komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 24 września 2020

Gerarda, Ruperta

Sytuacja burzowa w Tatrach i na Podhalu!

czwartek, 22.8.2019 20:00 , komentarze: 0 , odsłony: 287
kategorie artykułu:

Natura udowodniła po raz kolejny że każda burza jest niebezpieczna, zwłaszcza w wysokich partiach gór.

       Fot. Pixabay

Dzisiejsze burze nie spełniały obowiązujących w naszym kraju kryteriów przewidzianych dla ostrzeżeń o burzach. Ostrzeżenia wydawane są w przypadku prognozowania towarzyszącym burzom silnych porywów wiatru (pow. 70 km/h) i ulewnego deszczu (od 20 mm). Zjawiska towarzyszące dzisiejszym burzom nawet nie zbliżyły się do tych kryteriów. Opady na Hali Gąsienicowej nie przekroczyły 10 mm. Tragedię spowodowały doziemne wyładowania elektryczne (pioruny). Dzisiejsza komórka nie była bardzo aktywna. Gęstość wyładowań była stosunkowo niewielka. Chmury burzowe wypiętrzają się bardzo szybko (czasami poniżej 30 min), a w górach te procesy są dodatkowo wspierane przez orografię.

IMGW-PIB ostrzegał przed burzami w Tatrach oraz na Podhalu od dwóch dni. Prognoza meteorologiczna na dzień 22.08.2019 wydana z rana brzmiała:

W dzień początkowo zachmurzenie małe, później rozwój zachmurzenia kłębiastego doumiarkowanego, miejscami dużego. Na południowym wschodzie przez cały dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Rano gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 300 m, szybko zanikające. Na południu Śląska, Małopolski i Podkarpacia miejscami przelotne opady deszczu, w Tatrach po południu możliwa burza. Temperatura maksymalna od 21°C, 23°C na wschodzie i nad morzem do 25°C, 26°C miejscami na zachodzie. Chłodniej w obszarach podgórskich, 19°C, 20°C. Wiatr w południowej połowie Polski słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków wschodnich, na północnym zachodzie słaby i umiarkowany, południowo- wschodni i południowy, na północnym wschodzie słaby, zachodni i północno-zachodni lub zmienny.

Prognozy były prezentowane między innymi na stronie pogodynka.pl oraz w portalach społecznościowych IMGW-PIB (Facebook, Twitter).

W ostatnich godzinach burze były obserwowane w Tatrach i na Podhalu. Głównym zagrożeniem były wyładowania atmosferyczne nie zarejestrowano znaczących porywów wiatru ani opadów powyżej 10 mm. Obecnie burze na obszarze Polski już nie występują (obserwowane są na Słowacji), jednak z możliwością ich ponownego wystąpienia należy się liczyć do końca dnia, szczególnie w Beskidach. W kolejnych dniach burz w górach będzie przybywać

Należy pamiętać, że każda burza nawet najmniejsza niesie zagrożenie związane zwyładowaniami atmosferycznymi i groźbą utraty życia bądź zdrowia, zwłaszcza w wysokich partiach gór. Przed wyruszeniem w góry należy KONIECZNIE zapoznać się z prognozą pogody. Taka prognoza jest dostępna w każdym schronisku oraz na www.pogodynka.pl

 

Wasze komentarze

środa, 23.9.2020 13:26
poniedziałek, 21.9.2020 12:16
czwartek, 17.9.2020 13:53
środa, 16.9.2020 13:45
środa, 9.9.2020 08:23
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele