Przygotuj się do sezonu narciarskiego - ortopedia Sports Medic Wrocław

czwartek, 13.1.2022 13:59 132

Sezon narciarsko-snowboardowy ruszył już w pełni. Sporty zimowe to jeden z najlepszych sposobów, aby zadbać o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Na stoku jesteśmy także wysoce narażeni na różnego rodzaju urazy i kontuzje. Każdy z nas chce w pełni cieszyć się z uroków przemierzania kolejnych wzniesień pokrytych białym puchem, zatem warto się do tego odpowiednio przygotować. O odpowiednią formę oraz leczenie zadbają specjaliści ortopedzi ze Sports Medic Wrocław.

Zimowe kontuzje - najpopularniejsze urazy na stoku i ich przyczyny

Statystyki pokazują, że to właśnie zimą dochodzi najczęściej do urazów kończyn dolnych. W 2017 roku szpital w Zakopanem zużywał średnio 50 kg gipsu dziennie! Oto najczęstsze przyczyny kontuzji, które dotykają miłośników sportów zimowych:

  1. Skręcenie kostki - do tego urazu najczęściej dochodzi w trakcie upadku, kiedy narta nie chce się wypiąć. Uraz występuje wtedy, kiedy dojdzie do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Skręceniu towarzyszy silny ból, obrzęk, może także pojawić się krwiak

  2. Zwichnięcie stawu - dochodzi do niego z powodu nieprawidłowego ułożenia kończyny w trakcie zjazdu i wypadku. Jest to trwałe przesunięcie się względem siebie kości stawu. Zwichnięcie kończyn górnych dużo częściej występuje u snowboardzistów. Do objawów także należą dotkliwy ból w okolicy stawu, szybko narastający obrzęk, zasinienie oraz ograniczony ruch.

  3. Kciuk narciarza - jest to uszkodzenie więzadeł pobocznych kciuka. Przyczyną tego urazu jest pociągnięcie za kciuk paskiem kija narciarskiego po upadku w trakcie upadku na stoku lub łapaniu orczyka. Osoba odczuwa silny ból, pojawia się obrzęk, a także deformacja kciuka.

  4. Złamanie - w trakcie wypadku na stoku może dojść do złamania wielu kończyn zewnętrznych, jednak szczególnie w przypadku snowboardzistów jest to złamanie kości ogonowej. Do złamań dochodzi w momencie poważnego wypadku, często w momencie zderzenia się z inną osobą.

Nie od dziś wiadomo, że aby zapobiec większości kontuzji, najważniejsza jest uwaga, trzeźwość umysłu oraz dobrze dobrany i założony sprzęt. Brawura i chęć sprawdzenia swoich możliwości też nie będzie dobrym doradcą, także z uwagi na bezpieczeństwo innych.

Aby przygotować się możliwie jak najlepiej do wypadu na stok, warto także zadbać o przygotowanie ciała do tego typu wysiłku. Pomoc w tym zakresie oferuje poradnia ortopedyczna w Sports Medic Wrocław.

Sezon narciarski bez kontuzji - treningi ortopedyczne w Sports Medic Wrocław

Klinka Sports Medic ma w sobie sportowego ducha. Oferuje kompleksową, prywatną opiekę lekarską dla wszystkich pacjentów poszukujących profesjonalnego wsparcia. Placówka jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt medyczny najwyższej klasy, który pozwala na przeprowadzenie wielu świadczeń medycznych.

Jedną ze specjalizacji Sports Medic Wrocław jest ortopedia. Z poradnii korzystają sportowcy m.in z siatkarskiego klubu Gwardia Wrocław oraz sekcji koszykarskiej WKS Śląsk Wrocław. W sezonie zimowym specjaliści zwracają szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie się do wypadu na stok. W tym czasie ortopedia Sports Medic Wrocław oferuje specjalne treningi, które mają na celu przygotowanie kończyn dolnych oraz całego ciała do zimowego szaleństwa. To już ostatni moment, żeby pomyśleć o wdrożeniu nieinwazyjnych i rozwijających ćwiczeń przed dłuższym wyjazdem na ferie.

Ortopedia Sports Medic Wrocław -zadbaj o swoje zdrowie!

Poradnię ortopedyczną w Sports Medic tworzy zespół najlepszych specjalistów we Wrocławiu. W trosce o zdrowie i formę każdego pacjenta, lekarze i fizjoterapeuci dobierają indywidualnie zestaw ćwiczeń, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji na stoku.

Zaufaj doświadczeniu. Nie czekaj w kolejce do specjalisty, terminy dostępne od ręki!  Umów wizytę dzwoniąc pod 71 711 97 23 lub na stronie https://sportsmedic.pl/kontakt/