Rodzaj księgowości a pierwsza firma, jaki wybrać?

czwartek, 1.6.2023 10:58 263

Prowadzenie firmy wymaga pewnego wysiłku. Zależnie od wyboru formy prawnej księgowości różne są stosowane przepisy. Ewidencja księgowa oraz wysokość stawek podatkowych są zróżnicowane. Należy zatem zapoznać się z formami ich prowadzenia.

Rodzaje księgowości - jakie są dostępne?

Znane są dwa podstawowe typy prowadzonej księgowości. Są to:

  • Pełna księgowość dotycząca ksiąg rachunkowych – jest to ewidencja księgowa operacji gospodarczych od strony finansowej. Na ich podstawie ustala się wysokość podatków, zaliczek oraz sporządzane są wszelkie sprawozdania finansowe.
  • Księgowość uproszczona dotycząca ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (PKPiR). Do 1 stycznia 2022 roku ujmowano także kartę podatkową. Jest ona dostępna dla przedsiębiorców, którzy wybrali taką formę zanim nastąpiła zmiana przepisów finansowych. 

Pragniesz szybko i sprawnie zarejestrować firmę? Nie wiesz jak rozpocząć działalność gospodarczą? Sprawdź: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Rodzaj firmy a rodzaj prowadzonej księgowości

W sytuacji istnienia jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki partnerskiej:

  • Jeśli przychody działalności nie przekraczają 2 000 000 euro w danym roku obrotowym, można spokojnie wybrać uproszczoną księgowość, czyli księgę przychodów i rozchodów.  Jeśli przedsiębiorca osiąga wyższe dochody to ma obowiązek stosować pełną księgowość i prowadzić księgi rachunkowe, które mogą być kontrolowane przez ekspertów. 
  • Księga przychodów i rozchodów ma zastosowanie w stosunku do przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy lub skalę podatkową. Warto pamiętać, że skala podatkowa jest opłacalna, jeśli dany przedsiębiorca mieści się w pierwszym progu podatkowym (120 000 zł) – stosowane jest wówczas 12% opodatkowanie. Dla wyższych dochodów lepszy jest podatek liniowy mający 19%.
  • Przedsiębiorca ma wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o ile stosują się do niego kryteria określone w ustawie z 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Rozliczenie uzyskanych przychodów zależy od typu wykonywanej działalności gospodarczej i mogą one zostać opodatkowane następującymi stawkami:
  • 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%. Ten rodzaj księgowości będzie najbardziej opłacalny, jeżeli firma ponosi niskie koszty prowadzenia firmy lub gdy jest uprawniona do stawki ryczałtu nie wyższej niż 12%

Jeżeli masz spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną lub spółkę akcyjną:

  1. Jest Twoim obowiązkiem prowadzić pełną księgowość, sporządzać sprawozdania finansowe oraz przedstawiać wykaz stanów aktywów i pasywów przedsiębiorstwa.
  2. Należy również pamiętać, że opcja prowadzenia księgowości dotyczy każdej formy prawnej działalności gospodarczej, jeśli ich przychód ze sprzedaży wyniósł minimum 2 000 000 euro za wcześniejszy rok obrotowy. Jeśli dochód jest niższy to pełna księgowość nie jest obowiązkowa.

Stworzenie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami i formalnościami, które stresują początkującego przedsiębiorcę. Szczególnie, gdy dana osoba prowadzi pełną księgowość, która jest znacznie bardziej złożona i kompleksowa, aniżeli jej uproszczona wersja. Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz nie stresować się problemami, można wynająć profesjonalistów i skorzystać z usługi dobrej firmy. Eksperci tam zatrudnieni będą mieli zadanie wspierania osób prowadzących MŚP. 

Wybór sposobu prowadzenia ewidencji księgowej zależy od formy prawnej firmy, którą prowadzimy. W każdym przypadku konieczna jest fachowa księgowość, a pod adresem na: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online, mieści się doskonała firma parająca się podatkami.

Płacisz podatek VAT?

W przypadku ewidencji zakupu i sprzedaży VAT mamy ewidencję uproszczoną i ewidencję pełną. Uproszczona ewidencja VAT odnosi się do przedsiębiorców, którzy nie muszą płacić VAT podmiotowego. Warunkiem jest, aby osiągnięte przychody w roku ubiegłym nie osiągnęły powyżej 200 000 złotych. Jednakże w dalszym ciągu, są oni zobowiązani do prowadzenia rejestru VAT. Celem jest ustalenie chwili, w której działalność przekroczy wskazaną kwotę przychodów. Firma musi dokładnie pilnować ich starania i dyscyplinować przedsiębiorców. 

Pełną ewidencję VAT prowadzą oczywiście czynni płatnicy VAT. Ich zadaniem jest prowadzenie elektronicznych rejestrów zakupu i sprzedaży z uwzględnieniem tego podatku. Rejestry służą do rozliczenia z Urzędem Skarbowym. W rejestrach odnotowane są wpisy, dane faktury (numer, data wystawienia, dane podatnika i kontrahenta), wartość sprzedaży, wartość podatku VAT, która zależy od obowiązującej stawki.

Czy tematyka finansowa jest skomplikowana? I tak, i nie. Warto jednak zadbać o to, by móc prowadzić taką ewidencję w sposób solidny, staranny, tak, aby żadna kontrola nie miała najmniejszych wątpliwości co do jej zakresu oraz dokładności. Jeśli samodzielnie nie sposób tego zrobić, to można zaufać specjalistycznym podmiotom.