Szafy na materiały niebezpieczne - sprawdź, co w nich musisz przechowywać

sobota, 20.6.2020 20:55 1132 0

Jeśli w swoim miejscu pracy składujesz lub przechowujesz substancje stanowiące zagrożenie fizyczne, czy zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i środowiska naturalnego, musisz wyposażyć przestrzeń magazynową w odpowiedniego typu szafy. Ich wymagania konstrukcyjne szczegółowo określa norma PN EN 14470-1. Szafy na materiały niebezpieczne zabezpieczają przed ogniem, odprowadzaniem szkodliwych oparów, a nawet wybuchem spowodowanym ulatnianiem się gazów z agresywnych chemicznie substancji. Jaka szafa będzie odpowiednia dla składowych przez Ciebie materiałów?

Szafy na materiały łatwopalne

Szafy na materiały niebezpieczne to m.in. rozwiązanie dla przechowywania materiałów łatwopalnych. Te występują zarówno w stanie ciekłym, jak i stałym, i mogą łatwo zapalić się w wyniku nawet krótkotrwałego kontaktu ze źródłem zapłonu. Dodatkowo, ciecze zapalne, takie jak smary, farby, lakiery, czy rozpuszczalniki, mogą już w kontakcie z powietrzem generować ryzyko wystąpienia pożaru, np. w związku z wystąpieniem odpowiednio wysokiej temperatury.

Norma PN EN 14470-1 nakazuje zatem, aby materiały łatwopalne przechowywać w szafach o odpowiedniej wytrzymałości ogniowej lub w szafach ogniotrwałych. Pierwszą grupę stanowią szafy chroniące przed ogniem poniżej 10 minut. Właściwe szafy na materiały łatwopalne to szafy ogniotrwałe gwarantujące zatrzymanie ognia przez odpowiednio 15, 30, 60 lub 90 minut.

Szafy na chemikalia

Substancje agresywne chemicznie, jak kwasy, ługi, muszą być przechowywane w specjalny sposób z przynajmniej trzech kluczowych powodów. Po pierwsze, poszczególne chemikalia mogą na siebie negatywnie oddziaływać i wchodzić w reakcje podczas wspólnego przechowywania, co generuje ryzyko np. wystąpienia wybuchu. Po drugie, materiały toksyczne często wydzielają również toksyczne opary. Stąd konieczność przechowywania ich w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko ulatniania się oparów na zewnątrz. Służą temu specjalne systemy filtracji i wentylacji neutralizujące szkodliwe opary, a w jakie wyposażone są właśnie szafy na chemikalia. Po trzecie, jeśli składujesz silnie żrące kwasy i zasady, warunki ich przechowywania powinny chronić przed ewentualnymi wyciekami. Dlatego też szafy na chemikalia posiadają m.in. specjalne tacki ociekowe.

Szafy na materiały wybuchowe

Szafy tego typu chronią przed ogniem i eksplozjami, a dedykowane są przechowywaniu substancji wybuchowych i przedmiotów, które owe substancje zawierają. W przemyśle samochodowym będą to np. poduszki powietrzne i jednostki napinaczy pasów bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy z hartmann-tresore.pl
https://image.freepik.com/darmowe-zdjecie/eksperymenty-w-laboratorium-chemicznym_155003-8364.jpg

Dodaj komentarz

Komentarze (0)