Przeczytaj ile masz na koncie w ZUS

wtorek, 3.8.2021 11:55 907 0

Zamiast listu w skrzynce informacje o przyszłej emeryturze można znaleźć w Internecie. Co roku Zakład wysyłał do Dolnoślązaków ponad 1,5 mln papierowych listów zawierających informacje o stanie ich konta emerytalnego. Od ubiegłego roku tą coroczną informację można sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych, czyli na PUE ZUS. 

Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków zapisanych zarówno na koncie jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, które zostały zgromadzone do końca 2020 roku. Jeśli ktoś nie ma jeszcze swojego indywidualnego konta internetowego, może go założyć w każdej chwil w placówce ZUS lub nie wychodząc z domy - przez Internet - poprzez swoje bankowe konto lub korzystając z profilu zaufanego.

- Żeby zobaczyć ile zgromadziliśmy na swoim emerytalnym koncie i jak będzie wyglądała nasza przyszła emerytura wystarczy zalogować się na swoje konto na naszej platformie internetowej, potem wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.” – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka informuje, że coroczną informację o Stanie Konta Ubezpieczonego, czyli IOSKU, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia już po przeprowadzeniu w czerwcu rocznej waloryzacji składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.

- My już zakończyliśmy akcję wysyłania informacji o środkach zgromadzonych na kontach naszych klientów, więc warto się zalogować i popatrzeć ile mamy na emerytalnym koncie, czy pracodawca wpłacił za nas wszystkie składki i ile dostaniemy po przejściu na emeryturę – mówi Iwona Kowalska- Matis.

Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). W każdym wariancie Zakład stosuje dwie symulacje wyliczeń. Jedna uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy.

- Uprzedzam, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami, co do dalszej kariery zawodowej - mówi rzeczniczka.

ZUS wygenerował również „informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

Zamiast listu w skrzynce informacje o przyszłej emeryturze można znaleźć w Internecie. Co rokuZakład wysyłał do Dolnoślązaków ponad 1,5 mln papierowych listów zawierających informacje ostanie ich konta emerytalnego. Od ubiegłego roku tą coroczną informację można sprawdzićwyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych, czyli na PUE ZUS.Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszychśrodków zapisanych zarówno na koncie jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, którezostały zgromadzone do końca 2020 roku. Jeśli ktoś nie ma jeszcze swojego indywidualnego kontainternetowego, może go założyć w każdej chwil w placówce ZUS lub nie wychodząc z domy - przezInternet - poprzez swoje bankowe konto lub korzystając z profilu zaufanego.- Żeby zobaczyć ile zgromadziliśmy na swoim emerytalnym koncie i jak będzie wyglądała naszaprzyszła emerytura wystarczy zalogować się na swoje konto na naszej platformie internetowej,potem wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie„Informacja za 2020 r.” – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS naDolnym Śląsku.Rzeczniczka informuje, że coroczną informację o Stanie Konta Ubezpieczonego, czyli IOSKU, ZakładUbezpieczeń Społecznych udostępnia już po przeprowadzeniu w czerwcu rocznej waloryzacjiskładek emerytalnych i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.- My już zakończyliśmy akcję wysyłania informacji o środkach zgromadzonych na kontach naszychklientów, więc warto się zalogować i popatrzeć ile mamy na emerytalnym koncie, czy pracodawca
wpłacił za nas wszystkie składki i ile dostaniemy po przejściu na emeryturę – mówi Iwona Kowalska-Matis.
Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznejemerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka„Hipotetyczna emerytura”). W każdym wariancie Zakład stosuje dwie symulacje wyliczeń. Jednauwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek wuśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywnośćzawodową i więcej nie składkujemy.- Uprzedzam, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz zpodejmowanymi w naszym życiu decyzjami, co do dalszej kariery zawodowej - mówi rzeczniczka.ZUS wygenerował również „informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnikaskładek”. Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania aktpracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnikskładek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)