komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 21 września 2019

Jonasza, Mateusza

Światowej sławy jazzman w weekend wystąpi we Wrocławiu

czwartek, 22.8.2019 13:37 , komentarze: 0 , odsłony: 419
kategorie artykułu:

Już w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia, na Ostrowie Tumskim zagra światowej sławy pianista jazzowy - laureat prestiżowej nagrody Grammy, Włodek Pawlik. W Kościele Świętego Krzyża wystąpi wspólnie ze znakomitym włoskim organistą Giampaolo di Rosą. Bilety w sprzedaży.

Wspólny koncert polskiego jazzmana i włoskiego mistrza organów będzie kolejnym organizowanym tego lata Wrocławiu jako część XXVI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola ScriptaWłodek Pawlik należy do pierwszej ligi polskiego jazzu. Jego twórczość doceniana jest na całym świecie: w 2014 roku, jako pierwszy polski jazzman w historii, został laureatem nagrody Grammy, która trafiła do jego rąk za nagraną z trębaczem Randy Breckerem, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej i Włodek Pawlik Trio płytę „Night in Calisia”. Najnowszy longplay pianisty, wydana w lutym tego roku płyta „Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz”, jest autorską interpretacą dorobku jednego z najpopularniejszych polskich kompozytorów klasycznych.

Pochodzący z Włoch Giampaolo di Rosa, który podczas niedzielnego koncertu będzie muzycznym partnerem Pawlika, to organista, klawesynista i pianista, kompozytor i improwizator, muzykolog i pedagog. W 2008 roku został mianowany tytularnym organistą i dyrektorem artystycznym Narodowego Kościoła Portugalskiego w Rzymie, a od lutego 2014 roku jest organistą-rezydentem katedry w hiszpańskim León. Repertuar niedzielnego koncertu będzie wyjątkowym hołdem dla patrona festiwalu Non Sola Scripta, romantycznego kompozytora Johannesa Brahmsa. Usłyszymy nie tylko trzy ze stworzonych przez niego preludiów chorałowych (Schmücke dich, o liebe Seeleop. 122 nr 5, Herzlich tut mich verlangen op. 122 nr 10, Es ist ein Ros' ersprungen op. 122 nr 8), ale i wariacje na temat skomponowanych przez Niemca utworów. W programie pojawią się też utwory Johanna Sebastiana Bacha czy autorskie improwizacje Włodka Pawlika.

Koncert odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 19:00 w Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Bilety (40-50 zł) nabyć można online bądź stacjonarnie: w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) oraz na miejscu koncertu przed jego startem.    

Wielki finał już za tydzień

Koncert Pawlika i di Rosy jest przedostatnim podczas tej edycji festiwalu. Organowe lato we Wrocławiu zamknie 1 września wspólny występ organisty Bartosza Jakubczaka, saksofonisty Pawła Gusnara i monumentalnego składu wokalnego. Podczas finałowego wieczoru Non Sola Scripta na Ostrowie Tumskim zaśpiewają: sopranistka Sylwia Kapela, śpiewaczka altowa Agata Ranz i bas Paweł Jan Frasz oraz ulubieniec festiwalowej publiczności - tenor ks. Zdzisław Madej. Towarzyszyć im będzie Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Wokalnej Muzyki Dawnej dyrygowane przez Agnieszkę Franków-Żelazny. Szczegółowe informacje na temat nadchodzących koncertów znaleźć można na stronie: strefakultury.pl/NonSolaScripta oraz na Facebooku.

Foto. M.Jędrzejczak 

 

Wasze komentarze

czwartek, 19.9.2019 08:00
czwartek, 19.9.2019 06:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele