Rządowe dodatki motywacyjne dla pracowników pomocy społecznej wykluczają część z nich. Interweniuje prezydent Wrocławia

czwartek, 12.9.2024 10:51 875 0

Z dniem 25 czerwca 2024 r. weszły w życie trzy uchwały Rady Ministrów ustanawiające rządowe programy dofinansowań na lata 2024-2027 do wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka. Dodatki motywacyjne do wynagrodzeń mają wynosić po 1000 zł brutto na 1 etat.                    
Niestety w programach nie ujęto wszystkich pracowników zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej, tzn. pominięto osoby wykonujące zadania z zakresu  ustawy o świadczeniach rodzinnych, ustawy o dodatkach mieszkaniowych czy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, pracowników realizujących zadania Klubu Integracji Społecznej i Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu, które organizacyjnie wchodzą w skład MOPS (są jego komórkami).

- Dlatego podjąłem decyzję o wypłacie dodatków motywacyjnych z budżetu Wrocławia dla osób, które zostały pominięte w zapisach ustawy. We Wrocławiu to w sumie 115 osób. Jako były dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej doskonale znam charakter pracy i zaangażowanie pracowników socjalnych i innych osób wykonujących zadania w zakresie pomocy społecznej. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że część z Państwa miałaby nie zostać objęta tym wsparciem. To byłoby wobec wszystkich Państwa zwyczajnie nieuczciwe. Państwa codzienna praca, często niewidoczna dla szerszego społeczeństwa, stanowi fundament wsparcia dla najbardziej potrzebujących. Dzięki niej wiele osób zyskuje nadzieję na lepszą przyszłość oraz potrzebne wsparcie – napisał w piśmie do pracowników socjalnych Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Osoby pominięte w ustawie także otrzymają nowe świadczenie. Dodatki motywacyjne dla tej grupy pracowników zostaną wypłacone z budżetu Miasta, z wyrównaniem od 1 lipca, podobnie jak przewidują rządowe zapisy. Koszt dofinansowania z Miasta dla pracowników, którzy nie zostali objęci programami rządowymi, wynosi 828 173 zł (na pół roku). Wniosek o zwiększenie budżetu MOPS o taką kwotę prezydent złożył do Rady Miejskiej.    

- Zależy mi na budowaniu miasta solidarnego, odpowiedzialnego, miasta równych szans dla wszystkich, dlatego dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z budżetu miasta w latach 2024-2027.  Identycznie jak przewidują to rządowe programy – podkreśla prezydent Wrocławia.

Uchwała w tej sprawie będzie procedowana na dzisiejszej sesji (12 września).

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)