komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 25 sierpnia 2019

Luizy, Ludwika

Postulat wprowadzenia Klimatycznego Stanu Wyjątkowego dotarł do Prezydenta Wrocławia

sobota, 13.7.2019 11:30 , komentarze: 0 , odsłony: 280
kategorie artykułu:

W piątek 12 lipca grupa aktywistów z oddolnego ruchu Extinction Rebellion dostarczyła do Kancelarii Prezydenta Wrocławia list z postulatami dotyczącymi wprowadzenia w mieście Klimatycznego Stanu Wyjątkowego i powołania Panelu Obywatelskiego, podpisany przez kilkadziesiąt lokalnych organizacji i przedstawicieli środowisk naukowych.


Extinction Rebellion (XR) jest buntem przeciw wymieraniu – oddolną, apolityczną organizacją, której celem jest uświadamianie opinii publicznej o nadciągającej katastrofie klimatycznej i mobilizowanie władz do zastosowania odpowiednich środków zaradczych. To ruch globalny, którego lokalny oddział zawiązał się niedawno we Wrocławiu. 12 lipca, delegacja członków grupy złożyła listy z postulatami u Prezydenta Jacka Sutryka i Rady Miejskiej.

W dokumencie przywoływane są raporty naukowe i źródła, wskazujące na katastrofalny stan klimatu na Ziemi, który może bezpośrednio prowadzić do masowego wymierania gatunków - w tym gatunku ludzkiego. Stanowisko nauki i ONZ jest zgodne: aby uniknąć niekontrolowanych zmian klimatu, prowadzących do przegrzania ziemi i powszechnej zagłady, do 2025 roku należy obniżyć emisje gazów cieplarnianych do zerowego poziomu netto. Pod dokumentem podpisało się do dzisiaj 57 organizacji pozarządowych z Wrocławia i okolic oraz przedstawiciele lokalnego środowiska naukowego.


List ma skłonić włodarzy miejskich do podjęcia decyzji o wprowadzeniu Klimatycznego Stanu Wyjątkowego i powołania Panelu Obywatelskiego, który jest narzędziem demokratycznego wypracowywania i wdrażania w życie realnych zmian, reform i rozwiązań. W tym przypadku panel ma pracować nad ograniczeniem skutków kryzysu klimatycznego, którego ofiarami będą wszyscy mieszkańcy Wrocławia, Polski i całej planety. Podobne postulaty przedstawiają lokalnym rządom grupy Extinction Rebellion w ponad 30 krajach.

Członkowie ruchu, którzy liczą na pozytywny odbiór i przyjęcie swoich propozycji, zaprosili jednocześnie Prezydenta Wrocławiu do udziału w happeningu zaplanowanym na 23 lipca w Rynku. Będzie to symboliczny pogrzeb „przy_szłości” - zarówno przeszłości, jaką znamy, jak i przyszłości, której nasi potomkowie mogą już nie doświadczyć. 

Foto: Piotr Karwala, defY.productions

 

Wasze komentarze

czwartek, 22.8.2019 15:00
czwartek, 22.8.2019 14:31
wtorek, 20.8.2019 20:00
3
poniedziałek, 19.8.2019 17:38
czwartek, 15.8.2019 12:21
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele