Przybywa miejsc przedszkolnych we Wrocławiu

czwartek, 13.6.2024 13:35 572 0

Sześć nowych przedszkoli, dla blisko 1400 maluchów, budowanych jest we Wrocławiu. Trzy z nich (z 725 miejscami) otwarte zostaną już we wrześniu.
Z roku na rok zwiększa się liczba miejsc we wrocławskich przedszkolach. W kolejnych rejonach miasta powstają nowe placówki. Zarówno te budowane przez gminę, jak i przez inwestorów prywatnych w ścisłej współpracy z miastem.
– Zapewnienie miejsc w przedszkolach to jedno z głównych zadań gminy, z którego Wrocław znakomicie się wywiązuje. Od 2019 roku powstało 5246 nowych miejsc w tego typu placówkach i powstają kolejne. Przede wszystkim na osiedlach, które się rozbudowują, tj. na Maślicach, Lipie Piotrowskiej czy w rejonie Krzyków i Partynic – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Dzięki nowym placówkom zdecydowana większość dzieci dostaje się do przedszkola pierwszego wyboru w pierwszym etapie rekrutacji. W tym roku to aż 92%. W ubiegłym roku było to ok. 88%. Także dla każdego rekrutowanego dziecka jest miejsce we wrocławskiej placówce.
– We Wrocławiu od lat sprawdza się model współpracy z inwestorem zewnętrznym, który buduje przedszkola, a miasto dofinansowuje ich funkcjonowanie. Te placówki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Od 2019 roku w tego typu placówkach powstało blisko 4 tys. miejsc – dodaje Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

Trzy nowe przedszkola otwarte od września
Obecnie we Wrocławiu powstaje sześć nowych przedszkoli, trzy z nich zostaną otwarte już we wrześniu. Będzie to przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 26 przy ul. Cynamonowej, w Przyjaznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Białostockiej oraz przy ul. Rajskiej. We wszystkich tych przedszkolach prace idą zgodnie z harmonogramem.

Przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Cynamonowej
Przedszkole, które powstaje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 26 przy ul. Cynamonowej, to placówka budowana przez miasto dla 200 przedszkolaków.
Nowoczesne przedszkole na Lipie Piotrowskiej będzie miało: osiem sal (każda z własnym węzłem sanitarnym i magazynkiem), salę rekreacyjną czy zewnętrzne WC dla dzieci bawiących się na placu zabaw. Obiekt również będzie ekologiczny – z zielonym dachem, instalacją fotowoltaiczną.
– Obecnie w placówce przy ul. Cynamonowej trwają ostatnie prace wykończeniowe zarówno w samym budynku, w salach, jak i w bezpośrednim otoczeniu placówki. Polegają one na montażu ostatnich elementów instalacyjnych oraz wyposażenia oraz pielęgnacji zieleni – zaznacza Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu. – Na zewnątrz gotowe są już m.in. boiska, bieżnia i place zabaw.
Koszt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Cynamonowej to ok. 87 mln złotych.

Przedszkole w Przyjaznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Białostockiej
Tego typu placówka powstaje też w Przyjaznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Białostockiej. Przedszkole, które budowane jest przez inwestora zewnętrznego w ścisłej współpracy z miastem, już we wrześniu przyjmie 325 dzieci. W sumie w budynku przedszkolnym będzie 12 sal przedszkolnych z własnymi toaletami i dwa pomieszczenia do zabaw. Na zewnątrz będą boiska oraz kolorowe place zabaw.  
Jak podkreśla inwestor, wewnątrz budynku Przyjaznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego prace wykonane zostały już w ok. 95%. W przyszłym tygodniu rozpocząć się ma meblowanie pomieszczeń.
– W pomieszczeniach zakończony został montaż sufitów podwieszanych wraz z lapami, ściany zostały pomalowane, a na podłogach wykładzina elastyczna. W salach zamontowane zostały również grzejniki. W łazienkach pojawiła się już armatura sanitarna – wymienia Damian Ostropolski, przedstawiciel inwestora.  
Z kolei na zewnątrz trwają prace przy budowie boiska wielofunkcyjnego, układaniu sieci zewnętrznych, chodnika, parkingu oraz drogi dojazdowej.

Przedszkole przy ul. Rajskiej
Przez inwestora prywatnego budowane jest także przedszkole przy ul. Rajskiej, gdzie powstaje osiem sal dla najmłodszych oraz wielofunkcyjna sala m.in. do zajęć ruchowych i występów maluchów. W placówce będą też pokoje do zajęć indywidualnych oraz wózkownia.
Z kolei na zewnątrz, poza placem zabaw, powstanie miejsce, gdzie dzieci wspólnie z nauczycielami będą sadziły warzywa, kwiaty i krzewy owocowe.
Jak zapewnia inwestor, placówka dla 200 maluchów, będzie gotowa na przyjęcie dzieci 2 września.
– Prace idą zgodnie z harmonogramem. Została nam już tylko tzw. wykończeniówka. Sale przedszkolne są już praktycznie gotowe, tak jak i cała elewacja. Teraz m.in. wyposażamy toalety i pomieszczenia gospodarcze. Budowany jest także parking i przygotowywany plac zabaw – mówi Andrzej Nowicki, inwestor prowadzący przedszkole.

Przedszkole przy ul. Lekcyjnej budowane przez prywatnego inwestora
Trwa także budowa przedszkola przy ul. Lekcyjnej – dla 350 przedszkolaków. Tam inwestor prywatny wznowił już prace budowlane.
Powstaje tam obiekt parterowy z 14 salami przedszkolnymi i dwoma do zajęć dodatkowych, jadalnią, salą gimnastyczną i zapleczem kuchennym. W budynku będzie także wyraźnie wydzielona przestrzeń biurowa i socjalna.

Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Zwycięskiej
W maju ruszyła też budowa przedszkola przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Zwycięskiej. Będzie to nowoczesne, 8-oddziałowe przedszkole wyposażone w salę rekreacyjną - w sumie dla 200 dzieci. Na zewnątrz powstaną place zabaw oraz boiska.
– Obiekt wyposażony będzie również w wiele rozwiązań ekologicznych, które pomogą zminimalizować koszty utrzymania placówki i negatywnego wpływu na środowisko – mówi Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu. Obecnie wykonawca zgodnie z harmonogramem, realizuje prace rozbiórkowe – dodaje.
Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Zwycięskiej, który buduje miasto, zostanie uruchomiony we wrześniu 2026 roku. Koszt budowy to blisko 90 mln złotych.  

Przedszkole przy pl. Piłsudskiego
Nowe publiczne przedszkole powstaje też przy pl. Piłsudskiego, w budynku po Centrum Kultury Agora (wykupionym przez prywatną spółkę). Obecnie budynek ten przechodzi kapitalny remont pod nadzorem konserwatora. Docelowo powstanie w nim m.in. publiczne przedszkole prowadzone przez podmiot zewnętrzny na ok. 120 miejsc. Planowane uruchomienie placówki – czerwiec 2025 r.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)