komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

sobota, 20 kwietnia 2019

Czeslawa, Agnieszki

Roboty opanowują biura - po konferencji we Wrocławiu

środa, 7.11.2018 12:00 , komentarze: 0 , odsłony: 316
kategorie artykułu:

Męczą Cię powtarzalne i czasochłonne zadania w biurze? Masz dość przeklejania danych i rozsyłania tysięcy maili? Przekaż monotonne obowiązki robotowi, a sam zostań ekspertem. Jak stworzyć robota i które zadania mu powierzyć? Na własne oczy przekonali się o tym uczestnicy „Spotkania z robotem”. 

Robot, czyli algorytm naśladujący pracę człowieka w systemie komputerowym, powstaje w zaledwie kilka minut. Może to zrobić nawet jedna osoba, zwana deweloperem. – Interfejs oprogramowania jest intuicyjny i nietrudny w obsłudze. Proste roboty można projektować samodzielnie – przekonuje Jakub Bugdoll, starszy deweloper Robotics Smart Solutions. Właściwie zaprojektowany robot w mgnieniu oka zaloguje się do systemu, pobierze tabelę kursów walut, zapisze ją w pliku Excel i na koniec wyśle mailem do konkretnych odbiorców. Jeżeli jest potrzeba, tę sekwencję czynności będzie powtarzał regularnie, np. codziennie rano.

Zastosowanie takiego robota w biurze przynosi wiele wymiernych korzyści. Po pierwsze eliminuje ludzkie błędy. Robot zatrzyma się, jeżeli zorientuje się, że coś jest nie tak. Po drugie jego praca jest tańsza i szybsza niż praca człowieka. Po trzecie wprowadzenie robotyzacji systematyzuje pracę w biurze – argumentuje Jakub Bugdoll. 

To właśnie robotyzacja procesów back office była motywem przewodnim konferencji „Spotkanie z robotem, czyli technologia RPA w biurze” zorganizowanej we Wrocławiu przez Impel Business Solutions (IBS). Ponad 160 uczestników poznało kilka innych praktycznych zastosowań robota w procesach biznesowych: do kompleksowej obsługi zwolnień lekarskich w systemie e-PUE, pracy z pismami komorniczymi lub wyciągami bankowymi. Eksperci udowodnili na konkretnych przykładach, że dzięki robotyzacji firmy mogą poprawić efektywność, szybkość, jakość i terminowość wykonywanych procesów. 

Średnie i duże firmy nie pytają już nas, czy wprowadzić robotyzację, tylko od którego procesu zacząć. Sami wprowadziliśmy 30 zrobotyzowanych procesów - mówi Monika Kosicka, menedżer zarządzający w Robotics Smart Solutions. – Roboty pracują średnio o 70 % szybciej od ludzi, siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. W niedalekiej przyszłości odciążą pracowników od prostych, powtarzalnych i monotonnych czynności. Ludzie natomiast staną się pracownikami wiedzy i kreatywności, czyli wysoce wyspecjalizowanymi ekspertami w swojej dziedzinie. Robotyzacja nie wiąże się więc z redukcją zatrudnienia, lecz z postępem technologicznym i rozwojem zasobów ludzkich.

W dobie problemów z brakiem specjalistów na rynku pracy roboty znajdują szerokie zastosowanie w działach HR, księgowości, finansów, sprzedaży czy logistyki. Robotyzacja jest nieodłącznym elementem zmiany w organizacji, koniecznej do uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku. – Potrzeba zmiany pojawia się, gdy występują problemy z dużą rotacją pracowników, skomplikowanymi procesami, chaosem organizacyjnym, dużą liczbą przychodzących reklamacji – wylicza Katarzyna Łucka, menedżer ds. procesów księgowych w IBS, która w codziennej pracy także korzysta z robotyzacji.

Na konferencji szeroko omówiona została także tematyka Lean Management oraz obszarów procesowości i digitalizacji, jako najlepszych sojuszników zmian w organizacji. - Przyszłość dzieje się tu i teraz – mówiła Nina Twardowska, prezes zarządu spółki IBS. – Procesowość daje wymierne korzyści biznesowe i kompetencyjne. Przyszłością są unikatowe i dedykowane rozwiązania, które zoptymalizują pracę ludzi. Za dwa, trzy lata robotyzacja będzie już standardem. Nie ma przed nią odwrotu.

Fot. Impel, Shutterstock

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 7 godz temu
piątek, 19.4.2019 17:12
czwartek, 18.4.2019 15:34
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki