Ratownicy uciekają ze szpitali. Dziemianowicz-Bąk apeluje o podwyżki do Ministerstwa Zdrowia

środa, 13.4.2022 09:21 173 0

Według doniesień medialnych ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego 69/71 we Wrocławiu od kwietnia odeszło 19 ratowników medycznych. Powodem rezygnacji był brak zgody dyrekcji szpitala na podwyżki w kwocie 60zł za godzinę pracy, których domagają się ratownicy. Z protestem ratowników medycznych solidaryzują się pielęgniarki, które udały się na zwolnienie chorobowe. W wyniku protestu wydolność Szpitalnego Oddziału Ratunkowego została znacznie ograniczona. O możliwość przyspieszenia i podwyższenia podwyżek dla ratowników medycznych oraz wsparcie finansowe dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu pyta w swoich interpelacjach do ministra zdrowia posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy.

- ,,Postulat ratowników medycznych dotyczący podwyżek zasługuje na pełną aprobatę. Ratownicy są przemęczeni po wytężonej pracy w czasie pandemii. Ich wynagrodzenia pozostają na niskim poziomie pomimo inflacji, a co za tym idzie znacznej podwyżki cen.” -  pisze posłanka Lewicy.

Od lipca Ministerstwo Zdrowia planuje podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. Podwyżki mają objąć lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, ale też salowych i ratowników medycznych. Zdaniem posłanki zwlekanie z przyznaniem podwyżek to błąd ,,Podwyżki dla ratowników zapowiadane dopiero od lipca 2022 roku są działaniem znacznie spóźnionym. Żeby powstrzymać kryzys kadrowy w ochronie zdrowia, trzeba działać natychmiast" - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Kolejną grupą zawodową, która domaga się większych wynagrodzeń są technicy elektroradiologii, którzy dostaną mniejsze podwyżki niż inni pracownicy służby zdrowia - ,,Do listopada 2021 r. technik elektroradiologii z wykształceniem średnim zarabiał podobnie jak technik fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, czy farmaceuta z wykształceniem wyższym. W projektowanych zmianach technik elektroradiolog z wykształceniem średnim będzie zarabiał mniej od innych wymienionych zawodów medycznych.’’ - zwraca uwagę Dziemianowicz-Bąk. Trzy związki zawodowe zrzeszające techników elektroradiologii domagają się większych podwyżek dla swojej grupy zawodowej.

W związku z powyższym Dziemianowicz-Bąk postuluje o wyższe podwyżki zarówno dla ratowników jak i techników elektroradiologii - ,,Apeluję do Pana Ministra o zrównanie w projektowanych zmianach wynagrodzeń pielęgniarek i ratowników medycznych oraz o rezygnację z zaszeregowania techników elektroradiologii z wykształceniem średnim do odrębnej grupy z niższym współczynnikiem niż dotychczas.’’

W zeszłym roku w całym kraju odbywały się protesty ratowników medycznych i innych zawodów medycznych. Pracownicy służby zdrowia domagali się podwyżek pensji. Dla ratowników medycznych ważne było też uregulowanie ich zawodu i wprowadzenie ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Ratownicy przyznają, że są zmęczeni pandemią i coraz większa grupa z nich planuje zmianę zawodu. Nie chcą być traktowani gorzej niż inni pracownicy specjaliści. Technicy elektroradiologii natomiast chcą być traktowani tak, jak inne zawody medyczne ze średnim wykształceniem.

Posłanka Dziemianowicz-Bąk pyta też Ministra o możliwość wsparcia finansowego szpitala przy Kamieńskiego - “Czy Pan Minister planuje wsparcie finansowe Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu w związku z sytuacją opisaną w niniejszej interpelacji?”. 

Szpital na Kamieńskiego wciąż negocjuje z ratownikami, ale równolegle szuka też nowych pracowników.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)