Skuszeni atrakcyjnymi ofertami wynajmu mieszkań wpłacili pieniądze oszustom, po których niebawem słuch zaginął

czwartek, 16.6.2022 10:38 194 0

Internetowi naciągacze stale wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Działając jako nieuczciwi sprzedawcy, publikują wiele atrakcyjnych ofert sprzedaży, a po otrzymaniu pieniędzy za oferowane produkty nagle znikają, nie wywiązując się z ustaleń. Przekonali się o tym dwaj mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, którzy skuszeni atrakcyjnymi ofertami wynajmu mieszkań, wpłacili na konto oszustów odpowiednio 8000 oraz 1400 zł. Gdy tylko pieniądze znalazły się na rachunkach „wynajmujących” słuch po nich zaginął, a mężczyźni zostali z niczym. Często jedynym sposobem na rozpoznanie oszustwa jest trzymanie się słów przysłowia, że nie wszystko złoto co się świeci.

Prawie każdego dnia wrocławska policja otrzymuje zawiadomienia o oszustwach dokonywanych za pomocą popularnych serwisów ogłoszeniowych. Wystawione na sprzedaż przedmioty lub usługi, w tym oferty wynajmu, w bardzo atrakcyjnych cenach i terminach, powinny dać nam do myślenia.

Często ogłoszenia są tak spreparowane, że na pierwszy rzut oka nie budzą podejrzeń. Warto zawsze zwrócić uwagę na szczegóły, m.in. kim jest sprzedawca, jakie są o nim opinie innych kupujących, jakie formy płatności są przez niego akceptowane oraz w jaki sposób można się z nim skontaktować.

Przekonali się o tym dwaj mieszkańcy Wrocławia, których skusiły bardzo atrakcyjna oferty wynajmu mieszkań w stolicy Dolnego Śląska. Ogłoszenia wyszukali na popularnych portalach aukcyjnych w sieci i po skontaktowaniu się z „wynajmującymi” przelali na wskazany przez nich rachunki odpowiednio 8000 oraz 1400 zł.

Szybko przekonali się, iż padli ofiarami oszustwów, gdyż po wpłaceniu pieniędzy kontakt z „wynajmującymi” się urwał.

Pamiętajmy, że zakupy z nieznanego źródła, od osoby, z którą kontakt jest ograniczony, np. jedynie do komunikatora internetowego oraz akceptowanie jedynie płatności z góry, powinny od razu wzbudzić nasze podejrzenia.

Zakupy przedmiotów czy korzystanie z usług przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność od wielu lat i pod tym samym szyldem, choćby ich oferty były mniej konkurencyjne, dają nam możliwość zwrotu lub wymiany towaru i dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, zgodnie z obowiązującym prawem.

Apelujemy o ostrożność ! Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić nas przed utratą pieniędzy. Kodeks karny za oszustwo komputerowe przewiduje odpowiedzialność karną nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

KMP Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)