komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 29 stycznia 2020

Zdzisława, Franciszka

Soczewki kontaktowe - rodzaje i zastosowanie

czwartek, 9.1.2020 23:10 , odsłony: 226
kategorie artykułu:

Wady wzroku to coraz częściej występujący problem. Większość ludzi po 40 roku życia nosi okulary, często zdarza się,  że również osoby młodsze, dzieci mają zdiagnozowaną wadę, która wymaga korekcji wzroku. Okulary nie są wygodne w użytkowaniu, przeszkadzają w aktywności fizycznej, parują.  W związku z tym wiele osób decyduje się na zastąpienie ich soczewkami kontaktowymi. Soczewki kontaktowe to cieniutkie, zaokrąglone soczewki, które, umieszczone na rogówce, korygują wzrok.

Aby dopasować szła dla siebie, należy udać się na wizytę do okulisty. Tylko specjalista jest w stanie określić, czy posiadana wada wzroku umożliwia noszenie soczewek, pomoże również dopasować odpowiedni rodzaj. Na rynku istnieje kilka typów soczewek, które różnią się tworzywem, z jakiego zostały wykonane, czasem noszenie lub sposobem użytkowania.

Ze względu na materiał, soczewki można podzielić na:

  • Twarde, czyli wyprodukowane ze szkła organicznego. Ich cechą jest średnia przepuszczalność tlenu oraz sztywna struktura
  • Miękkie – mają bardzo dobrą przepuszczalność tlenu, są delikatne. Można wśród nich wyróżniać soczewki hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe

Ze względu na czas noszenia, soczewki dzielą się na:

  • Jednodniowe- są jednorazowe, po jednym dniu trzeba je wyrzucić i zastosować kolejną parę. Są bardzo higieniczne i wygodne w użyciu. Nie wymagają pielęgnacji.
  • Wielokrotnego użytku – są to soczewki, których można używać od dwóch tygodni do kwartału, zdarzają się też soczewki roczne. Wymagają codziennej pielęgnacji, specjalnie do tego celu przeznaczonymi preparatami.

Ze względu na sposób używania, soczewki dzielą się na:

  • Dzienne – można je nosić max. 14 godzin na dobę
  • Ciągłe – do noszenia do 30 dni, bez konieczności zdejmowania na noc
  • Elastyczne – do używania max. do 7 dni

Soczewki są dzielone również ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się:

  • Korekcyjne, czyli taki, których głównym zadaniem jest korekcja wzroku. Mogą być używane w przypadku krótkowzroczności lub dalekowzroczności (soczewki sferyczne). Dostępne są również soczewki do stosowania przy astygmatyzmie (toryczne) lub starczowzroczności (progresywne). Są bardzo wygodę, w przeciwieństwie do okularów, nie ograniczają pola widzenia.
  • Lecznicze – służą do założenia opatrunku lub zabezpieczania oka po urazie czy zabiegu
  • Kosmetyczne – zmieniają kolor oczy, mogą korygować niedoskonałości oka. Są często stosowane przez młode osoby, głównie kobiety, które na pewien czas chcą zmienić kolor oczu. Należy pamiętać, że soczewki kosmetyczne powinny być również dobrane przez specjalistę.

Zalety soczewek kontaktowych.

Każdy, kto nosił okulary, wie, że ich stosowanie bywa bardzo męczące. Jest to szczególnie zauważalne w czasie uprawiane sportu, kiedy trzeba uważać, aby okulary nie spadły. W trakcie mrozu okulary parują, deszcz zmniejsza ostrość widzenia. Na szczęście wymyślono soczewki, które mają nieporównywalnie większy komfort. Soczewki kontaktowe pozwalają oku oddychać, są tlenoprzepuszczalne. Nie parują, nie przeszkadzają w trakcie uprawiania aktywności fizycznej. Można się w nich kąpać, pływać, robić salta. W trakcie deszczu nie mokną, nie zniekształcają obrazu. Soczewki kosmetyczne pozwalają zmienić wygląd, odmienić swój image.  Stosowanie soczewek nie przeszkadza w noszeniu okularów słonecznych, co już nie jest takie proste w czasie stosowania okularów korekcyjnych. 

Jak przekonać się do stosowania soczewek kontaktowych?

Mimo wielu zalet część osób nie może przekonać się do stosowania soczewek. Główne obawy wynikają z konieczności włożenia ciała obcego do oka, co dla niektórych osób bywa wręcz niewyobrażalne. Jednak założenie soczewek nie jest tak trudne, jak może się to początkowo wydawać. Wystarczy kilka prób, aby robić to niemal automatycznie. Bardzo ważne jest, aby przed założeniem soczewek, dokładnie umyć ręce, aby do oczu nie dostały się zanieczyszczenia. Soczewkę należy obejrzeć, sprawdzić, czy nie jest uszkodzona i podnosząc powieki, nałożyć ją na oko. Zdejmowanie soczewki polega na zsunięciu jej z oka. Soczewki jednorazowe należy wyrzucić, a wielorazowe przepłukać płynem i włożyć do specjalnego pojemnika. Niektóre osoby, do stosowania soczewek, zniechęca cena. Aby ograniczyć koszty, można zdecydować się na soczewki miesięczne, jest to najbardziej ekonomiczna opcja. Koszt opakowania, które wystarczy na 3 miesiące, nie przekroczy 100-120 zł, a komfort będzie nieporównywalnie większy. Najtańsze są soczewki roczne, ale ze względu na słabą tlenoprzepuszczalność są coraz rzadziej stosowane.

Gdzie kupić soczewki kontaktowe?

Decydując się na zakup soczewek, warto wybrać salon lub sklep z soczewkami kontaktowymi, który oferuje sprawdzone produkty, dobrych marek, różnych rodzajów. Soczewki to wydatek stały, wiele dobrych salonów proponuje rabaty i promocje dla stałych klientów. Istotne jest, aby w miejscu, gdzie są sprzedawane soczewki, pracowali specjaliście optometrii, którzy potrafią doradzić i doskonale znają się na swojej profesji. Jeżeli w trakcie noszenia soczewek, pojawi się dyskomfort lub ból, należy udać się do lekarza, który dobierze inny rodzaj soczewek.

 

Wybierz sprawdzony sklep z soczewkami kontaktowymi!

 

SOCZEWKI365.PL SP. Z O.O.

Polna 12

55-114 Strzeszów

NIP: 9151805232

Telefon: 790 632 653

Infolinia: 71 734 53 32

(pon.-pt.: 7:00 - 18:00)

E-mail: sklep@soczewki365.pl

WWW: https://www.soczewki365.pl/

 
dzisiaj, 2 godz temu
poniedziałek, 27.1.2020 15:08
poniedziałek, 27.1.2020 12:58
poniedziałek, 27.1.2020 11:54
piątek, 24.1.2020 11:00
piątek, 24.1.2020 10:05
piątek, 24.1.2020 08:41
czwartek, 23.1.2020 10:46
czwartek, 23.1.2020 09:10
czwartek, 23.1.2020 09:01
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele