Rusza Liga Uniwersytetu Młodych Odkrywców

niedziela, 21.7.2019 11:31 1059 0

Od 22 lipca br. młodzież będzie mogła korzystać z naukowego pomysłu na wakacje. Rusza Liga UMO, czyli e-learningowe kursy z obszaru programowania, przedsiębiorczości, krytycznego myślenia i kreatywności. To nauka poprzez zabawę i intelektualne wyzwania, w których można liczyć na wsparcie mentorów oraz nagrody.

Uniwersytet Młodych Odkrywców adresowany jest do młodzieży w wieku 13-16 lat, w jego ramach utworzona została platforma e-learningowa z unikalnymi kursami tematycznymi. Od 22 lipca br. na platformie dostępnych będzie pięć kursów, których celem jest zmiana szablonowego sposobu myślenia o edukacji. Poprzez storytellig i wciągającą oprawę graficzną, będą one uczyć programowania w Java, korzystania z MySQL, krytycznego myślenia, finansów i rachunkowości oraz przedsiębiorczości.

Platforma wraz z kursami została opracowana przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu we współpracy z firmą LEM Lab zajmującą się zastosowaniem nowych technologii i sztucznej inteligencji w edukacji. 

- Platforma powstała z myślą o uczniach, którzy chcą się rozwijać i poznawać swoje umiejętności poza szkołą, inwestując czas w przyszłość. Według McKinsey Global Institute do roku 2030 roboty mogą zastąpić ludzi na 800 milionach miejsc pracy. World Economic Forum sugeruje z kolei, że „rewolucja umiejętności” otworzy wiele nowych możliwości. Nie znamy przyszłości, ale możemy pomóc uczniom przygotować się na moment, w którym będą podejmowali życiowe decyzje. Wiemy, że współczesny uczeń woli pracować online, niż w sali. Wiemy też, że programy w szkole nie obejmują wielu potrzebnych kompetencji, dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć wspólnie z Wojciechem Majeranem z LEM Lab platformę, która pozwala rozwijać uczniom kluczowe dla XXI wieku kompetencje – mówi dr Danuta Studencka-Derkacz z WSB we Wrocławiu.

Grywalizacja, mentorzy i sojusze

Kursy dostępne są poprzez aplikację na systemach Android oraz iOS. Przejście jednego kursu zajmuje ok. 40 godzin, a po jego ukończeniu użytkownik może przejść do kolejnego. W trakcie kursów użytkownicy zdobywają punkty przyznawane za wiedzę, czas rozwiązywania zadań a także zadania dodatkowe. Punkty z kursów sumują się. Na tej podstawie prowadzony jest ranking uczniów, który pozwala im walczyć o zwycięstwo w Lidze i nagrody – m.in. bony o wartości 200 zł do wydania w Centrum Handlowym Magnolia Park we Wrocławiu. 

W Lidze nie chodzi jednak tylko o zdobycie jak największej ilości punktów, lecz o rozegranie jej sprytem i sposobem. Dlatego funkcjonalności platformy umożliwiają użytkownikom wzajemny kontakt, wymianę informacji, tworzenie wewnętrznych zespołów i zawieranie sojuszy. Ponadto w wykonywaniu dodatkowych zadań, tzw. wyzwań, uczniowie otrzymują wsparcie merytoryczne w postaci pracowników naukowych uczelni oraz specjalistów z LEM Lab, którzy pełnią role mentorów. 

Przepis na biznes i wiedza zamiast fake newsów

Celem Ligi UMO jest rozwijanie wśród młodzieży postaw przedsiębiorczych, stymulowanie innowacyjności oraz nauka rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia, które pozwoli np. rozpoznawać fake newsy oraz oceniać rzeczywistość zgodnie z faktami. To też okazja do nawiązania nowych kontaktów z osobami o podobnych zainteresowaniach, a także unikalna możliwość poznania i współdziałania z naukowcami i specjalistami z uczelni wyższej oraz firmy technologicznej.

- Niestety nie ma instrukcji obsługi, ani przepisu na prowadzenia działalności gospodarczej, niczym w książce kucharskiej. Nie ma nawet jasnych kryteriów oceny kompetencji, kto się do tego nadaje. Każdy może mieć swój własny pomysł na biznes i prowadzić go tak, jak chce. Można jednak zbadać, czy ma się szansę na realizację swoich pomysłów. Kurs przedsiębiorczości pozwoli ocenić predyspozycje do prowadzenia własnej firmy, wskaże jak rozpocząć działalność gospodarczą oraz na co zwrócić uwagę i co przeanalizować, aby zwiększyć szansę na sukces - mówi Wicekanclerz WSB we Wrocławiu, Piotr Spychała, autor kursu.  

Dostęp do kursów jest bezpłatny, przystąpienie wymaga jedynie złożenia deklaracji uczestnika, którą można pobrać na stronie informacyjnej umo-wroclaw.wsb.pl i należy dostarczyć do WSB we Wrocławiu do 15 sierpnia br.

Uniwersytet Młodych Odkrywców realizowany jest przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu jako projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)