Rowerowy Wrocław oczami studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych [WIZUALIZACJE PROJEKTÓW]

wtorek, 6.6.2023 12:37 147 0

Studenci wrocławskiej ASP inspirują, a miasto sprawdza czy proponowane projekty można wykorzystać przy tworzeniu małej architektury we Wrocławiu. Skończył się pierwszy etap tej współpracy. Najpierw urzędnicy miejscy i eksperci rozmawiali ze studentami dzieląc się doświadczeniami praktycznymi. Na tej podstawie studenci stworzyli swoje projekty



Zakończyło się pierwsze wyzwanie postawione przed studentami wrocławskiej ASP w ramach projektu “Przyjazne Miasto” prowadzonego przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych z Biurem Smart City Urzędu Miejskiego Wrocławia.

- Opierając się na założeniach idei SmartCity, chcemy zaoferować mieszkańcom miasto z wysoką jakością życia, dobrą infrastrukturą, przyjaznym środowiskiem i transportem oraz prężną gospodarką i edukacją. CityLab ma na celu wytworzenie w przestrzeni miasta obszarów w ramach których przedsiębiorcy, start-up, naukowcy i konsorcja tych podmiotów będą mogły testować autorskie, unikalne i niespotykane do tej pory w przestrzeni publicznej rozwiązania - mówi Robert Bednarski Zastępca Dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.


Projekt “Przyjazne Miasto” zakłada długotrwałą współpracę. Pierwszym wyzwaniem związanym z projektem, realizowanym przez studentów był problem bezpieczeństwa rowerzystów oraz infrastruktury rowerowej Wrocławia pod nazwą „Rowerowy Wrocław”.

Projekt udał się w stu procentach. Studenci zaprezentowali zupełnie nowe podejście do parkowania rowerów w mieście, nowe podejście do tworzenia stacji naprawczych czy narzędzi przy nich. Na przykład stojak rowerowy wyposażony w gumową listwę chroniącą ramę roweru przed zarysowaniem czy samoobsługowe stacje naprawcze, wykonane w ten sposób, aby narzędzia się nie plątały i były łatwe i tanie w produkcji. Głównym założeniem było to, że jako Akademia tworzymy projekty, które będą mogły rzeczywiście w przestrzeni miejskiej zaistnieć - mówi dr Krzysztof Kubasek, kierownik pracowni prospołecznej w katedrze wzornictwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dla potrzeb projektu powołany został zespół projektowy w składzie ze strony UM Wrocławia: Katarzyna Kusowska, Oficerka Rowerowa oraz Robert Bednarski z-ca dyrektora ds. SmartCity, a od strony katedry wzornictwa zespół projektowy tworzą: prof. Piotr Jędrzejewski z pracowni projektowania Kinetycznego, wspomniany wyżej dr Krzysztof Kubasek oraz dr Jarosław Kowalczyk z pracowni Komunikacji Wizualnej.


- Domykamy etap koncepcji, ale zanim będzie można podejmować decyzje dotyczące wprowadzania pomysłów w życie, konieczne  jest m.in. sprawdzenie zaproponowanych rozwiązań pod kątem technicznym i technologicznym oraz przetestowaniem ich. Dodam, że obserwowanie procesu twórczego studentów od samego początku, włącznie z analizowaniem wywiadów i wyników ankiet było fascynujące. To też pokazuje, że niekiedy zbyt mocno przywiązujemy się do istniejących rozwiązań a tymczasem można spojrzeć na sprawę zupełnie inaczejmówi Katarzyna Kusowska, oficerka rowerowa.

Projekt “Przyjazne Miasto” zakłada długofalową współpracę Urzędu z Akademią Sztuk Pięknych. W kolejnym semestrze studenci mają pochylić się nad kwestią rozwiązań dedykowanych pieszym.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)