komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 18 lipca 2019

Erwina, Kamila

Poznaliśmy Pełnomocnika Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego

piątek, 29.3.2019 08:00 , komentarze: 1 , odsłony: 438
kategorie artykułu:

- Zagłosowaliśmy na dom otwarty i chcemy, by wszyscy jego mieszkańcy wiedzieli, że są tutaj u siebie. Wrocław to miasto, w którym Ukraina jest od dawna i jest wielowymiarowa. Wystarczy, że będziemy pomnażać ten ogromny kapitał społeczny – podkreśliła Olga Chrebor, Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego.

W Centrum Ukraińskim Kultury i Rozwoju przy ul. Ruskiej 46A/201 trwa ForUM for Unity of Migrants. Przed godz. 13 pojawił się tam Jacek Sutryk i przedstawił swojego Pełnomocnika ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego. Została nim Olga Chrebor.

- Niezależnie skąd i w którym pokoleniu przybyliśmy do naszego miasta, czujemy się za nie odpowiedzialni. Sądzę, że to fundament naszych działań. Coś od czego musimy zacząć nasze myślenie Wrocławiu – mówił prezydent Wrocławia. - W poczuciu odpowiedzialności za otaczającą nas przestrzeń wszyscy stajemy się współobywatelami naszego miasta. Chcę Wam powiedzieć to samo, co mówię wrocławiankom i wrocławianom przy każdej okazji, nie zważając na to, na kogo głosowali Państwo w ostatnich wyborach i niezależnie od tego, czy w ogóle mogli Państwo oddać w nich głos. Otóż we Wrocławiu chcę pracować dla wszystkich Państwa z takim samym zaangażowaniem i wiem, że tak samo postępują wszyscy moi współpracownicy. A żeby to Państwa poczucie współodpowiedzialności wzmocnić, przedstawiam panią Pełnomocnik, dedykowaną mieszkańcom Wrocławia pochodzenia ukraińskiego. Zwracajcie się do Pani Olgi Chrebor w każdej sprawie wymagającej interwencji, dzielcie się pomysłami, uwagami i poglądami na temat miasta. Państwa głos jest ważny, Państwo są ważni i Państwa zaangażowanie dla naszego miasta jest bardzo ważne – dodał Jacek Sutryk. 

- Jestem Ukrainką z Wrocławia, a sprawy ukraińskiej społeczności mieszkającej we Wrocławiu dotyczą mnie bezpośrednio. Cieszę się, że moje miasto dostrzega potencjał kulturowy i gospodarczy tkwiący w mniejszości ukraińskiej i imigracji ukraińskiej. Miasto spotkań samo się „nie urządzi” na tolerancyjny, tętniący życiem wielonarodowy ośrodek kulturalno-edukacyjny i ekonomiczny. To my, mieszkańcy, urządzamy ten salon zgodnie z naszym poczuciem estetyki i poziomem wrażliwości oraz decydujemy o zasadach w nim funkcjonujących. Zagłosowaliśmy na dom otwarty i chcemy, by wszyscy jego mieszkańcy wiedzieli, że są tutaj u siebie – przekonywała Olga Chrebor. 

Nowa Pełnomocnik liczy, że jej nominacja pozwoli skuteczniej animować przestrzeń dialogu polsko-ukraińskiego. - Będę starała się interweniować i szukać rozwiązań tam, gdzie poszczególne elementy miejskiej układanki niekoniecznie do siebie pasują, choć w „instrukcji napisali, że powinny”. Liczę przy tym na aktywną współpracę z poszczególnymi departamentami Urzędu Miejskiego, jednostkami miejskimi, policją, strażą miejską, Urzędem Wojewódzkim oraz wrocławskim środowiskiem pozarządowym – wyliczała przedstawicielka ukraińskiej mniejszości w stolicy Dolnego Śląska.

Olga Chrebor zwracała również uwagę na piękną historię Wrocławia i wieloetapowy napływ ludności ze Wschodu. - Wrocław to miasto, w którym Ukraina jest od dawna i jest wielowymiarowa. To mniejszość ukraińska, która trafiła na Ziemie Odzyskane w ramach Akcji Wisła; to Polacy, którzy przybyli tu z Ukrainy w ramach powojennej „wymiany ludności” i najnowsza imigracja ukraińska. Wrocław ma fascynującą historię i długą tradycję wielokulturowej metropolii, od lat budującej przyjazną atmosferę - zauważyła.

Olga Chrebor urzęduje na co dzień w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA (ul. Bolesława Krzywoustego 286, 51-310 Wrocław). W sprawach dotyczących pełnomocnictwa będzie przyjmować na pl. Dominikańskim 6 (50-159 Wrocław). Tel. +48 537 674 164, mail: pelnomocnikua@um.wroc.pl. 

Kim jest Olga Chrebor 

Prezeska Fundacji Kalejdoskop Kultur; promotorka dialogu międzykulturowego i współpracy polsko-ukraińskiej; aktywistka zaangażowana od 20 lat w działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców; od 15 lat związana zawodowo z sektorem pozarządowym oraz instytucjami kultury (m.in.: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Fundacja Edukacji Międzynarodowej, Związek Ukraińców w Polsce, Związek Karaimów Polskich, Centrum Kultury AGORA, Fundacja TransKultura, Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA), w latach 2008-2012 wykładowca Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Ukrainistyki.

Specjalizuje się w międzynarodowych projektach polsko-ukraińskich i lokalnych inicjatywach partnerskich o charakterze społecznym. M.in. w latach 2005-2008 kierowała programem współpracy miast partnerskich Wrocław – Lwów, polegającym na dzieleniu się najlepszymi wrocławskimi praktykami i rozwijaniu lwowsko-wrocławskich partnerstw pozarządowych w różnych dziedzinach. 
Wspiera takie zagadnienia jak pomoc osobom niepełnosprawnym, dobre rządzenie i profesjonalny urząd, edukacja młodzieży, rozwój przedsiębiorczości, dyplomacja kulturalna (projekty: Profesjonalna administracja i efektywny urząd wizytówką miasta  – szkolenia i wizyty studyjne dla przedstawicieli ukraińskiego samorządu, Międzynarodowe modele pracy z osobami z dysfunkcją intelektualną i ruchową – projekt szkoleniowy przy wykorzystaniu wrocławskich dobrych praktyk programu TRENER, pociag76.pl– ukraińskie czasopismo Pociąg 76 pod red. O. Bojczenki i J. Andruchowycza po polsku, Miasta partnerskie – młodzież na rzecz współpracy Wrocławia i Lwowa– długoterminowe wolontariaty studenckie i wiele innych), 

Zajmuje się działalnością humanitarną: Trener dla psychologa – działania na rzecz ofiar konfliktu zbrojnego na Ukrainie potrzebujących wsparcia psychotraumatologicznego, Świąteczna paczka dla dzieciaków z Ukrainy – zbiórka prezentów dla osieroconych dzieci wojskowych), a także kulturalną: happening 40 dni od śmierci pierwszych bohaterów kijowskiego Majdanu,Miesiąc Lwowski ESK Wrocław 2016, polsko-ukraiński Festiwal Jazz Bez, Festiwal Kalejdoskop Kultur, czesko-słowacko-ukraińsko-polski Festiwal Miesiąc Spotkań Autorskich, Cyrkowy Festiwal Podwórkowy CYRKOPOLE. 

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: stosunki międzynarodowe i filologia ukraińska. 

Nagrody: statuetka Emocji Radia Wrocław Kultura (pierwsze miejsce dla Miesiąca Lwowskiego za najciekawsze wydarzenie kulturalne roku 2016); w 2017 r. uhonorowana odznaczeniem państwowym – Brązowym Krzyżem Zasługiza działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych. 

 

Wasze komentarze

wtorek, 16.7.2019 09:29
poniedziałek, 15.7.2019 19:00
poniedziałek, 15.7.2019 13:30
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki