Światowe Dni Młodzieży 2016 – utrudnienia i dojazdy

piątek, 15.7.2016 11:56 464 0

Ponad 15 tysięcy młodych ludzi z około 40 krajów przybędzie do Wrocławia na rozpoczynające się 20 lipca (od Dni w Diecezjach) Światowe Dni Młodzieży. Od 25 lipca młodzież będzie przyjeżdżać do Krakowa, gdzie od 27 lipca będzie również papież Franciszek. Podpowiadamy, gdzie mogą pojawić się utrudnienia i jak najlepiej dojechać.

Od 20 lipca młodzi z całego świata będą przebywać w naszym mieście. Najliczniejszą narodowościowo grupę będę stanowić Hiszpanie i Francuzi. Bardzo dużo osób przyleci z krajów Ameryki Południowej. Kilkanaście tysięcy osób będzie zwiedzać miasto, uczestniczyć w koncertach, nabożeństwach i innych wydarzeniach w całym Wrocławiu. Dni w diecezjach zaplanowano od 20 do 25 lipca.

23 lipca, sobota – utrudnienia
Największe utrudnienia mogą pojawić się w sobotę, 23 lipca. Przed południem na Ostrowie Tumskim zaplanowano wydarzenia duchowe, w których wezmą udział wszyscy uczestnicy ŚDM oraz młodzież z Wrocławia i okolic. Po południu, ok. 13.00, rozpoczną się msze św. w językach narodowych w kilkunastu kościołach na Ostrowie Tumskim i w okolicznych świątyniach. Młodzi będą grupowo przechodzić na te nabożeństwa. Utrudnienia mogą pojawić się wokół Ostrowa Tumskiego oraz na trasie przejść. W godzinach popołudniowych 23 lipca na Stadionie Wrocław zaplanowano koncert „Singing Europe” z udziałem uczestników Światowych Dni Młodzieży oraz goszczących ich rodzin i mieszkańców Wrocławia oraz z diecezji świdnickiej i legnickiej. Wydarzenie jest punktem kulminacyjnym obchodów Dni w Diecezjach bezpośrednio poprzedzających wyjazd do Krakowa. Całość rozpocznie się o godzinie 18.00. Po koncercie większość uczestników prawdopodobnie wróci do domów komunikacją zbiorową. Na koncert są jednak zaproszeni także wolontariusze i rodziny goszczące uczestników ŚDM, dlatego również po koncercie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

w nocy z 22 na 23 lipca zamknięty zostanie parking podziemny na Dworcu Głównym PKP i niewykluczone, że również parkingi wokół dworca.
od godz. 9.00 do godz. 13.30 wystąpią utrudnienia w ruchu w okolicach Ostrowa Tumskiego i Rynku. Ostrów Tumski będzie wyłączony z ruchu, natomiast w jego okolicy będzie natężony ruch pieszych.
na Ostrów, od godz. 8.00, zmierzać będzie ok. 12 tys. ludzi, którzy pozostaną na nim do ok. godz. 13.00 biorąc udział w wydarzeniach duchowych przygotowanych przez wrocławskie wspólnoty i zgromadzenia zakonne, po czym zgromadzeni rozejdą się do okolicznych kościołów w grupach liczących po kilkaset osób. Przejście będzie odbywać się drogami publicznymi i będzie zabezpieczone przez policję oraz służby porządkowe.
tego samego dnia wystąpią utrudnienia w okolicach Stadionu Wrocław w związku z koncertem Singing Europe, w którym uczestniczyć będzie nawet 34 tys. widzów. W godzinach 14.30 – 18.30 oraz 21.15 nawet do 22.45 mogą wystąpić problemy przy wyjeździe na Autostradową Obwodnicę Wrocławia oraz przejeździe ze Stadionu do centrum miasta.


25 lipca, poniedziałek – utrudnienia
Kolejnym dniem z utrudnieniami będzie poniedziałek, 25 lipca. Wtedy uczestnicy Dni w Diecezjach z Wrocławia udają się do Trzebnicy na mszę św. w sanktuarium św. Jadwigi. Organizatorzy szacują, że będzie to około 7 tys. osób. Na pewno będzie wzmożony ruchu na odcinku Wrocław – Trzebnica. W godzinach popołudniowych młodzi z Trzebnicy pojadą już do Krakowa. Już wiadomo, że z Trzebnicy wyjedzie 110 autokarów z pielgrzymami. Dla autokarów będą uruchomione dodatkowe bramki opłat na A4.

na drogach dojazdowych do Trzebnicy, droga krajowa nr 5 oraz droga powiatowa prze Łozinę, w godzinach porannych, od 7.30 do 11.00. Tego dnia do Trzebnicy zmierzać będzie ok. 100 autokarów z młodymi pielgrzymami, którzy wezmą udział w uroczystości posłania młodych do Krakowa.
po zakończeniu spotkania w Trzebnicy spodziewane są utrudnienia na drogach wyjazdowych z miasta: droga wojewódzka 340 oraz droga powiatowa na Łozinę. Od godz. 13.00 autokary będą wypuszczane grupami, po kilka sztuk i wymienionymi drogami będą udawać się w kierunku drogi S8 oraz A8.
mogą wystąpić również utrudnienia na drodze wojewódzkiej 340 z Obornik Śląskich do Trzebnicy. Drogą tą będzie odbywał się transport autokarowy uczestników spotkania w Trzebnicy, którzy w liczbie do 800 osób przyjadą z Obornik Śląskich.

Kto przyjedzie do Wrocławia na ŚDM?
Każda z zagranicznych grup, które przyjeżdżają do Polski na ŚDM, wybrała sobie jedną z diecezji na przeżywanie Dni w Diecezjach. Archidiecezję wrocławską wybrało niespełna sto grup, z prawie 40 krajów z 5 kontynentów. Czytaj – Kto przyjedzie do Wrocławia na ŚDM?

ŚDM 2016 – program wrocławskich Dni w Diecezjach
Pierwsza część obchodów Światowych Dni Młodzieży to Dni w Diecezjach podczas których młodzież gości w parafiach na terenie całego kraju – gospodarza spotkania. Program Dni w Diecezjach zawiera rozmaite wydarzenia kulturalne, koncerty, zwiedzanie ciekawych miejsc. Do Wrocławia młodzież przyjedzie już 20 lipca. Ze stolicy Dolnego Śląska wyjadą w poniedziałek 25 lipca do Trzebnicy, a stamtąd do Krakowa. Czytaj – program wrocławskich Dni w Diecezjach.

Służby w gotowości
11 lipca, wojewoda dolnośląski oraz przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, poinformowali, że wszystkie służby, a także szpitale są w pełnej gotowości, aby zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom i mieszkańcom podczas Światowych Dni Młodzieży. Więcej patroli policji, (także po cywilnemu) będzie na drogach, lotnisku, dworcach PKP i podczas imprez masowych na Ostrowie Tumskim i Stadionie Wrocław. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy dolnośląskiej policji, podkreśla, że policjanci nie tylko będą kierować ruchem na drogach, ale też będą pełnić służbę z powietrza. – Nasz śmigłowiec będzie w gotowości. Jeśli coś się będzie działo na drogach wyjazdowych, S8, A4, krajowej piątce lub trójce, będzie można szybko ocenić sytuację i skierować pojazdy z pielgrzymami na inną drogę – mówi.

Przedstawiciele wojewody i policji uczulają mieszkańców, że największy ruch na A4 będzie panować 31 lipca, gdy zaczną się powroty pielgrzymów z Krakowa. Wtedy najlepiej unikać podróży autostradą.

Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016
Ograniczenia w ruchu w stolicy Małopolski oraz w okolicznych miejscowościach rozpoczynają się 23 lipca. Planując wyjazd do Krakowa własnym samochodem, można wcześniej sprawdzić ograniczenia w ruchu, zamknięte ulice, wyznaczone parkingi TUTAJ

Władze miasta apelują do przyjeżdżających własną komunikacją o wcześniejsze sprawdzenie organizacji ruchu w mieście i korzystanie z komunikacji zbiorowej. Kraków będzie podzielony komunikacyjnie na trzy strefy i dodatkowo dwie strefy zamknięte, dlatego bez odpowiednich identyfikatorów w pewne części miasta po prostu nie wjedziemy.

Kraków przygotował także informacje i mapy dla pielgrzymów. Warto przed wyjazdem sprawdzić, gdzie można zaparkować samochód, a gdzie będzie trzeba podejść piechotą.

Mapy Krakowa dla pielgrzymów ŚDM 2016.

Z Wrocławia do Krakowa – jak dojechać?
Jeśli nie jesteśmy zarejestrowani na Światowe Dni Młodzieży, będzie istniała pewna możliwość uczestnictwa w wydarzeniach centralnych z Ojcem Świętym także bez rejestracji na ŚDM. Podczas spotkań na Błoniach (czwartek, piątek) większość miejsc w sektorach będzie zarezerwowana dla pielgrzymów zarejestrowanych. Dla pozostałych uczestników, którzy nie dokonają rejestracji, przewidziane są miejsca w sektorach zewnętrznych (otwartych) oraz w Parku Jordana. Na Błoniach dla osób niezarejestrowanych nie przewiduje się jednak kart wstępu. Bardziej otwarty charakter będą miały spotkania z papieżem na Campus Misericordiae w Brzegach (sobota, niedziela). Również tutaj młodzież, która będzie zarejestrowana na ŚDM, otrzyma w pakiecie pielgrzyma karty wstępu do sektorów bliżej ołtarza. Będzie także dystrybucja darmowych kart wstępu dla pielgrzymów niezarejestrowanych. Karta umożliwi wejście do konkretnego sektora zarówno na sobotnie czuwanie, jak i na niedzielną Eucharystię.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała na swoich stronach także mapę rekomendowanych dróg dojazdowych do Krakowa na ŚDM. Dla jadących z Wrocławia najlepsza ma być autostrada A4, ale została też wyznaczona droga S8 w kierunku Sycowa, Kępna i dalej DK11 do Kluczborka i Lublińca. Później można wybrać DK46 w kierunku Częstochowy i DK1 w kierunku A4.
Przypomnijmy, że aby ograniczyć utrudnienia w okresie wakacyjnym, do końca sierpnia pomiędzy węzłami Brzezimierz i Brzeg na autostradzie A4 nie będą prowadzone prace remontowe. Roboty drogowe wznowione zostaną na początku września. Całkowite zakończenie prac planowane jest na połowę października 2016 (czytaj więcej).

Pełna mapa dróg rekomendowanych przez GDDKiA

Zarejestrowani uczestnicy ŚDM mogą skorzystać ze specjalnej oferty PKP Intercity Bilet ŚDM Kraków 2016. Bilet obejmuje 3 jednorazowe przejazdy bezpośrednimi pociągami TLK lub IC w klasie 2 w wagonach z miejscami do siedzenia w dowolnej relacji za 149 zł. Z oferty można skorzystać przy przejazdach między 16 lipca a 15 sierpnia 2016 r. – warunkiem jest zarejestrowanie się na ŚDM i posiadanie numeru pielgrzymka. Bilet ŚDM Kraków 2016 można kupić wyłącznie poprzez internetowy system sprzedaży e-IC.
Przyjeżdżając na dworzec w Krakowie, należy pamiętać, że i tu organizacja ruchu pieszego będzie zmieniona i nie warto przyjeżdżać na pociąg na ostatnią chwilę.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz