Ratujmy kompleks Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu

wtorek, 28.4.2015 09:23 4976 3

Już ponad 2500 osób podpisało się pod petycją do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obronie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Mieszkańcy miasta, sportowcy i wszyscy, którym nie jest obojętna przyszłość zabytkowego założenia, nie zgadzają się na wyprzedawanie przez Akademię Wychowania Fizycznego działek położonych w kompleksie stadionu. Do AWF należy jego większa część – przede wszystkim te tereny, które do dziś użytkowane były przez pokolenia wrocławian zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Od początku bowiem miejsce to służyło promocji sportu, rekreacji i zdrowego trybu życia, jako teren otwarty dla mieszkańców. Warto przypomnieć, że wybudowany w latach dwudziestych kompleks sportowy został doceniony (jako całość, wraz z propozycją modernizacji) medalem w konkursie sztuki podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku.

Tymczasem w zeszłym roku AWF sprzedała pierwszą działkę – dawny zespół basenów pływackich. Za nieco ponad 3 miliony złotych jej właścicielem została spółka Dolnośląskie Inwestycje. W styczniu br. odbył się kolejny przetarg na sprzedaż boiska baseballowego, jednak i tym razem nikt się nie zgłosił. W obu przypadkach miasto nie skorzystało z przysługującego mu prawa pierwokupu. Co więcej, wrocławscy radni, przy poparciu prezydenta, przegłosowali w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zamianę terenów zielonych na działki do zabudowy mieszkaniowej. Jednocześnie nie spotkało się to ze sprzeciwem miejskiej konserwator zabytków. Konserwator wojewódzka również nie widzi przeciwskazao dla działań AWF i radnych. Mieszkańcy wzięli więc sprawy we własne ręce. Niemal jednocześnie powstało kilka inicjatyw dążących do zmiany planów wobec stadionu.

Wrocławianie chcą, aby kompleks nadal funkcjonował jako przestrzeo publiczna, przeznaczona do sportu i rekreacji. Zdaniem mieszkaoców pozwolenie na budowę hotelu czy mikroapartamentów w miejscu wyprzedawanych działek bezpowrotnie zniszczy charakter tego wyjątkowego terenu. Zmotywowane grupy inicjatywne starają się pobudzid odpowiednie organy ochrony zabytków do działania i ponownego rozpatrzenia miejscowego planu zagospodarowania dla "zespołu terenów olimpijskich".

Pierwszym bardzo poważnym ruchem było wystosowanie petycji do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o interwencję.

O PETYCJI PISALIŚMY TUTAJ.

Kolejny krok to zaskarżenie planu zagospodarowania przestrzennego przyjętego przez radę miejską. Ze względu na rażące odstępstwa od postanowieo studium uwarunkowao i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia dla terenu stadionu oraz wytycznych konserwatorskich sformułowanych w karcie ewidencyjnej zabytku inicjatorzy protestu nie mogą dłużej milczeć i spokojnie patrzeć na działania AWF i miasta. Do akcji włączyły się także drużyny sportowe trenujące na Stadionie, m.in. Hrabiny Softball Wrocław, które na swoje mecze – rozgrywane na boisku wystawionym niedawno na sprzedaż – przyciągają rzesze kibiców w różnym wieku.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Wrocławianin środa, 29.04.2015 15:36
Zapraszamy na wielką wyprzedaż! Pozdrawiam, Rafał Dutkiewicz.
środa, 29.04.2015 10:30
Całą BANDĘ Dutkiewicz@Urzędasy pod sąd! Za rozpieprzone ponad 120 mln....
środa, 29.04.2015 08:04
Nie ma co mówić wszystko sprzedadzą