Szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli

piątek, 21.1.2022 10:23 245 0

213 nauczycieli z marszałkowskich szkół przeszło szkolenie z pierwszej pomocy. Szkolenie poprowadzili ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowych we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu.

Ważne jest, żeby szkoła była dla dzieci i młodzieży bezpiecznym miejscem. W sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu personel szkoły powinien wiedzieć, w jaki sposób postępować. Właściwe i szybkie udzielenie pierwszej pomocy może uratować życie. Poszerzanie wiedzy w tym zakresie, szczególnie w przypadku takiego zawodu, jak nauczyciel jest bardzo istotne – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Podczas szkolenia ratownicy medyczni pokazali, jak postępować przy omdleniach, zadławieniach, zachłyśnięciach, zatrzymaniu akcji serca, złamaniach czy krwawieniach.

Program szkolenia dotyczył postępowania zarówno w przypadku urazów, jak i nieurazowych stanów nagłych adekwatnie do specyfiki danej szkoły. Szkolenia realizowane były głównie w oparciu o warsztaty i ćwiczenia z wykorzystaniem m.in. manekinów do resuscytacji czy treningowych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Dobra atmosfera panująca podczas szkoleń dodatkowo pozytywnie wpływała na proces edukacji. Uważam, że ta forma i sposób prowadzenie szkolenia dają nam "zielone światło" na wspólne realizowanie przyszłych projektów w tym zakresie – komentuje Andrzej Raczyński, ratownik medyczny Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.

Szkolenia spotkały się z dużym zainteresowaniem nauczycieli, w ramach wielu dyskusji udało się podczas nich rozwiać wiele mitów związanych z pierwszą pomocą oraz wątpliwości dotyczących postępowania z poszkodowanymi. Zarówno uczestnicy szkoleń, jak i instruktorzy nie mieli wątpliwości, że temat pierwszej pomocy jest ważny i szkolenia z tego zakresu powinny być realizowane cyklicznie.

Szkolenia z pierwszej pomocy, które odbyły się w naszej szkole łączyły wykłady oraz nauczanie umiejętności praktycznych, uczyły zaawansowanych technik i procedur, jak działać profesjonalnie i szybko zarówno w pojedynkę, jak i w zespole. Kursy, prowadzone jako ciągła możliwość kształcenia przekazują wiedzę i umiejętności, które mają zapewnić optymalną opiekę nad poszkodowanym. W życiu codziennym będziemy wielokrotnie zdawać egzamin z pierwszej pomocy. Najwyższą oceną będzie uratowanie życia drugiego człowieka – mówi Paweł Bondaruk nauczyciel w Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu.

Zdarzenia losowe przytrafić się mogą każdemu bez względu na miejsce lub czas. Często świadkami takich sytuacji są osoby zawodowo niezwiązane z medycyną ani ratownictwem medycznym. Z tego powodu umiejętność właściwego postępowania w sytuacjach kryzysowych, powodujących konieczność udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym przed przybyciem służb specjalistycznych, jest bardzo ważna. Osoba udzielająca pierwszej pomocy, zachowując spokój oraz rozważnie i umiejętnie działając, może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

Pierwsza tura szkoleń objęła wszystkich nauczycieli z 10 marszałkowskich szkół:

 1. Dolnośląska Szkoła Podstawowa Specjalna nr 4 przy Szpitalu Rehabilitacyjnym Hematologicznym "Orlik" w Kudowie Zdroju

2. Dolnośląski Zespół Szkół Specjalnych przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Miliczu

3. Dolnośląski Zespół Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym dla Dzieci "Jagusia" w Kudowie – Zdroju

4. Dolnośląski Zespół Szkół Medyczno - Sportowych w Świdnicy

5. Dolnośląski Zespół Szkół w Karpaczu

6. Dolnośląski Zespół Szkół w Biedrzychowicach

7. Dolnośląski Zespół Szkół w Jaworze

8. Dolnośląska Szkoła Policealna Medyczna im. Marii Skłodowskiej - Curie we Wrocławiu

9. Dolnośląski Młodzieżowy Ośrodek  Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Wałbrzychu

10. Dolnośląski Zespół Szkół w Lubinie

W kolejnej turze przeszkoleni zostaną nauczyciele z pozostałych 7 szkół województwa dolnośląskiego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)