Ruszają warsztaty "Wchodzę w rolę"

wtorek, 27.10.2020 13:24 571 0

Będą oglądać świat poprzez specjalne gogle, imitujące różne wady wzroku. Spróbują też ominąć przeszkodę, poruszając się wózkiem dla osoby z niepełnosprawnością czy przejść trasę, posiłkując się białą laską osoby niewidomej. We wtorek, 27 października, we Wrocławiu ruszają pierwsze z serii warsztatów „Wchodzę w rolę”, w czasie których dzieci i młodzież oglądają świat z perspektywy rówieśników z niepełnosprawnościami. Edukatorzy z Fundacji „Potrafię Pomóc” planują przeprowadzenie pięćdziesięciu takich zajęć. 

„Dokładamy starań, żeby dzieci jak najlepiej poznały i – dzięki temu – zrozumiały świat rówieśników z niepełnosprawnościami, dlatego dbamy o odpowiedni sprzęt” – opowiada Anna Szweda, koordynatorka warsztatów oraz powołanego właśnie do życia przez Fundację „Potrafię Pomóc” Instytutu Dostępności. „Niedawno do biura Fundacji dotarły sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych, trudne do zdobycia gogle, imitujące aż trzynaście różnych wad wzroku. Pozwalają one przez chwilę widzieć tak, jak osoba z dysfunkcją wzroku. Jeden z przykładów to widzenie tunelowe – takie ograniczenie pola widzenia, gdy wszystko, co postrzegamy, wygląda jak widziane przez rurę albo z głębi tunelu” – dodaje.

W czasie warsztatów dzieci będą też mieć szansę pokonać trasę, poruszając się na wózku. W poprzednich latach edukatorzy korzystali z wózka dla dorosłej osoby z niepełnosprawnością. W październiku tego roku Fundacja „Potrafię Pomóc” w mediach społecznościowych zaapelowała o pomoc w znalezieniu wózka dziecięcego. Apel spotkał się z natychmiastowym odzewem, darczyńcy podarowali aż trzy wózki, w tym sprzęty dostosowane do wzrostu dzieci!

W pierwszych tegorocznych warsztatach wezmą udział przedszkolaki z wrocławskiego Przedszkola Niepublicznego „Bajka”. Warsztaty są bezpłatne dzięki współfinansowaniu są ze środków PFRON będących w dyspozycji Gminy Wrocław – Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - w ramach projektu “Wrocław bez Barier”. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc, zainteresowane szkoły i przedszkola z Wrocławia zgłaszać się mogą, pisząc po adres: a.bienkowska@potrafiepomoc.org.pl . Z powodu zagrożenia epidemiologicznego zajęcia odbywać się będą w podwyższonym reżimie sanitarnym.

Od 2017 roku, kiedy Fundacja „Potrafię Pomóc” zorganizowała pierwszą, pilotażową edycję warsztatów „Wchodzę w rolę”, zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyły w nich dzieci i młodzież z dolnośląskich i podkarpackich szkół i przedszkoli.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz