Sylwia Świsłocka-Karwot nową dyrektorką Muzeum Współczesnego Wrocław

poniedziałek, 25.1.2021 15:50 1196 0

16 stycznia 2021 roku funkcję dyrektora Muzeum Współczesnego Wrocław objęła dr Sylwia Świsłocka-Karwot z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zastąpiła Piotra Lisowskiego, który kierował instytucją przez miniony rok, od czasu śmierci swojego poprzednika dr. Andrzeja Jarosza.

Przekazanie obowiązków nowej dyrektorce odbyło się w obecności przedstawicieli Urzędu Miasta Wrocławia: Bartłomieja Świerczewskiego – dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Jerzego Pietraszka – dyrektora Wydziału Kultury oraz pracowników MWW.

Dr Sylwia Świsłocka-Karwot jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego (1999 – tytuł magistra historii sztuki; 2004 – tytuł doktora nauk humanistycznych). Od 2008 roku zatrudniona na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. W obszarze jej zainteresowań badawczych znajduje się sztuka XX i XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem heteronomii oraz uwarunkowań społecznych, politycznych i rynkowych, które bada z perspektywy etyki, kognitywistyki, filozofii oraz aksjologii. Od początku związana z Dolnośląskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, najpierw jako koordynatorka projektów: Tworzenie regionalnej kolekcji sztuki współczesnej w ramach Narodowego Programu Kultury Znaki Czasu; Organizowanie działalności wystawienniczej i wspieranie kampanii promujących kulturę i sztukę najnowszą w Polsce i na świecie; czy Warsztat sztuki. Edukacja kulturalna. Od 2008 roku współtworzyła zarząd, a od ponad dwóch lat pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji na temat sztuki współczesnej, w tym obszernej monografii pt. „Sztuka we Wrocławiu w latach 1945–1970. Artyści, dzieła, krytycy” (wyd. Via Nova, 2016). Jest również członkinią Rady Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz nowo powołanej Wrocławskiej Rady Kultury przy Prezydencie Wrocławia.

Nowa dyrektor wśród najważniejszych zadań stojących przed nią w rozpoczynającej się kadencji wymienia: organizowanie Muzeum w sposób zapewniający realizację celów i podejmowanie działań określonych w statucie; polepszenie wykorzystania potencjału Muzeum; ustalenie kierunków rozwoju Muzeum, planów działalności merytorycznej oraz właściwy dobór kadr i osób współpracujących; ogólny nadzór nad zbiorami, ich ewidencjonowaniem oraz majątkiem Muzeum; dysponowanie środkami finansowymi zgodnie z ich przeznaczeniem i na zasadach określonych właściwymi przepisami.

Program MWW formułuje jako tworzenie i prezentację kolekcji sztuki współczesnej w kontekście polskiej i międzynarodowej sztuki od drugiej połowy XX w. po zjawiska aktualne. Za cel stawia sobie wydobywanie najwartościowszych przejawów sztuki ze wskazanego przedziału czasu z uwzględnieniem najciekawszych zjawisk obserwowanych aktualnie w kulturze. Postuluje uważne przyglądanie się sztuce i sejsmograficzne niemal reagowanie na zjawiska artystyczne poszerzające widnokrąg zdarzeń.

U podstaw koncepcji nowej dyrektor stoją dwie idee: idea dzieła otwartego oraz idea muzeum sztuki aktualnej – obu zmieniających się w czasie, ulegających modyfikacjom i przeobrażeniom. Taka koncepcja, zdaniem autorki, wyklucza przywiązanie do którejkolwiek z tendencji, włącznie z tą, która ją ukonstytuowała, dystansuje się od wszelkich opcji, będąc zainteresowana pozostającym w ciągłym napięciu badaniem rzeczywistości i przeobrażaniem miejsca dla sztuki. Ważnym elementem koncepcji pozostaje prowokowanie do namysłu nad sztuką oraz kondycją współczesnego człowieka.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)