komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 10 lipca 2020

Sylwany, Witalisa

Śniadania osiedlowe inspirowane sztuką

wtorek, 2.6.2020 13:16 , komentarze: 0 , odsłony: 321
kategorie artykułu:

Już w czerwcu (13-14.06 i 27-28.06) na czterech wrocławskich osiedlach odbędzie się akcja: „Śniadania z Sympozjum”. Mieszkańcy Ołbina, Placu Grunwaldzkiego, Szczepina i Popowic będą przygotowywać oraz… jeść wyjątkowe śniadania inspirowane sztuką konceptualną. Za przepisy odpowiadają wrocławskie znawczynie kuchni roślinnej. Składniki będą do kupienia w wybranych lokalnych sklepikach i warzywniakach. Na uczestników czekają też smaczne niespodzianki. Wydarzenie jest częścią programu Sympozjum Wrocław 70/20.
„Śniadania z Sympozjum” to dwa weekendy wspólnego biesiadowania ze sztuką w tle. To jednocześnie okazja do przypomnienia Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70, które odbyło się równo 50 lat temu i do dziś stanowi przełomowe wydarzenie dla sztuki konceptualnej w Polsce. Przepisy na śniadania inspirowane są więc pracami artystycznymi, które w roku 1970 miały wypełnić rozmaite przestrzenie we Wrocławiu – śródmiejskie podwórka, zielone przestrzenie między blokami czy tereny nadrzeczne.

Jak zdobyć przepis?

Aby otrzymać dostęp do przepisów i listę osiedlowych punktów zakupowych, należy wysłać maila na adres: sympozjum@ladnehistorie.pl lub zgłosić się przez Messengera Ładnych Historii: https://www.facebook.com/ladnehistorie/.
Każdy uczestnik dostanie broszurkę-przepiśnik z recepturami przygotowanymi przez wrocławskie znawczynie kuchni roślinnej – Dominikę Józalę i Izę Wiśniewską (dawne bistro Żyzna). – Przepisy inspirowane będą konkretnymi sympozjalnymi pracami, dzięki czemu z sezonowych produktów będzie można wykonać na talerzu własną jadalną wariację na temat Żywego pomnika „Arena” Jerzego Beresia na Wyspie Piasek czy Interpretacji przestrzennej poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność” Barbary Kozłowskiej w Parku Popowickim, ale też prac nigdy nie powstałych, które mogły odmienić kształt naszego miasta – tłumaczy Anna Bieliz, koordynatorka akcji.

Śniadania z Sympozjum” to wydarzenie przygotowane z myślą o mieszkańcach osiedli – ma sprawić radość zarówno na etapie zdobywania składników, jak i wspólnego przyrządzania, a wreszcie spożywania śniadań w najbliższym gronie – w domu, w ogrodzie czy na balkonie. 13 i 14 czerwca śniadania celebrować będziemy na Ołbinie i Placu Grunwaldzkim, a 27 i 28 czerwca na Szczepinie i Popowicach– Zależy nam na poznawaniu najbliższego otoczenia i wspieraniu małych biznesów, dlatego każdy, kto zakupi składniki na śniadanie w rekomendowanych przez nas miejscach, otrzyma dodatkowo słodkie niespodzianki do przyrządzenia deseru – mówi Bieliz.

Dzieła sztuki na talerzu i… na mapie

Organizatorzy zachęcają do przesyłania zdjęć i filmów dokumentujących efekty działań kulinarnych: – Jesteśmy ciekawi, jak na waszych talerzach ułoży się „Kompozycja z elementów ruchomych” Wandy Gołkowskiej czy „kompozycja przestrzenna bez tytułu” Adama Styki – czytamy w wydarzeniu. Dokumentację należy słać na adres sympozjum@ladnehistorie.pl lub Messengerem. Warto też chwalić się potrawami na Instagramie, oznaczając profil @sympozjum7020. Na stronie www.ladnehistorie.pl znajduje się Mapa Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70, na której można sprawdzić, jak poszczególne dzieła sztuki miały wyglądać w rzeczywistości oraz gdzie się znajdują lub znaleźć miały. 

Zaczyna się we Wrocławiu… Rok obchodów Sympozjum Wrocław 70/20

„Śniadania z Sympozjum” to jedno z wydarzeń bogatego programu roku obchodów Sympozjum Wrocław 70/20 – oddolnej inicjatywy wrocławskiego środowiska kulturalnego upamiętniającej 50. rocznicę Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 – spotkania artystów, krytyków i teoretyków sztuki, które stało się przestrzenią wymiany myśli i wykuwania nowych kierunków w polskiej sztuce. Spacerując dziś ulicami Wrocławia dostrzec można jego pojedyncze ślady – ustawione przy Teatrze Współczesnym betonowe „Krzesło” Tadeusza Kantora, wyrastający korzeniami do góry „Żywy pomnik. Arena” Jerzego Beresia na Wyspie Piasek czy zrealizowany niedawno w Parku Popowickim pomnik „Samotność” Barbary Kozłowskiej. Wrocławskie spotkanie obrosło legendą jeszcze w latach 70., a przez kolejne dekady rozpalało wyobraźnię i prowokowało do dyskusji. I to nie zmieniło się do dziś. 

„Śniadania z Sympozjum”, realizowane w ramach projektu „Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat później”, organizowane są przez Fundację Ładne Historie przy wsparciu Gminy Wrocław. Partnerzy akcji: Stowarzyszenie Żółty Parasol, Stowarzyszenie Serce Szczepina, Stowarzyszenie Moje Popo.
Więcej o akcji nawww.facebook.com/ladnehistorie, www.ladnehistorie.pl/sympozjum-wroclaw-7020
Oficjalne wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/610863319636465/
Informacje o Sympozjum Wrocław 70/20 na www.sympozjum7020.pl

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 8 godz temu
czwartek, 9.7.2020 15:06
czwartek, 9.7.2020 09:35
czwartek, 9.7.2020 08:15
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele