komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

poniedziałek, 25 marca 2019

Marioli, Wieczyslawa

Ponad 240 mln na wsparcie mieszkańców subregionu wrocławskiego

wtorek, 31.7.2018 15:06 , komentarze: 0 , odsłony: 605
kategorie artykułu:

Briefing rynku pracy subregionu wrocławskiego zakończony. O sytuacji na lokalnym rynku w poniedziałek, 30 lipca rozmawiali we Wrocławiu samorządowcy, przedstawiciele publicznych służb zatrudnienia, związków zawodowych i organizacji pracodawców. Przedsięwzięcie to zorganizował Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.

Podczas spotkania zaprezentowano wykorzystanie pieniędzy z Unii Europejskiej oraz funduszy krajowych, które oferują konkretną pomoc dla mieszkańców subregionu. 

Zmienia się rynek pracy, więc zmienia się też podejście do pomocy. W tym momencie przede wszystkim musimy skoncentrować się na wsparciu pracodawców, a także usunąć wszelkie bariery przed osobami, które chcą pracować, ale jest wiele spraw, które zatrzymują je w domu. Często są to choroby albo konieczność opiekowania się osobami bliskimi. Młodzi ludzie chcą pracować, ale mają problem ze znalezieniem miejsca opieki dla swoich dzieci. Nasz cel jest jasny, musimy rozwiązywać te problemy – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

O tym na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy i pracownicy mówili, podczas briefingu, przedstawiciele Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej DWUP, które działa we Wrocławiu. Centrum Kariery wspiera wchodzących oraz aktywnych na rynku pracy, ale też osoby głęboko oddalone od rynku pracy i zmarginalizowane społecznie. Na pomoc mogą również liczyć osoby pracujące i pracodawcy, którzy mogą sprawdzić m. in. mocne strony oraz obszary rozwojowe, zbadać predyspozycje oraz trafność dopasowania stanowiska pracy i ścieżki kariery zawodowej. 

Porady cieszą się sporym zainteresowaniem. Z usług poradnictwa i informacji zawodowej tylko w pierwszej połowie 2018 rok na Dolnym Śląsku skorzystało ponad 10 tys. osób,
a we wrocławskim CIiPKZ ponad 2 tys. osób.

Briefing to dobra okazja do dyskusji o zmianach na rynku pracy subregionu, a także szansach samorządu, organizacji i przedsiębiorców na wsparcie mieszkańców, podopiecznych i pracowników. A jest o czym mówić i o co powalczyć, bo w obecnej perspektywie unijnej mamy jeszcze ponad miliard złotych do rozdysponowania na Dolnym Śląsku. Do kogo trafią te fundusze? To przede wszystkim zależy od aktywności subregionu – podsumowuje Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Subregion wrocławski w liczbach

Subregion wrocławski ma najniższą stopę bezrobocia wśród dolnośląskich subregionów. Wynosi ona 5,3 proc. dla subregionu, a dla Dolnego Śląska 5,2. Rok do roku bezrobocie spadło o ponad 2,2 tys. osób, ale bez pracy jest nadal ponad 12,6 tys. mieszkańców subregionu. 

Stopa bezrobocia w powiatach: wołowski – 11,1 proc. (1,86 tys. osób), strzeliński – 10,6 proc. (1,56 tys. osób), milicki – 6,4 proc. (841 osób), trzebnicki – 5,9 proc. (1,71 tys. osób),średzki– 5,9 proc. (1,16 tys. osób), oławski – 5,6 proc. (2,06 tys. osób), oleśnicki – 5,5 proc. (2,03 tys. osób), wrocławski – 2 proc. (1,39 tys. osób), miasto Wrocław – 2 proc. (7,67 tys. osób).

Blisko 50 mln zł to tegoroczna pula Funduszu Pracy w powiatowych urzędach pracy subregionu. Najwięcej do dyspozycji ma PUP Wrocław – ponad 19,5 mln zł, PUP Oleśnica – 5,85 mln zł. 4,95 mln zł zarezerwowano dla PUP Wołów, 4,73 mln zł – PUP Trzebnica, 4,43 mln zł – PUP Strzelin, 4,27 mln zł – PUP Oława, 2,78 mln zł – PUP Środa Śl., a 2,6 mln zł – PUP Milicz. Na koniec czerwca wykonanie wyniosło od 35  do 50 proc. tej kwoty. Ale to nie koniec, bowiem mieszkańcy subregionu: bezrobotni, pracujący, pracodawcy, organizacje społeczne i pozarządowe mogą liczyć na co najmniej 240,7 mln zł na projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, które są w dyspozycji DWUP.

Prócz tego z sukcesem w subregionie wrocławskim realizowany jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy. To specjalne pieniądze dla pracodawców i ich pracowników na kursy, szkolenia, czy też studia podyplomowe. Z 2,62 mln zł przeznaczonego na subregion, pracodawcy za pośrednictwem PUP zakontraktowali ponad 1,43 mln zł.

 

Wasze komentarze


niedziela, 24.3.2019 16:08
5
środa, 20.3.2019 17:03
poniedziałek, 18.3.2019 17:33
1
piątek, 15.3.2019 08:30
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele