Poznaliśmy zwycięzców konkursu 
na wynalazek 8. edycji Akademii Wynalazców

wtorek, 26.6.2018 11:45 1655 0

W czasie gali finałowej, która odbyła się 21 czerwca w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej, ogłoszono zwycięzców 8. wrocławskiej edycji konkursu na wynalazek organizowanego w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Nagrodę główną otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 za pomysł na system wspomagający prowadzenie wózka dziecięcego.

Prototyp wynalazku przygotowany przez Alicję Huk, Oliwię Franiszyn i Hugo Sadłowskiego pod opieką nauczycielki, p. Doroty Studenckiej, powstał z myślą o osobach, które chcą wychodzić na spacery z małymi dziećmi częściej i na dłużej, ale zdrowie nie pozwala im na prowadzenie ciężkiego wózka. Dwa silniki zamontowane bezpośrednio do kół pojazdu mają rozwiązać ich problem. Regulacja mocy jest zamontowana na rączce wózka i pozwala na łatwe kontrolowanie działania urządzenia. – Do stworzenia niezależnego systemu napędowego do wspomagania wózka dziecięcegozainspirowały nas rozmowy naszych mam i cioć, które chętnie skorzystałyby z takiego rozwiązania – wyjaśniają uczniowie.

Drugie miejsce w konkursie zajął zespół Unique Team – Martyny Kostrzewy, Klaudii Maliny i Szymona Karabana z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince. Uczniowie przygotowali projekt Safe Window, który ma chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza, np. smogu lub czadu. Czujniki czystości powietrza sygnalizują, kiedy staje się ono niebezpieczne dla naszego zdrowia i system automatycznie zamyka lub otwiera okno – w zależności od potrzeby.

Trzeci zwycięski projekt – Magnetocool – przygotowany przez Sonię Chorębałę, Nikolę Mieszczak i Monikę Błażewicz z zespołu Crazy Girls ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Dąbrowskiej we Wrocławiu ma pomóc osobom poruszającym się o kulach w łatwym i wygodnym ich odstawianiu, tak aby niezbędne do funkcjonowania przyrządy były zawsze pod ręką. System opiera się na umieszczeniu neodymowych magnesów w miejscach, gdzie najczęściej odstawia się kule, które mają doczepiony element magnetyczny.

Jury konkursu postanowiło w tym roku przyznać dodatkowe wyróżnienie dla zespołu MWPL, czyli Michała Bernackiego-Jansona, Wiktora Kozłowskiego i Piotra Lisa z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej za pomysł na osuszacz na parasole.

- Większość projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu ma na celu dbanie o zdrowie i poprawę bezpieczeństwa na co dzień. To dowodzi, że uczniowie wnikliwie obserwują swoje otoczenie i szukają rozwiązań, które mogłyby poprawić komfort życia ich samych, jak i ich bliskich. Projekty wynalazków z każdym rokiem są coraz bardziej zaawansowane technologicznie przy jednoczesnej dbałości o design – powiedział Łukasz Kałucki, koordynator Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. 

W tym roku do konkursu na wynalazek uczniowie zgłosili 70 projektów, z których jury wybrało po 10 w Warszawie i we Wrocławiu. 

W ramach 8. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha organizatorzy udostępnili aż 1600 miejsc na warsztatach kreatywnych, w których uczestniczyło prawie 900 uczniów z 75 szkół z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. Udało się to zorganizować, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu merytorycznemu partnerów programu: Politechnice Wrocławskiej, Politechnice Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Urzędowi Patentowemu RP oraz firmie Bosch Rexroth. 

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla uczniów w wieku 13-15 lat prowadzony przez firmę Bosch w Polsce od 2011 roku. Udział w programie jest bezpłatny. Mogą w nim wziąć udział uczniowie z Warszawy, Wrocławia i okolic. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w ramach programu udostępniono blisko 10 700 miejsc na warsztatach kreatywnych, a do konkursu na wynalazek zgłoszonych zostało ponad 550 wynalazków. Program nagrodzono w Konkursie Kampania Społeczna Roku 2014 w kategorii „Programy edukacyjne firm (CSR)”. W roku 2015 projekt otrzymał wyróżnienie specjalne w tym samym plebiscycie. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)