Stowarzyszenie Nowe Nadodrze przedstawiło pismo ws. rezygnacji z mandatów radnych Rady Osiedla Nadodrze

sobota, 10.11.2018 19:38 3146 0

Stowarzyszenie Nowe Nadodrze przedstawiło pismo ws. rezygnacji z mandatów radnych Rady Osiedla Nadodrze oraz wniosku do Rady Miejskiej o rozwiązanie Rady Osiedla. W piśmie wskazują m.in. kwestie: trudności w zapewnieniu przejrzystości działań Rady Osiedla, problemów w funkcjonowaniu komisji, blokowania inicjatyw radnych na rzecz osiedla, ignorowania zapisów statutu czy wątpliwości co do wydatkowania środków finansowych i sprawozdawczości w tym zakresie O problemach informowali m.in. WCRS oraz Komisję ds. Osiedli Rady Miejskiej Wrocławia. Niestety nie było odpowiedniej reakcji. Propozycje i próby mediacji zostały zignorowane. Działania na rzecz społeczności Nadodrza będą kontynuowane w ramach funkcjonującego od kilku miesięcy stowarzyszenia Nowe Nadodrze.

Pismo w sprawie rezygnacji z mandatów radnych Rady Osiedla Nadodrze oraz wniosek o odwołanie Rady Osiedla Nadodrze

Szanowny Panie Przewodniczący​,

W związku z wyczerpaniem się możliwości dalszej pracy w ramach Rady Osiedla Nadodrze, członkowie grupy „Nowe Nadodrze” będący radnymi osiedlowymi informują o podjętej wspólnie decyzji dotyczącej złożenia mandatów i zwrócenia się do Rady Miejskiej Wrocławia o rozwiązanie RO Nadodrze. Decyzja motywowana jest pozbawionym podstaw merytorycznych i będącym wbrew interesom mieszkańców, blokowaniem działań Radnych nie należących do grupy osób zgromadzonych wokół Przewodniczącego Zarządu RO Nadodrze p. Jerzego Sznercha. Chodzi nie tylko o nieustanne utrudnianie działań komisji ds. remontowo-budowlanych, ochr. środowiska i kultury, ale też o torpedowanie lokalnych inicjatyw zmierzających do poprawy warunków zamieszkiwania i życia mieszkańców.

Owe naganne praktyki możliwe są za sprawą całkowitego braku przestrzegania procedur, regulaminów czy postanowień wynikających ze Statutu Rady Osiedla Nadodrze. Zawarte w nim regulacje, obejmujące organizację i zasady pracy, nie posiadają żadnego zastosowania. Brak odpowiedzi na wnioski składane na piśmie jest tylko jednym z przykładów. Radni nie posiadają dostępu do dokumentów RO – łącznie z protokołami z sesji. Od osoby funkcyjnej wymagany był podpis pod oświadczeniem, że protokół nie będzie „nigdzie wykorzystany”. O dostępie do dokumentacji finansowej oczywiście nie może być mowy (na podstawie analizy informacji opublikowanych przez Urząd Miejski, należy mieć poważne wątpliwości odnośnie sposobów wykorzystywania oraz przesuwania środków i to nie tylko w zakresie ich efektywności, ale też legalności). Mylne – świadomie bądź nie – interpretowane są obowiązujące przepisy prawne. Stosowane były też próby nacisku na Radnych. Przykładowo

Wrocław, dnia 5 listopada 2018 r.

przewodnicząca Komisji ds. remontowo-budowlanych podejmując działania na rzecz lokatorów jednej z kamienic od p. Sznercha otrzymała ostrzeżenie i pogróżkę by pod żadnym pozorem nie kierować pism do urzędników magistratu bez jego wcześniejszej zgody („pierwszy raz przymknę na to oko, ale następnym razem masz się pilnować”). Nie można też składać oficjalnych propozycji Zarządowi bez uprzednich konsultacji z Przewodniczącym. Wedle osób zgromadzonych wokół p. Sznercha bezprawna jest np. korespondencja z dyrekcjami szkół w sprawie organizacji imprez sportowych czy kulturalnych.

O stale zmieniających się terminach posiedzeń (i sesjach nadzwyczajnych) Radni informowani są na niecałe 24 godziny wcześniej (lub w ogóle). Radni nie otrzymują pełnej informacji o planowanym przebiegu obrad. Nagminne pozostaje ignorowanie wniosków składanych przez Radnych w trakcie sesji i pomijanie ich w protokołach (choćby w sprawie powołania redakcji czasopisma „Echa Nadodrza” – zarządzanego dotychczas jednoosobowo przez p. Sznercha). Sposób głosowania jest nieakceptowalny, w szczególności, jeśli chodzi o tryb przyjmowania sprawozdań finansowych. Na pytania Radnych dotyczące finansów nie udzielane są odpowiedzi (ani w trakcie sesji, ani po jej zakończeniu). Sposób zachowania Radnych podczas sesji RO jest skandaliczny. Wielokrotnie pojawiały się wyzwiska zarówno pod adresem członków „Nowego Nadodrza”, jak też mieszkańców przysłuchujących się obradom.

Dotychczasowe prośby o interwencję składane do organów Urzędu Miejskiego i WCRS nie przyniosły skutku. Przewodniczący Sznerch i członkowie jego ugrupowania niestety unikają prób mediacji. W związku z powyższym, w obliczu naszego uzasadnionego i głębokiego braku zaufania do p. Sznercha, jak i do związanych z nim Radnych, zgodnie z zapisami Statutu składamy rezygnację z pełnionych funkcji, jednocześnie – wobec wyżej opisanych nieprawidłowości – wnioskując o rozwiązanie RO Nadodrze.

Marek Dudek - Piotr Jakub Fereński - Joanna Kamecka - Arkadiusz Kuna - Aleksander Obłąk - Dorota Romanowska - Beata Nienartowicz - Aleksandra Sochańczak -

DW:
1. Henryk Macała - Przewodniczący Komisji ds. Partycypacji i Rad Osiedli 2. Rafał Dutkiewicz - Prezydent Wrocławia
3. Dorota Feliks - Dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego

Dodaj komentarz

Komentarze (0)