komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 24 listopada 2020

Flory, Emmy

Powodzie i podtopienia? Naukowcy z UWr mają na to rozwiązanie!

piątek, 16.10.2020 13:14 , komentarze: 0 , odsłony: 206
kategorie artykułu:

Wysoka intensywność opadów i – paradoksalnie – susza, są przyczyną zwiększającej się liczby powodzi, podtopień i gwałtownych wzrostów poziomu wód w rzekach. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli system wczesnego ostrzegania przed powodziami. Rozwiązanie jest już dostępne na rynku. Jak działa?

HydroProg to nowatorski i kompleksowy system, który zmniejsza skutki powodzi i podtopień, dzięki wczesnemu ostrzeganiu przed nadchodzącym zagrożeniem. Rozwiązanie wykorzystuje modele hydrologiczne oraz dane zbierane w czasie rzeczywistym przez autorskie stacje pomiarowe do przewidywania poziomu wód i wczesnego ostrzegania przed ich gwałtownym wzrostem.

System wyposażony jest w technologię automatycznego informowania o zagrożeniu, które trafia do odpowiednich służb i jednostek, firm oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. Autorami nowej technologii jest zespół specjalistów działający pod kierownictwem prof. Tomasza Niedzielskiego z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego.

System wykazuje wysoką skuteczność. Zawdzięcza ją wykorzystywaniu wypadkowej wielu modeli hydrologicznych jednocześnie oraz bardzo wysoką dokładnością pomiarów wód, które wykonywane są na bieżąco przez stacje pomiarowe zaprojektowane przez zespół wrocławskich naukowców.

System był przed siedem lat z powodzeniem testowany na ziemi kłodzkiej, na której ryzyko powodzi i podtopień jest szczególnie wysokie z uwagi na górzystość terenu. Rezultaty można śledzić już teraz na stronie internetowej www.klodzko.hydroprog.uni.wroc.pl.

Naukowcy przeprowadzili pomyślnie testy systemu również w zlewniach górnej i środkowej Odry i zapewniają, że HydroProg może służyć w dowolnym miejscu na Ziemi.

W Kotlinie Kłodzkiej system tworzy prognozy stanu wód z trzygodzinnym wyprzedzeniem. Jest jednak do tego stopnia elastyczny, że może ostrzegać przed zagrożeniem nawet na trzy doby wprzód.

– Jaki dokładnie będzie to czas, zależy od charakteru danej zlewni rzecznej – na długookresowe prognozy mogą liczyć te duże oraz położone na nizinach – mówi prof. Tomasz Niedzielski.

Rozwiązanie jest dostępne na rynku w dwóch wersjach. Pierwsza obejmuje dedykowane hydrologiczno-meteorologiczne stacje pomiarowe wraz z osłoną przeciwpowodziową HydroProg, druga, niepełna – samą osłonę, która może działać również w oparciu o dane pochodzące z już istniejących sieci pomiarowych.

System powstał dzięki wsparciu Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 23.11.2020 12:26
poniedziałek, 23.11.2020 09:10
poniedziałek, 23.11.2020 09:09
poniedziałek, 23.11.2020 09:09
poniedziałek, 23.11.2020 09:06
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki