Rozpoczęło się 33. Forum Ekonomiczne w Karpaczu
Forum Ekonomiczne w Karpaczu potrwa do czwartku - to 6 tysięcy gości z Polski i zagranicy, którzy wezmą udział w około 350 debatach i 6 sesjach plenarnych. Głównym Partnerem Forum Ekonomicznego jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W gronie partnerów Forum jest również Miasto Wrocław, a miasto w czasie jutrzejszej gali wręczy nagrody dla Firm Społecznie Odpowiedzialnych.
Najważniejsze tematy, które będą poruszane w trakcie XXXIII Forum Ekonomicznego to: wpływ wojny na Ukrainie na światowe bezpieczeństwo, kwestie zielonej przyszłości, etyka w rozwoju sztucznej inteligencji, a także wyzwania gospodarcze, jakie wynikają z kryzysów trzeciej dekady XXI wieku.
Wrocław zaproponował uczestnikom forum dyskusje na cztery ważne z perspektywy stolicy Dolnego Śląska tematy.
Pierwszy z nich to „Siła kobiet”. Dostrzegamy bowiem, że coraz mocniej w środowisku biznesowym Wrocławia obecne są kobiety. Zarówno jako menadżerowie najwyższego szczebla jak i pomysłodawczynie zakładanych we Wrocławiu startupów.
- Jednocześnie widzimy wciąż przestrzeń dla młodych dziewczyn na naszych uczelniach wyższych. Wrocław to miasto 100.000 studentów,, większość z nich to kobiety, a jednak na kierunkach technicznych i ścisłych prym ze zdecydowaną przewaga wiodą mężczyźni. Dlatego Wrocław wystartował z programem „Siła Kobiet w STEM” - gdzie intensywnie promujemy kierunki ściśle wśród dziewczyn. Sam skrót STEM czyli Science, Technology, Engineering, Mathermatics a więc Nauki Ścisłe, Technologia, Inżynieria, Matematyka jest klucz do dzisiejszego świata wysokich technologii - tłumaczyła na otwierającej konferencji prasowej wiceprezydenta Wrocławia Renata granowska, która na Forum w Karpaczu reprezentuje Wrocław.
Wrocław do udziału w dyskusji o sile kobiet ale też o mierzeniu się ze stereotypami zaprosił kobiety, które stoją na czele wrocławskich firm: Dominikę Kawalę (dyrektorka 3M), Annę Tarasewicz (członkini zarządu BASF Catalyst), Irinę Lediajewą (Public Affairs Leader w Intel Corp.). W rozmowie wezmą też udział Łukasz Wieruszwski (dyrektor działu rozwoju biznesu w Atlas Ward) i dr hab. Bartłomiej Nita (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu).
Powiązany z obecnością kobiet w biznesie i na uczelniach wyższych jest kolejny panel który przygotowało miasto. Coraz częściej Wrocławskie Centrum Akademickie otrzymuje sygnały z uczelni Wrocławia że pięcioletnie studia wydaja nawet w systemie licencjat + magisterium to za długo. Jak wynika z danych o planach tegorocznych maturzystów - rozpoczęcie studiów magisterskich planuje niewiele ponad 50%. spośród nich. Jeszcze klika lat temu było to około 95%. Pytamy o to w panelu „Czy nowe pokolenie liderów znajdzie czas na pięcioletnie studia?”. Tutaj panelistami będą wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, prof. Bogumiła Kaniewska, która jest przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i rektorką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Kolejny element, który jest silny we Wrocławiu i który miasto chce zaprezentować gościom forum to miejskie rozwiązania smart.„Jak sztuczna inteligencja zmienia zarządzanie miastem”. Panel będzie miejscem dyskusji o tym, w jakich obszarach AI pomaga w zarządzaniu miastami (konkretne przypadki). Gdzie jest największy potencjał, żeby wykorzystać sztuczną inteligencję. Porozmawiamy też, jak planować i jak szacować korzyści z AI w tak silosowej organizacji, jaką jest struktura wielopoziomowa - dotyczy to zarówno dużych organizacji biznesowych jak i jednostek samorządu terytorialnego.
Wrocław to dziś miasto w którym mieszka i pracuje ponad 100.000 osób, które z powodu wojny uciekły z Ukrainy. Na co dzień spotykamy się w przestrzeni wirtualnej z elementami dezinformacji mających na celu pobudzanie i podsycanie konfliktów na tle narodowościowym. Dlatego Wrocławskie Biuro Współpracy z Zagranicą zaproponowało panel zatytułowany „Rosyjska propaganda i dezinformacja jako broń w geopolityce”.
- Odniesiemy się oczywiście także do polskiej specyfiki oraz niebezpieczeństw, jakie niesie prorosyjska narracja np. w mediach społecznościowych. Panelistami będą dziennikarze międzynarodowi, którzy zajmują się tą tematyką. Uczestniczką panelu będzie m.in. Jessikka Aro, fińska dziennikarka o międzynarodowej renomie, która jest autorką dobrze przyjętej na rynku międzynarodowym książki „Trolle Putina”. Książka jest efektem jej własnego, szeroko zakrojonego śledztwa dziennikarskiego, które prowadziła, pracując dla fińskich mediów publicznych. W wyniku swojej działalności publicystycznej red. Aro spotkała się z otwartymi groźbami ze strony środowisk prorosyjskich.- opisuje Ewa Gołąb-Nowakowska - dyrektorka Biura Współpracy z Zagranicą.
Wrocław to miasto start-upów. W przeliczeniu na jednego mieszkańca powstaje ich w stolicy Dolnego Śląska najwięcej w Polsce. Wg najnowszego raportu StartUp Poland, opublikowanego w grudniu 2023, we Wrocławiu znajduje się 28% polskich startupów (drugie w rankingu Mazowsze/Warszawa – 19%). Dzięki temu Wrocław i Dolny Śląsk można nazwać „Doliną Krzemową” Polski. Jedne ratują życie, inne pozwalają nam zrozumieć w jakim świecie żyjemy, inne „tylko” albo „aż” realizują innowacyjne projekty, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Chcemy o nich opowiedzieć gościom z kraju i zagranicy.
• Wśród nich znajduje się m.in. PayEye działające w branży fintech, specjalizujące się w biometrycznych metodach autoryzacji płatności.
• Infermedica specjalizująca się w narzędziach wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) do wspierania lekarzy i pracowników medycznych w diagnozowaniu i opiece nad pacjentem.
• Firma Biotts z Wrocławia pracująca nad nowymi lekami m.in. na raka, cukrzycę i COVID-19 w formie maści lub plastra, które zastąpią tabletki, zastrzyki i wyczerpujące terapie.
• Saule Technologies, czyli Spółka, która skonstruowałą pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych. Dzięki nim można generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dlatego ich ogniwa znajduje zastosowanie dosłownie wszędzie – od etykiet cenowych, przez fasady budynków po satelity w przestrzeni kosmicznej.
• SatRev - wrocławski startup, który specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym.
O sukcesie wrocławskich i dolnośląskich startupów mogą świadczyć także raporty i rankingi międzynarodowych mediów branżowych. To właśnie według nich Wrocław znalazł się na czele polskich miast w kategorii wschodzących gwiazd hubów technologicznych w raporcie „The next generation of tech ecosystems” przygotowanym przez Dealroom. Stolica Dolnego Śląska zajęła w tej kategorii drugie miejsce w Europie oraz ósme na świecie, co jednoznacznie wskazuje, że jest to doskonałe miejsce do zakładania startupów i rozwoju innowacji.
Na Forum w Karpaczu obecne jest nie tylko miasto Wrocław ale przede wszystkim wrocławscy przedsiębiorcy, biznesmeni, menadżerowie.
- Od lat Wrocław przyciąga inwestorów z różnych regionów globu. Na naszym rynku biznesowym można znaleźć takich gigantów, jak firma 3M, Google, LG, czy Intel. To właśnie ta ostatnia firma realizuje na naszym terenie realizuje największą zagraniczną inwestycje w Polsce. Inwestycja Intela jest warta 4,6 mld dolarów. Już niedługo pracę w nowej fabryce pod Wrocławiem znajdzie ponad 2 tysiące osób. Intel to jeden z największych producentów półprzewodników na świecie. W podwrocławskiej gminie Miękinia planuje zlokalizować swój Zakład Integracji Testowania Półprzewodników. Aktualnie inwestor oficjalnie odebrał plac budowy. - opisuje wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.
Wrocław zyskał uznanie w prestiżowym rankingu "European Cities & Regions of the Future 2022/23", gdzie zdobył pierwsze miejsce w kategorii miast średnich pod względem przyjazności dla biznesu oraz trzecie miejsce wśród wszystkich miast średniej wielkości. Ranking ten jest szczególnie ważny, ponieważ jest opracowywany przez niezależnych ekspertów.
W ciągu ostatnich 20 lat produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wzrastał tu średnio o 4,6 procent rocznie. To najszybsze tempo wzrostu spośród wszystkich polskich miast.
Natomiast w badaniu "Business Environment Assessment Study" przeprowadzonym przez Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint, Wrocław został uznany za najlepsze miasto w Polsce pod względem atrakcyjności dla inwestycji oraz jako miejsce do życia. Wpływ na tę ocenę miało m.in. niskie bezrobocie (1,6 we Wrocławiu i 4,7 proc. na Dolnym Śląsku w porównaniu do 5,2 proc. dla całej Polski) oraz zmodernizowana infrastruktura, nowoczesna przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej i duży potencjał edukacyjny.
Potwierdzeniem zaufania światowych marek jest także ich ciągły rozwój w stolicy Dolnego Śląska. Doskonałym przykładem jest BNY Mellon, dla którego Wrocław jest jedną z sześciu strategicznych lokalizacji. Bank prowadzi i rozwija tu swoją działalność od ponad 12 lat i zatrudnia już około 2500 pracowników. Dodatkowo niedawno ogłosił dalszą ekspansję, co wiąże się z powiększeniem zespołu specjalistów nawet do 4000.
Według raportu Knight Frank, dotyczącego pierwszego kwartału 2023 r., we Wrocławiu zasoby biurowe sięgają 1,33 mln mkw., co plasuje go na drugim miejscu pod względem wielkości wśród miast regionalnych, tuż za Krakowem. Jednocześnie kolejne 154 tys. m2 jest ciągle w budowie i jest to najwyższy wynik w tym gronie.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)