komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 18 kwietnia 2019

Boguslawy, Apoloniusza

Przygotowania do Świąt w CH Borek

wtorek, 9.4.2019 12:18 , komentarze: 0 , odsłony: 105
kategorie artykułu:

CH Borek rozpoczyna przygotowania do Świąt – w tym roku potrwają one aż 2 tygodnie! Od 5 do 19 kwietnia na terenie centrum będzie prezentowana wystawa pisanek inspirowanych polskimi wzorami ludowymi. W weekend poprzedzający Wielkanoc przygotowano szereg atrakcji dla najmłodszych, w tym warsztaty tworzenia świątecznych ozdób i symboli. Serdecznie zapraszamy do wspólnych przygotowań!

Choć zwyczaje wielkanocne w różnych regionach Polski różnią się od siebie, jeden jest wspólny dla wszystkich – malowanie jajek. Jajko jest symbolem życia i odrodzenia. W takich duchu obchodzimy też Wielkanoc. Najstarszą pisankę na ziemiach polskich odnaleziono na opolskiej wyspie Ostrówek. Pochodzi z X wieku, a wzory na niej namalowano woskiem, by później zabarwić je w naturalnym barwniku – łupinach cebuli lub ochry. Malowane jajka na stałe weszły do tradycji ludowej i w zależności od regionu oraz techniki ich powstawania nazywamy je pisankami, kraszankami czy oklejankami. Są to prawdziwe cuda sztuki ludowej. Poszczególne regiony kraju wyspecjalizowały się w rożnych technikach, nanosząc na jajka tradycyjne wzory, desenie i kolory.

Aby przybliżyć ten niezwykły fragment sztuki ludowej – od 5 do 19 kwietnia w CH Borek zapraszamy na wystawę malowanych jaj z różnych regionów Polski. Na wystawie będzie można zobaczyć 10 przepięknych okazów sztuki ludowej wraz z opisem pochodzenia i zastosowanych technik. 

W sobotę 13 kwietnia i w niedzielę 14 kwietnia w godzinach 11:00-18:00 zapraszamy najmłodszych na warsztaty wielkanocne zdobienia wielkoformatowych jaj, tworzenia pisanek oraz palm świątecznych. Dzieci będą mogły puścić swoje wodze fantazji, a potem przygotować podobne pomysły w domu. Nic tak nie zdobi wielkanocnego stołu jak ozdoby przygotowane samodzielnie właśnie przez najmłodszych. 

Wszyscy, którzy w ten weekend zrobią zakupy za minimum 100 PLN zostaną obdarowani świątecznym mazurkiem. 

- Z doświadczenia wiemy, że nasi klienci lubią zacząć przygotowania świąteczne wcześniej. Weekend poprzedzający Święta, to okres najbardziej wzmożonych zakupów. Chcąc przede wszystkim uprzyjemnić ten czas – przygotowaliśmy atrakcje dla dzieci oraz miłą niespodziankę dla dorosłych. W tym roku koncentrujemy się na tradycji pisanki i malowania jajek. Nie ma chyba piękniejszego symbolu Wielkanocy. Życzę Państwu pięknych i rodzinnych Świąt – komentuje Anna Cieciuch, dyrektor Centrum

 

Wasze komentarze


środa, 17.4.2019 17:10
środa, 17.4.2019 06:00
wtorek, 9.4.2019 12:18
poniedziałek, 8.4.2019 13:37
czwartek, 7.2.2019 15:00
poniedziałek, 4.2.2019 12:23
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork