Przy Traugutta powstała bezpłatna przychodnia stomijna

wtorek, 2.12.2014 16:10 5595 0

Rak jelita grubego jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w Polsce. Stomicy z województwa dolnośląskiego już teraz mogą otrzymać wsparcie – we Wrocławiu w ramach kampanii "STOMAlife. Odkryj stomię" powstały bezpłatna poradnia stomijna.

We Wrocławiu stomicy mogą liczyć na pomoc przy ulicy Traugutta 104. W obu poradni dyżurują doświadczone pielęgniarki stomijne, udzielą one informacji na temat pielęgnacji i higieny stomii, a także doradzą, jak prawidłowo dobrać sprzęt stomijny i odpowiednio zbilansować dietę. Istotna jest także możliwość uzyskania wsparcia ze strony psychologa, czy konsultacji z lekarzem. Zarówno dla stomików, jak i ich najbliższych wizyty są bezpłatne, nie trzeba mieć na nie skierowania, a wcześniejsza rejestracja odbywa się drogą telefoniczną.

- Edukacja w zakresie pielęgnacji i higieny stomii jest bardzo ważna w procesie rekonwalescencji pacjenta. Zarówno wsparcie merytoryczne, jak i psychiczne daje pacjentowi szansę na szybszy powrót do codziennych czynności, potem do normalnego funkcjonowania. Szczególnie stomicy powinni być świadomi tego, że stomia to nie wyrok, lecz szansa na drugie życie. Stąd potrzeba tworzenia i sprawnego funkcjonowania poradni stomijnych, aby osoby z wyłonioną stomią nie czuły się zdane tylko na siebie, w tak trudnych chwilach ? twierdzi Agnieszka Wołowicz, pielęgniarka stomijna z poradni stomijnej w Warszawie.

Mimo funkcjonowania Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO oraz poradni stomijnych, świadomość społeczna w zakresie stomii jest nadal niska. Wbrew powszechnej opinii stomia nie wyklucza spełniania się we wszystkich aspektach życia. Wyniki badania "Personel medyczny o komforcie życia stomików", przeprowadzonego wśród pielęgniarek, wskazują, że 87% stomików odczuwa lęk przed stomią, a ponad połowa zmienia swoje plany życiowe. Tylko 49% pacjentów jest zawsze edukowana przed operacją wyłonienia stomii na temat konsekwencji, z jakimi się ona wiąże.

-Stomik po wyjściu ze szpitala, musi pokonać wiele trudności. Często z powodu wstydu i obawy przed brakiem akceptacji nie ma osoby, do której mógłby się zwrócić ze swoim problemem. Poradnia stomijna jest miejscem, gdzie nie tylko spotka się ze zrozumieniem, ale także otrzyma specjalistyczne wsparcie ze strony psychologa. Placówki te pełnią kluczową rolę w procesie akceptacji nowej sytuacji życiowej ? mówi Andrzej Piwowarski, prezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO i współorganizator kampanii "STOMAlife. Odkryj stomię".

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)