Wykonane na plastrach drewna kolorowe mandale to owoc współpracy CRZ Krzywy Komin ze stałą grupą uczęszczającą na spotkania Monaru. Na wystawie zobaczyć będzie można również twórczość artystów z Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej OKAP prowadzonego przez Fundację OK.ART – między innymi wyroby ceramiczne.

Wernisaż wystawy będzie miał miejsce podczas 5. Urodzin Krzywego Komina. To wydarzenie utrzymane w klimacie lat '60-'70 – czasie gwałtownych przemian w kulturze, twórczych eksperymentów i manifestacji wolności artystycznej. Wystawa będzie prezentowana do 19 maja.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)