komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 15 grudnia 2019

Niny, Celiny

Preludium ŚLĘŻAńskie – Między Światam [FOTO]

czwartek, 28.11.2019 14:10 , komentarze: 0 , odsłony: 341
kategorie artykułu:

W piątek 22 listopada w Sobótce w Ślężański Ośrodek Kultury mieszczącym się przy ulicy Chopina 25 a 23 listopada w Sali Wiejskiej w Owiesno - Wieś Okrągłego Zamku mieliśmy możliwość obejrzeć cudowną opowieść w niezwykle wizyjnym spektaklu przygotowanym przez Fundacja Rozwoju Kultury Sztuki i Edukacji "Otwórz Drzwi" Drzwi”. Dwa przedstawienia, a jakże różnie. Pierwsze perfekcyjne technicznie, zjawiskowe świetlne i muzycznie doskonałe, drugie w sali wiejskiej w Owieśnie tuż obok okrągłego zamku Templariuszy, w niezwykłej atmosferze, która współtworzyła kameralna i żywo reagująca widownia.

Preludium Ślężańskie „Między Światami” to opowieść o spotkaniu człowieka współczesnego i Krainy Słowian, ale to również opowieść o spotkaniu dwóch różnych światów: zawodowców - twórców teatralnych - i amatorów – aktorów wywodzących się ze społeczności lokalnej. Dziękujemy !!! Spotkanie tych dwóch światów było najpiękniejsze, gdyż w tym postdekadenckim świecie tylko – jak twierdzi polski filozof Nietzsche, dumny z kraju, który wydał Chopina – sztuka może nas uratować w tym świecie, który zabił swoich bogów, bogów słowiańskich.

Ta oniryczna opowieść, w której nie padają słowa, wzbogacona została multimedialnymi i niezwyczajnie malarskimi prezentacjami zaprojektowanymi przez Robert Baliński Balińskiego, nie tylko reżysera świateł, ale wizjonera i plastyka, artysty światła. Ruch sceniczny i układy choreograficzne wraz z scenariuszem opracowała reżyser Ewelina Ciszewska profesor z Wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Muzyczne krajobrazy tworzyli na żywo multiinstrumentalista Sambor Dudzinskize swoi trio Mariusz Bobek Bobkowskii Witek Łukaszewskiki oraz Apostolis Anthimos - wizjoner gitary gościnnie !!! wielkie podziękowania.

Magię aktorów podkreśliły kostiumy Urszula Szewczyk Szewczyk i Monia Mączka-Gąsioronika Folga, oraz wrażliwie wykonany make up oraz body painting bóstw słowiańskich które zaprojektowali i wykonali Monika oraz Marian Folga bodypainting charakteryzacja fotografia film wzmacniając wydatnie plastyczne wizualizacje.

Widz mógł zwrócić się chociaż na chwilę ku prasłowiańskim przodkom, uzyskać wytchnienie i chwilowe zapomnienie, powrócić do swojej tożsamości. I to jest niewątpliwym sukcesem twórców tego spektaklu.

„Preludium ŚLĘŻAńskie – Między Światami” to historia o wyalienowanym człowieku współczesnym, poszukującym swojej tożsamości. Główny bohater – kafkowski nowy Korposzczur, uwikłany w tryby machiny konformistycznego wyrachowania w swoim opętańczym szale i pociągu do zbawiennej zaszczyto i pieniężnodajnej pracy staje w swojej onirycznej refleksji w obliczu innego świata – świata bóstw słowiańskich, wzbogaconych przepięknymi plastycznymi wizualizacjami. Wszechmocny Swaróg, walczący Perun i Weles, Strzyga, porywająca dzieci, wiedźmy, Słowianki i Słowianie – to zamierzchła rzeczywistość niekiedy okrutna, ale i fantastycznie piękna, prostolinijna i jednoznaczna, czarna lub biała w swoim wartościowaniu. To prześliczny, przecudowny sen, z którego budzi człowieka przerażający i wszechobecny w jego głowie dźwięk telefonu. Z tego snu nie chce się on budzić. Miłość odchodzi i znów pojawia się niemożność i bezwolne uwikłanie w konwencje cywilizacji. Telefoniczna multiplikacja zamiast baśniowej wizyjności. No końcu czeka jedynie samotność, śmierć powrót embrionu do Natury? To rzeczywistość współczesnego człowieka ukazana w wymiarze scenicznym.

Zadanie sfinansowano ze środków unii europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego Stowarzyszenia @Lokalna Grupa Działania „Ślężanie” pn. Organizacja warsztatów kulturalno-artystycznych pn. PRELUDIUM ŚLĘŻAŃSKIE na terenie gmin należących do LGD „Ślężanie'

Zdjęcia Paweł Syposz/ Jan Luty  

 

Wasze komentarze

piątek, 13.12.2019 14:00
2
czwartek, 12.12.2019 15:29
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki